Dodik nije preči od ustavnog poretka
Završeno je rano jutros/u svitanje srijede još jedno posebno zasjedanje Narodne skupštine RS-a. Suštinski, ništa tu nije bilo posebno i do sada neviđeno. Skupština je stala iza i u službu jednog čovjeka – Milorada Dodika u pokušaju da makar prolongiraju ono što neupitno dolazi - presudu Suda BiH zbog nepoštavanja odluka visokog predstavnika. Jednim od usvojenih zaključaka zastupnici su Dodika bukvalno, čim okonča postoperativni oporavak, ispratili na novo ročište.
U tom zaključku se navodi da NSRS "smatra da predsjednik RS-a i direktor Službenog glasnika ne treba da se odazivaju na pozive Suda BiH, dok predsjednik ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku". U zaključku prije ovoga, ponovo se mantra o neustavnosti Tužilaštva i Suda BiH, te "nezakonito" nametnutim odlukama Christiana Schmidta. Oni koji su podigli ruke za ovakve akte sigurno su svjesni kontradiktornosti slanja Dodika, ha ozdravi, u instituciju glasom označnu neustavnom.
- Onda upadate u svojevrsnu zamku, ističe politička analitičarka Tanja Topić. 03:54
S druge strane, zaključci su tokom zasjedanja izrazito ublaženi, jer su prije sjednice kružili papiri kojima se Dodiku zabranjuje odlazak na suđenje. Razlog je, kako saznajemo, strah da bi mnoge od zastupnika Sud i Tužilaštvo BiH, makar i "neustavni", mogli procesuirati za udar na ustavni poredak BiH, ali i savjeti pojedinaca da se ne ide u pogubnom smjeru. Politikanstvo, okončano u ranim jutarnim satima, kod nekih nije izlapilo ni nekoliko sati kasnije.
- Srbija je potpisnik Dejtonskog sporazuuma. Mi moramo tri puta da mjerimo kada donismo neke odluke, jer ne želimo da odlukama otežamo poziciju Srbije, poručio je predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić u jutarnjem programu RTRS-a.
Među zaključcima su se našli i oni da se se obustavi napredak na EU putu BiH dok se "ne uspostave uslovi da se proces integracije odvija u skladu sa postulatima demokratije i vladavine prava", te da Srbi u institucijama BiH trebaju obustaviti odlučivanje "dok EU ne osigura normalne i pravične uslove i standarde suđenja u BiH". Bošnjački predstavnici u entitetskoj Skupštini stava su da je sve izglasano na tragu dosadašnjih politika usložnjavanja stanja u BiH.
- Ovi zaključci su po meni direktan pritisak na pravosuđe, sa ciljem da se ublaži moguća presuda ili da se odustane od procesa protiv predsjednika entiteta RS Milorada Dodika. Posebno zabrinjavajuće je novo osporavanje Suda i Tužilaštva BiH, istakao je zastupnik SDA u NSRS Ramiz Salkić.
Dodaje Salkić da sve institucije i preduzeća u RS-u rade samo ono što Dodik želi. Smatra da državno pravosuđe mora pronalaziti načine da preventivno sankcioniše odgovorne za destabilizaciju, jer očekuje da će tenzije rasti s približavanjem izricanju presude Dodiku.
- Ne libeći se ni od ugrožavanja mnira i stabilnosti, s ciljem zaštite lika i djela jenog čovjeka, jasan je Salkić.
- To je zaprravo vješt pokušaj manipulacije, gdje se sakrivate iza imuniteta narodnih poslanika, iza jednog kolektiviteta, koji je tu da bi vas zaštitio kao pojedinca, ali ne bi snosio tu vrstu odgovornosti pozivajući se na poslanički imunitet, objašnjava Topić.
Zaključci NSRS-a predstavljaju novi opasan pokušaj rušenja Dejtonskog sporazuma i destruiranja pravnog poretka države i na tragu su zaključaka sa takozvanog svesrpskog sabora, te predstavljaju nastavak politike kojoj je konačni cilj razbijanje BiH i realizacija zločinačkog projekta velike Srbije, poručio je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Dodao je da svijet ne smije zaboraviti da je pokušaj stvaranja velike Srbije doveo do agresije i genocida nad Bošnjacima, te je "zajednička obaveza sprečavanje ponavljanja istog mračnog scenarija". Ambasade zemalja Kvinte - SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije, te Delegacija EU i specijalni predstavnika EU u BiH u zajedničkom saoćenju su naveli da Dejtonski sporazum i Ustav BiH nedvojbeno potvrđuju primat i Ustava i Ustavnog suda BiH, te da u "Aneksu 4, Član 3. jasno piše da će se entiteti i bilo koja njihova jedinica u cijelosti pokoravati ovom Ustavu, koji zamjenjuje međusobno nespojive odredbe zakonodavstva BiH te ustava i zakona entiteta".
- Svi zakoni i zaključci koje donose niži organi, uključujući parlamente oba entiteta, moraju biti u skladu s Ustavom i jurisprudencijom Ustavnog suda BiH. Zaključci koje je usvojila NSRS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidejtonski, te izravno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka evroatlantskim integracijama. U trenutku kada formalno otvaranje pregovora za pristupanje EU nikada nije bilo bliže, povratak političkim blokadama imao bi negativne posljedice za sve građane BiH, od kojih većina podržava pristupanje EU, navodi se iz ambasada.
U reakciji iz NATO štaba u Briselu poručeno je kako se "pažljivo prate događaji u BiH, uključujući i zaključke NSRS", te da dijele zabrinutost zemalja Kvinte. Zaključeno je da NATO u potpunosti podržava suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet BiH, kao i ovlasti visokog predstavnika.
Prilog Kenana Ćosića.