"Izronit će Stari za one što ga vole": Prije 21 godinu svečano je otvoren obnovljeni Stari most

Stari most Mostar/Anadolija/
Foto: Anadolija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na današnji dan, prije tačno 21 godinu, obnovljeni Stari most u Mostaru ponovno je svečano otvoren i vraćen građanima kao simbol nade, obnove i pomirenja. Ovaj arhitektonski dragulj, izvorno izgrađen 1566. godine, ponovo je zasjao 23. jula 2004. godine pred hiljadama građana i visokih zvanica iz zemlje i inostranstva.

Obnova je uslijedila nakon njegovog rušenja 9. novembra 1993. godine tokom ratnih sukoba. Radovi su trajali gotovo pet godina i predstavljali jednu od najznačajnijih međunarodnih poslijeratnih inicijativa.

Sporazum o obnovi potpisan je u junu 1999. godine u Mostaru, zahvaljujući zajedničkoj inicijativi UNESCO-a, Grada Mostara i Ministarstva vanjskih poslova BiH. Projekt je finansiran kombinacijom donacija i kredita, ukupne vrijednosti preko 15 miliona dolara. Prvi put u historiji, Svjetska banka je odobrila kredit za očuvanje kulturne baštine. Među donatorima su se našle Italija, Turska, Nizozemska, Francuska, Hrvatska, Grad Mostar i Razvojna banka Vijeća Evrope.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za realizaciju projekta osnovana je Agencija za obnovu Starog mosta i kulturne baštine Mostara (PCU), koju su vodili Rusmir Ćišić i Tihomir Rozić. Kamen za obnovu uzet je iz kamenoloma Mukoša – ukupno 1.088 blokova, obrađenih ručno prema fotogrametrijskim snimcima izvornog luka. Obnova je izvedena korištenjem vapnenog maltera, olova, te izolacije na bazi gline i boksita. Izvedbeni nadzor vršila je hrvatska firma OMEGA Engineering iz Dubrovnika.

Glavni izvođač radova bila je turska kompanija ER-BU iz Ankare, dok je projekt izradila italijanska firma General Engineering iz Firence. Ispitivanja materijala su obavljali instituti iz Njemačke, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Ključni trenutak u obnovi bio je 14. april 2003. kada je postavljen prvi kameni blok, a završni je ugrađen 20. augusta iste godine.

Svečano otvorenje 23. jula 2004. godine privuklo je ogromnu pažnju. Prisustvovali su princ Charles, predsjednici Italije i Hrvatske, premijeri više zemalja i izaslanik Vatikana. Tog dana je u Mostar sletjelo 22 aviona, više od 28 televizijskih kuća, uključujući CNN, prenosilo je događaj, a akreditirano je bilo preko 600 novinara i snimatelja iz cijelog svijeta.

Tadašnji gradonačelnik Neven Tomić poručio je: „Otvorenje Starog mosta znači historijsku prekretnicu za Mostar. On više nije politički simbol, već most koji pripada svim građanima – simbol zajedništva, kulture i budućnosti.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Godinu dana kasnije, 15. jula 2005., Stari most je uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine, čime je dodatno potvrđena njegova izuzetna vrijednost – ne samo kao arhitektonskog spomenika, već i simbola dijaloga i povezivanja.

Kako je zapisao Ivo Andrić: „Stari most je važniji od kuća, svetiji od hramova – jer je svačiji i prema svakom jednaki.“

Danas, 21 godinu kasnije, Stari most i dalje stoji kao trajni podsjetnik da je moguće prevazići podjele i ponovo izgraditi ono što spaja – grad, ljude i nadu.