Hortikultura Sarajeva uoči SFF-a: Šta će posjetioci zaista vidjeti? Grad koji je pustio da uvene

Restoran uređen obiljem cvijeća













Od 15. do 22. augusta se i ove godine održava Sarajevo Film Festival, jedna od najljepših i najposjećenijih manifestacija u našem gradu. Svi smo ponosni i zadovoljni da se on dešava, a da li smo svi svjesni, osim onih zaduženih za njegovu organizaciju, činimo li dovoljno da Sarajevo tada - pa i inače - bude i po drugim osobinama dostojna prezentacija glavnoga grada Bosne i Hercegovine? Nažalost, često i nismo. Mogu da govorim o onome što mi je struka i što gledam kritički otvorenih očiju – riječ je o hortikulturi – zelenilu.
Sarajevski ćilim
Svi smo svjedoci klimatskih promjena, konkretno sve toplijih i sušnijih ljeta. Biljke su ovisne o temperaturama i o vodi, pa su, kako zbog visokih temperatura zraka tako i nedostatka vode u tlu, veoma ugrožene, naročito u urbanim sredinama. Oni, zaduženi za održavanje biljaka, odnosno gradskog zelenila Sarajeva, pa i mi, građani, moramo biti toga svjesni, pa treba pomoći biljkama da prežive i da nam vrate i daju ono što od njih očekujemo – bujno zelenilo, koje, između ostalog, snižava temperaturu zraka za nekoliko stepeni, štiti od buke i prašine i uljepšava okolinu.
S obzirom na to da mi je zelenilo profesija, obišla sam Sarajevo u ponedeljak, 21. jula 2025. godine, sa ciljem da vidim što od zelenila imamo u urbanom dijelu grada i u kakvom je stanju. Po stanju zelenila ocjenjujemo kvalitet života u gradu, ali nas po tome procjenjuju i ocjenjuju posjetioci grada, kao turisti ili naši gosti, pogotovo prije i u toku trajanja SFF-a. Onaj tko se bude osjetio prozvanim, ako pročita ovaj moj prilog, još može popraviti stanje do početka SFF-a, a onome tko već čini sve da grad bude u najljepšem izdanju - pohvala unaprijed jer, nasreću, i takvih imamo. Pa pođimo redom.
Sarajevski ćilim u Titovoj ulici ispred Velikog parka je lijepa, novija, dobro održavana urbana zelena površina u centru Sarajeva. Sviđa mi se razigranost te površine. Pohvalno je što ima dovoljno moderno dizajniranih klupa, što zasigurno povećava posjećenost i boravak građana na tom mjestu. Ovom arhitektonskom intervencijom dolazi bolje do izražaja Spomenik ubijenoj djeci Sarajeva, koji je također kvalitetno održavan i oplemenjen cvijećem. Nažalost, ruže simbolično zasađene za ubijenu djecu su zapuštene. Preko puta je Aria centar, kvalitetno ozelenjen i održavan. Možda bi penjačice uz Titovu ulicu, ako bi bile na više podignutoj ogradi, dale još više zelenila i cvjetova.
Dobar primjer je i park između Općine Centar i Alipašine džamije.
Izuzetno lijepi su cvijećem okićeni mostovi na Miljacki. Cvijeće je u relativno malim žardinjerama, ali je u super kondiciji, pa zaključujem da je intenzivno održavano. Hvala Upravi grada Sarajeva koja, koliko je meni poznato, brine o nabavci i održavanju tog cvijeća.
Posebno je za pohvaliti nekoliko zgrada u Sarajevu, koje svake godine uspješno uzgajaju balkonsko cvijeće, prije svega, nepogrešive viseće pelargonije, pa time ukrašavaju zgradu, ulicu i grad (primjeri na Mejtašu, preko puta Općine Centar i ćevabdžinica na Baščaršiji, vjerovatno sam neke propustila). Hvala im. I neke kafane su za primjer izborom i održavanjem zelenila, ali ne sve. Posebno se ističe izborom i održavanjem cvijeća restoran Luka. Ima i onih u gradskoj šetnici sa suhim biljkama i plastičnim cvijećem u žardinjerama. Ružno i tužno!
A sada i kritika.
Nevjerovatno je da pročelje i prostor uz Vječnu vatru ne blistaju, jer to je najfotografiraniji dio grada. Fasada je oronula i potamnjela, a zelenilo (ono trenutno posađeno – patuljasti bor i evonimus) često zarasta u korov. Trenutno je oplijevljeno i uređeno kako se pristoji. Zar o tako maloj i važnoj površini ne bi trebalo redovno brinuti i kvalitetno je održavati?
Olimpijski muzej je biser našeg grada. Zelenilo uz stepenište prema njemu je potpuno zapušteno, tako da i nekoliko zanimljivih biljaka ne može doći do izražaja. Odgovorni za zelenilo - prošetajte tim stepeništem, uvjerite se i poduzmite nešto.
Cvjetne gredice u gradu su zanimljive, ali mnoge zakorovljene, što ne bi smjelo biti.
Puste žardinjere
Kao pozitivan primjer moram istaknuti drveće i drvorede sađene odmah iza rata koji su kvalitetno sađeni i održavani, pa je to glavno gradsko zelenilo. Ali, zadnjih godina sađeno drveće slabo napreduje, a mnoge sadnice se i suše i još uvijek “krase” grad. To je dokaz totalne nebrige i nestručnosti onih koji sada sade i održavaju to drveće, kao i nadzornih organa i službi u općinama i Kantonu Sarajevo.
U gradu na mnogim mjestima ima praznih, a često zakorovljenih žardinjera. Zašto? Bolje da ih nema. Suhe su i mnoge tuje, jer se ne održavaju.
Nedavno su bila lijepo uređena dva prostora i to ispred Pozorišta mladih i kod Prve gimnazije, koji su zbog neodržavanja u katastrofalnom stanju, a na vrlo frekventnim mjestima. Zašto se to ne održava i propada?
Još jedna velika kritika i nama građanima. Sarajevo ima mnogo balkona, ali na njima rijetko da ima ili uopće nema balkonskog cvijeća, mnogi su zatvoreni ili se na njima suši veš, a saksije sa cvijećem su rijetkost.
Dio trenutnog stanja zelenila u Sarajevu možete “pročitati” i iz priloženih fotografija.
Nadam se da će se stanje loših primjera popraviti do početka SFF-a, iako bi zelenilo u gradu trebalo biti primjereno održavano, prije svega, zbog nas koji živimo u njemu, kao i sve brojnijih posjetilaca koji nose i šire informacije o našem gradu i državi u cijeli svijet. Potrudimo se da one budu pozitivne.