Ljekari u USK odustali od štrajka: Povećane plate i mjere za njihov ostanak u Krajini

Ljekari odlaze u druge kantone, gdje im se nude bolji uslovi/Fena
Ljekari u Unsko-sanskom kantonu odustali su od štrajka koji su najavili početkom ovog mjeseca. Rezultat je to postignutog sporazuma sa Vladom Unsko-sanskog kantona oko izmjene kolektivnog ugovora za radnike u zdravstvu.
Dvanaest posto
Kantonalni premijer Nijaz Hušić kazao je kako je iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona bilo potrebno osigurati oko 10 miliona maraka za izmijenjeni kolektivni ugovor. Primanja zdravstvenih radnika u USK-u, uključujući satnice i lične dohotke, biće povećana za 12 posto i treba da startaju sa tekućim mjesecom.
Inače, plaća doktora u USK-u je među najnižim u Federaciji BiH. Dok u Bihaću u prosjeku primaju 2.850 KM, njihove kolege doktori u Sarajevu primaju oko 3.700 maraka mjesečno.
Istovremeno, u Skupštini Unsko-sanskog kantona pokrenuta je inicijativa za donošenje akcionog plana i programa mjera za ostanak ljekara u Krajini. Naime, u iščekivanju boljeg ili bar ravnopravnog statusa sa kolegama iz drugih dijelova Federacije BiH mnogi ljekari su iselili iz USK-a, a studenti medicine ne razmišljaju o povratku u rodni kraj. Osim što imaju bolje mogućnosti i veću ponudu u kantonima gdje već studiraju, mnogi od njih se odlučuju i za odlazak u inostranstvo.
Da bi se ovaj trend promijenio, potrebno je donijeti niz mjera koje je u inicijativi predložila zastupnica Aida Pašić Čizmić.
Bolja usluga
Kako bi se osigurala budućnost zdravstvenog sektora USK-a, potrebno je obezbijediti stimulativne stipendije. Pašić predlaže da to bude 500 maraka mjesečno za studente pete i šeste godine. Naravno, budući ljekari bi se obavezali na povratak i rad u matične domove zdravlja na minimalni period od dvije godine.
U međuvremenu, mladim ljekarima i bračnim parovima treba se osigurati subvencija za kupovinu prvog stana, pa čak i besplatan vrtić za njihovu djecu.
Uz otvorenu mogućnost daljeg napredovanja i educiranja, prvo radno iskustvo u mjestu rođenja te obezbijeđeno stambeno pitanje spriječili bi odliv ljekarskog kadra, a ujedno povećali kvalitet zdravstvene usluge građanima.