Zla moć umjetne inteligencije: Vukanović poziva da glasate za SNSD, SDA želi saradnju sa NiP-om - lažu vas

AI bez ograničenja može značiti problem/ Ilustracija/
AI bez ograničenja može biti problem
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nebojša Vukanović pozvao građane bh. entiteta Republika Srpska da glasaju za SNSD… SDA najavila užu saradnju sa Narodom i pravdom… Kako nisu? Evo, ima snimak, ima video.

Ovo, naravno, nije istina, ali itekako je moguće da na online platformama naiđete na multimedijalni sadržaj sa informacijama sličnim ovima. U pitanju je moć umjetne inteligencije.

I SAD i BiH

Iz godine u godinu, iz mjeseca u mjesec, AI alati napreduju do mjere kada je gotovo nemoguće razaznati ovakav sadržaj od onog pravog.

Razne branše podliježu uređivanju kroz alate umjetne inteligencije. Predizborna kampanja u Bosni i Hercegovini zvanično je počela u petak. Da li su u našoj zemlji alati umjetne inteligencije dovoljno sofisticirani i dostupni kako bi se mogli koristiti u svrhu predizborne kampanje? Da li su zapravo naši političari dovoljno digitalno pismeni da bi koristili AI u svrhu kampanje? Kolika je opasnost od ovih alata?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U svijetu se AI koristi za pripremu političkih kandidata simulacijom debate i analizom svega što je suparnik ranije govorio

Javnost u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i širom svijeta, imala je priliku vidjeti kako kandidat za predsjednika SAD-a Donald Trump vješto koristi AI u korist kampanje. On je na svojoj društvenoj platformi Truth Social objavio nekoliko fotografija koje je stvorila umjetna inteligencija, a koje sugerišu da ga podržavaju pjevačica Taylor Swift i njeni fanovi. Što je pjevačica oštro demantovala.

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH Almir Badnjević objašnjava kako je to ustvari deepfake sadržaj, koji koristi algoritme zasnovane na AI koji se koriste za generisanje audio ili videosadržaja. Objasnio je na koji način deepfake funkcioniše.

- Ovo je klasično generisanje deepfakea koji koristi algoritme mašinskog učenja, te takozvane GAN-ove (generativne suparničke mreže) gdje je moguće analizirati i naučiti atribute lica ili glasa određene osobe. Kada to dovoljno istrenirate, možete pustiti kakav god govor ili tekst ili kakve god promjene s te strane želite, kako bi to izgledalo kao stvarni video, pojasnio je Badnjević.

Istakao je kako se i u BiH ova tehnika može koristiti na isti način kao i u SAD-u.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Pravne i etičke implikacije su najvažnije u korištenju AI

- Ako nešto funkcioniše, sa aspekta algoritma, u SAD-u, isti taj algoritam kada se prenese u BiH, može se također koristiti, naveo je.

Ova tehnika se sve više koristi širom svijeta, ne samo u predizbornim nego i drugim kampanjama i obavještajnim krugovima. Vrijedi imati na umu da su pravne i etičke implikacije najvažnija stvar u cijelom korištenju vještačke inteligencije, posebno kada je riječ o deepfake tehnici.

Dobar sluga, loš gospodar

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koliko god deepfake djelovao moćno i suvereno u digitalnom svijetu, također postoje i moćni algoritmi koji ga detektuju i koji se bore protiv njegovih potencijalnih zloupotreba.

- Kao što, recimo, imate Chat GPT koji vam kreira određene sadržaje. Ukoliko bismo to pustili bez ikakve kontrole, vjerovatno nijedan naučni rad ili članak više ne bi bio etički ispravan. Iz tog razloga je napravljen jako veliki broj alata koji prepoznaju šta je napisano putem Chat GPT-a, ističe Badnjević.

Bosanskohercegovački AI inžinjer Adnan Mehremić imao je priliku da 2019. godine radi na softwareu koji će prepoznati deepfake video.

- Uvijek imate dvije strane, stranu istine i stranu laži, i ljude koji su na strani istine i na strani laži. Kada se pojavi ovakva neka tehnologija koja se može zloupotrijebiti, uvijek imate grupu ljudi koja radi na sprječavanju toga. Deepfake tehnologija je opasna iz razloga što je moguće kreirati videozapis na kojem je određena osoba prikazana da govori ili radi nešto što niti govori niti radi. Korištenje ove tehnologije može ozbiljno naštetiti kredibilitetu pojedinca i može poslužiti za manipulisanje javnim mnijenjem, kazao nam je Mehremić.

U Bosni i Hercegovini još ne postoji regulativa koja će ograničiti korištenje umjetne inteligencije u svrhu neke kampanje, poput političke, ili kažnjavati njenu potencijalnu zloupotrebi. Čak je i na nivou Evrope tek nedavno izglasan sličan akt.