(FOTO) Atrakcija u dubini Grmeča: U čudesnu pećinu stižu spelolozi iz cijelog svijeta

Čudesna pećina nadomak Bosanskog Petrovca




U organizaciji Centra za razvoj i podršku CRP iz Tuzle i ove godine se organizuje kampanja za izbor i dodjelu nagrade Šampioni zaštite prirode, BiH green award u okviru projekta finansiranog od Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini. Ovom kampanjom promovišu se korisni, inovativni i kreativni pristupi očuvanju prirode i životne sredine u našoj zemlji. Cilj je pronaći preduzeća, gradove i općine, NVO, fondacije, fakultete, škole, obdaništa, pojedince, grupe građana i neformalne građanske inicijative, koji uspješno promovišu prave vrijednosti u oblasti zaštite prirode i životne sredine i koji, kao takvi, motivišu i druge.
Po nagradu u Čelić
- Ova naša akcija traje desetak godina, prepoznata je od EU, koja kroz svoje projekte finansira kampanju već treću godinu. Početkom godine serviran je javni poziv na kojem su prikupljene nominacije. Javno glasanje je u toku. Praksa nam je da svake godine grad ili općina koja pobijedi na takmičenju bude domaćin završne svečanosti i uručivanja simboličnih nagrada u narednom ciklusu, tako da će to ovaj put biti prošlogodišnji pobjednik Čelić i to će biti 10. juni, kazao nam je Amir Zahirović, koordinator kampanje CRP.
Svi finalisti su zaslužili mjesto među najboljim u sedam kategorija, a ove godine posebno je interesantna kategorija općina i gradova, među kojima su Travnik, Bosanski Petrovac i Živinice.
Živinice su realizovale najveći broj ekološko prihvatljivih projekata, međutim, istupile su ispred svih drugih gradova po masivnom razvoju solarnih kapaciteta, pa je i u tamošnjoj srednjoj školi uveden novi pravac za elektrotehničare fotonaponskih usmjerenja.
Bosanski Petrovac je istupio otkrićem nove fascinantne pećine i koracima koje su poduzeli u ovom dijelu Krajine na njenoj zaštiti, dok je Travnik organizovao do sada najmasovniju akciju čišćenja prirode u BiH.
- Ova kampanja ima za cilj istaknuti i nagraditi primjere dobre prakse u oblasti očuvanja prirode i okoliša širom BiH, a naš Travnik zasluženo je prepoznat kao jedan od lidera u toj oblasti. Tokom protekle godine realizirali smo jednu od najopsežnijih i najorganiziranijih ekoloških akcija u BiH, u koju je bilo uključeno više od 2.329 volontera, očišćeno je i uređeno više od 11.000 kvadratnih metara površine kontaminirane otpadom, očišćeni su potoci i riječni vodotoci, a sakupljeno više od 77 tona biljnog i komunalnog otpada, saopćili su iz Općine Travnik, pozivajući sugrađane da glasaju, a sudeći po broju volontera koje su u stanju okupiti, šanse za pobjedu su odlične.
Živinice su usmjerene ka tome da postanu zeleni grad. U njima su provedeni projekti izgradnje fotonaponskih elektrana snage 62 MW na rudničkom zemljištu Đurđevik, što je investicija od 90 miliona maraka, zatim izgradnja fotonaponskih elektrana snage 12 MW na degradiranom rudničkom zemljištu Dubrave (investicija Svjetske banke od 12 miliona KM), uveden je novi smjer u MSŠ-u Živinice, a izgrađene su i fotonaponske elektrane u prvoj i drugoj osnovnoj školi. Tu su i brojni projekti utopljavanja zgrada institucija kroz projekat GIZ-a. Generalno su u ovoj lokalnoj zajednici otišli najdalje u planu zelene tranzicije i energetske efikasnosti.
A Bosanski Petrovac, općina sa najviše sunčanih dana u BiH, među prvim je otvorila solarnu elektranu u Krnjeuši sa godišnjom proizvodnjom 219 MW. Ipak, među ovogodišnjim finalistima se nalazi zahvaljujući izuzetnom doprinosu pojedinca, radi se o Siniši Mrđi, predsjedniku Udruženja speleologa Kaverna Bosanski Petrovac.
Stižu speleolozi
- Ja sam pećinu Riponjina jama na Grmeču pronašao 2019. godine. Sa dvojicom kolega iz Banjaluke spustili smo se u nju izmjerivši 850 metara dubine. Tu smo pronašli najveći pećinski stup u Evropi od 33,5 metara. Otkriće je privuklo veliki broj speleologa iz cijelog svijeta, a ove godine imamo priliku organizovati Balkanski skup speleologa, koji počinje 1. oktobra i trajaće sedmicu. Do sada imamo najavljen dolazak više od 280 gostiju, speleologa, geologa i arheologa iz cijelog svijeta, zainteresovanih za nekoliko atraktivnih lokacija u Krajini, pogotovo za ovo novo otkriće. Pećina Riponjina jama, osim što ima taj evropski rekord, bogata je endemskim vrstama biljnog i životinjskog svijeta koje se tek trebaju istražiti i zato nam je važno da je što prije stavimo pod zaštitu. Kad sve bude gotovo, imaćemo još jednu izuzetnu turističku atrakciju u Krajini, uvjeren je Mrđa.
Zauzet poslovima na zaštiti pećine, Siniša nije ni znao za BiH green awards do prije razgovora sa nama, ali kaže da bi mu bilo jako drago kada bi Bosanski Petrovac dobio i tu prestižnu titulu.