Kako je bivši zamjenik načelnika bh. općine pijan pokosio braću pa uklanjao tragove?

Miloš Garić/Printscreen/ATV//
Miloš Garić/Printscreen/ATV
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Miloš Garić (28), nekadašnji zamjenik načelnika Općine Stanari, nakon što je pijan automobilom udario dvojicu maloljetne braće, zaustavio je vozilo kako bi pokupio registarsku tablicu i ratkapnu, a potom je pobjegao s mjesta nesreće ostavivši teško povrijeđenu djecu na putu.

To se navodi u optužnici koju je poslije upita ATV-a konačno objavilo Okružno javno tužilaštvo u Doboju, iako je podignuta 21. oktobra prošle godine, dok je je Osnovni sud u Doboju potvrdio 17. decembra. 

Nesreća se dogodila 24. oktobra 2023. godine u Pločniku kod Doboja oko 18.30 sati i teško su povrijeđena braća M. B. (16) i P. B. (17). Dječaci su išli na fudbalski trening kada je u njih naletila Opel Astra kojom je upravljao Garić. U optužnici se navodi da je Garić vozio pod dejstvom alkohola sa 1,69 promila u organizmu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Dolaskom u blizinu staklorezačke radnje optuženi je propustio da obrati pažnju na pješake koji su se kretali iz pravca Pločnika uz desnu ivicu kolovoza. Zbog toga je prednjim desnim dijelom vozila udario u pješake, navodi se u optužnici.

U udaru automobila mlađi brat je zadobio teške povrede glave opasne po život. I stariji je zadobio teške povrede glave uz višestruke prelome, ali nije bio životno ugrožen. Njihove povrede u optužnici su opisane u 177 riječi.

- Optuženi se zaustavio nakon pređenih 30 metara. Pokupio je registarsku tablicu i ratkapnu, koji su otpali nakon kontakta sa pješacima, te ih stavio na prednje lijevo sjedište vozila. Potom je napustio mjesto nesreće, a da nije pružio pomoć povrijeđenima. Vozio je prema Doboju i nakon 312 metara je skrenuo na lokalni put. Poslije pređenih 51,5 metara vozilo je zaustavio jer zbog oštećenja prednjeg lijevog točka nije bilo ispravno za dalju vožnju, navodi se u optužnici.

Gariću su na teret stavljena krivična djela ugrožavanje javnog saobraćaja i nepružanje pomoći licu povrijeđenom u saobraćajnoj nesreći. Ukoliko se dokaže krivica za jedno djelo mu prijeti kazna od jedne do osam godina zatvora, a za drugo novčana ili kazna do godinu zatvora.