Bijes zbog oštrog poskupljenja javnih vrtića: Čak 35 posto više cijene za usluge

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najava poskupljenja usluga boravka djece u vrtićima u Tuzli izazvala je val nezadovoljstva među roditeljima, koji se protive predloženom povećanju cijena, posebno u Javnoj ustanovi "Naše dijete". Naime, okvirno poskupljenje usluga od 35 posto znači da će roditelji, umjesto dosadašnjih 200 KM, uskoro plaćati 270 maraka mjesečno za boravak svog djeteta.

Ovo poskupljenje nije samo posljedica rasta troškova hrane, higijenskog i didaktičkog materijala, već i povećanja cijena goriva, kao i usklađivanja sa zakonskim obavezama vezanim za minimalnu plaću zaposlenih. Menadžment Javne ustanove "Naše dijete" ističe da su troškovi u prošloj godini porasli, a Grad Tuzla nije proporcionalno povećao svoja izdvajanja za ovu ustanovu.

Roditelji, okupljeni u Vijeću roditelja Javne ustanove "Naše dijete", uputili su apel gradskim vlastima, zahtijevajući da Grad Tuzla poveća svoja izdvajanja sa trenutnih 160 KM na 220 KM po djetetu. Naglašavaju da bi bilo prihvatljivo povećanje cijene usluga do najviše 10 posto, pod uvjetom da Grad Tuzla poveća svoja izdvajanja kako bi roditelji i dalje učestvovali u troškovima sa istim iznosom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uz to, roditelji su upozorili da grad Tuzla ne prati rast troškova na odgovarajući način i naveli primjer općina u Kantonu Sarajevo koje sufinanciraju boravak djece i u privatnim vrtićima. "Ovakvi potezi gradske uprave šalju pogrešnu poruku da porodice s djecom nisu prioritet, a to je posebno zabrinjavajuće u trenutku kada Tuzlanski kanton bilježi najveći negativni prirodni priraštaj u Federaciji Bosne i Hercegovine", zaključuju roditelji.

Zatražili su da Gradsko vijeće Tuzle odmah poveća izdvajanja za ovu ustanovu i da eventualno poskupljenje ne prelazi 10 posto, odnosno maksimalno 20 KM za roditelje. Ovaj zahtjev dolazi u vrijeme kada mnoge mlade porodice, suočene s ekonomskim izazovima, razmatraju mogućnost napuštanja zemlje, čime bi se mogao dodatno pogoršati negativni demografski trend.