Bolna ispovijest onkološke pacijentice: “Za 1 godinu smo potrošili skoro 100.000 KM na lijekove”

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Danas sam ispratila prijateljicu, doktoricu na bolji svijet. Drugu u posljednjih osam mjeseci. Obje su imale sitnih 29 godina. Neka ostane zapisano, na sramotu FBiH, da su obje plaćale svoju terapiju", napisala je doktorica Lamija Šikalo u petak, 25. aprila.

Već godinama u bosanskohercegovačkim medijima čitamo o nedostatku citostatika, visokim cijenama lijekova, odlascima u inostranstvo na liječenje i beskrajno dugim listama čekanja. Da su onkološki pacijenti prepušteni sami sebi svjedoči i bolna ispovijest Sanje Kriještorac iz Sarajeva, koju je podijelila za portal Radiosarajevo.ba.

"Sasvim slučajno sam otkrila da sam bolesna 2023. godine. Sve se odvilo vrlo brzo, u roku od dva mjeseca već sam bila operisana. Prvo sam bila hospitalizirana na Podhrastovima, gdje ljekari nisu uspjeli utvrditi tačnu dijagnozu. Biopsija je rađena pomoću cijevi jer igle potrebne za standardni postupak nisu bile dostupne, naime, nisu prošle na tenderu pa je i nalaz bio uredan", kazala je Sanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon toga je upućena na Kliniku za torakalnu hirurgiju, gdje su ljekari odlučili da je potrebna hitna operacija. Tokom operacije odstranjena je trećina desnog plućnog krila, a detaljna analiza potvrdila je karcinom.

Onkolog joj je preporučio lijek Tagrisso, ali je ubrzo saznala da ga u BiH nema, niti je na listi za uvoz.

"Kada mi je prije godinu i osam mjeseci doktor rekao da je potrebno da koristim lijek Tagrisso koji se ne nalazi na listi lijekova koji se mogu kupiti u BiH, nisam ni slutila šta me čeka. Niko te ne pripremi na put koji je pred tobom", istakla je Sanja.

Refundaciju je mogla dobiti u iznosu do 10.000 KM godišnje putem Zavoda za zdravstveno osiguranje Kantona Sarajevo, dok je Općina Centar izdvojila sredstva za jednu kutiju lijeka. Uz pomoć Udruženja Pomozi.ba, Osnovne škole koju pohađaju njena djeca i prijatelja, uspjela je nabaviti još nekoliko kutija.

"Za 12 mjeseci potrošili smo skoro 100.000 KM na lijekove. Prvobitno smo lijek nabavljali u Turskoj, gdje je koštao 4.000 eura. U Sloveniji smo ga kasnije nalazili za 3.780 eura", dodala je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon šest mjeseci pauze, bolest se vratila, a Sanja je morala hitno nastaviti terapiju. Otkrila je da Fond solidarnosti ima Komisiju koja može odobriti refundaciju, ali je naišla na ozbiljne prepreke.

"Kada sam to spomenula svom ljekaru, burno je reagovao. Doslovno mi je rekao: ‘To je nemoguće, to su štele’. Bilo mi je šokantno da bi, prema svemu sudeći, neko od političara morao urgirati kako bi moj slučaj bio uzet u razmatranje", istakla je Sanja.

Trenutno čeka tender za uvoznika lijeka, koji će koštati nevjerovatnih 13.500 KM u apotekama u FBiH. Početak nove terapije uslovljen je velikim iznosima koje mora sama prikupiti.

"Poslala sam upite brojnim bankama kako bih provjerila mogu li dobiti kredit u iznosu od 162.000 KM. Od 12 kontaktiranih banaka, samo jedna mi je odgovorila da ne odobravaju komercijalne kredite. Tri banke su odgovorile da postoji mogućnost kredita do 50.000 KM, dok se ostale uopće nisu oglasile."

Priprema javni apel kako bi prikupila sredstva potrebna za liječenje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Nažalost, oni koji ne uspiju doći ni do humanitarnih organizacija ili umiru ili su osuđeni na hemoterapiju koja brže ubije nego kancer", poručila je Sanja.

Na kraju razgovora, Sanja je podsjetila na bolnu realnost života u BiH 2025. godine.

"Već mjesec dana čekam da se ljekar vrati s godišnjeg odmora kako bi mi propisao terapiju. Nakon toga mi treba najmanje tri dana da uplata prođe i da pronađem nekoga ko će mi lijek dostaviti. U Bosni i Hercegovini porez na sve proizvode, pa i na lijekove, iznosi 17%, dok je u Sloveniji PDV na lijekove 9%, i on se može refundirati. Međutim, ako zatražim povrat tog slovenskog poreza, tada sam u obavezi da platim puni iznos od 17% u BiH. Tako na kraju dobijem povrat od 350 eura iz Slovenije, ali moram uplatiti 650 eura u BiH jer niko još nije sistemski riješio pitanje oporezivanja lijekova", zaključila je.

Do kada će vlasti puštati da građani sami plaćaju svoje živote?