Žene moraju imati mogućnost izbora: Mogu imati i karijere i porodice
Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA), u partnerstvu sa Komisijom za jednakopravnost spolova, Odborom za rad i socijalnu zaštitu i Odborom za ekonomsku i financijsku politiku, danas je održao tematsku sjednicu pod nazivom Sjednica o rodno odgovornim porodičnim politikama s Parlamentom Federacije BiH.
Alma Kratina iz Komisije za jednakopravnost spolova naglasila je:
- U društvu u kojem još uvijek nije prepoznato da je pitanje ravnopravnosti spolova pitanje prosperiteta društva u cjelini, neophodno je ukazivati na sve prepreke kako bi bilo moguće da posebno osjetljive kategorije žena, koje inače nose teret neplaćenog rada i brige za starije članove porodice i djecu, budu konkurentni na tržištu rada. Te prepreke je potrebno otkloniti, i u tom pravcu, zbog generalnog nedostatka socijalnog dijaloga iznimno je važno otvoriti teme izmjena zakonske legislative na dobrobit i radnika i poslodavaca.
Neravnoteža u zapošljavanju
Zastupnici i zastupnice u Parlamentu, predstavnici i predstavnice nadležnih institucija i organizacija civilnog društva razgovarali su o potrebi usklađivanja zakonodavnog okvira na nivou Federacije BiH s Direktivom Evropske unije o ravnoteži između poslovnog i privatnog života.
U Federaciji BiH postoji značajna neravnoteža u zapošljavanju žena, koja može imati dugoročne posljedice po ekonomski rast i razvoj ovog entiteta, tvrdi prof. Kadrija Hodžić, član Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku. Istakao je:
- Uključivanje većeg broja žena u radnu snagu, kao i njihovo osnaživanje kroz bolje plaće, obrazovanje i adekvatne socijalne politike, podstiče dugoročni ekonomski rast, jačanje fiskalnih prihoda i povećava socijalnu koheziju u društvu. Stoga je potrebno ove prilike adekvatno integrirati u odgovarajuće sistemske zakone, prije svega Zakon o radu, uključujući i približno dvadeset zakona usvojenih u okviru više od deset različitih administrativnih jedinica.
- Izuzetno mi je drago što je ova sjednica organizovana i uvjeren sam da će buduće sjednice rezultirati efikasnim zaključcima za izmjene Zakona o radu. Neophodno je uključiti i privatni sektor, poslodavce i sva druga udruženja koja mogu pomoći te postići konsenzus svih stranaka. Na kraju krajeva cilj nam je da zakone o radu, ali i sve socijalne zakone uradimo onako kako je najbolje za građane Federacije Bosne i Hercegovine, rekao je Fuad Abaspahić iz Odbora za rad i socijalnu zaštitu.
Ovaj važan događaj održan je u Sarajevu u sklopu globalne kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, s naglaskom na ključnu ulogu rodno odgovornih politika u promoviranju ekonomskog osnaživanja žena.
Tokom sjednice, UNFPA je predstavio svoj model rodno odgovornih politika na radnom mjestu koje su osmišljene za uklanjanje štetnih rodnih normi, uloga i stereotipa koji tradicionalno ograničavaju žene na poslove brige i njege. Ovaj pristup ne samo da jača porodicu i povećava ravnopravnost, nego također potiče ekonomiju i bolje pozicionira zemlje u rješavanju demografskih promjena.
Rodno odgovoran razvoj
Marina Riđić, zamjenica predstavnice UNFPA u BiH, istakla je značaj sjednice:
- Stvaranje okruženja u kojem žene mogu donositi informirane odluke o porodici i tržištu rada ključno je za održiv i rodno odgovoran razvoj. Da bismo uistinu proširili mogućnosti izbora za žene kako bi one ostvarile svoje težnje vezane za karijeru, porodicu i plodnost, rodno odgovorne porodične politike moraju se provoditi na svim nivoima upravljanja“.
Ova sjednica je organizovana u okviru Zajedničkog programa Veći izbor kroz politike prilagođene porodici u Bosni i Hercegovini, koji finansira Austrijska razvojna agencija, a sprovodi UNFPA.