Žene iz svih kantona FBiH ujedinjene: Traže jednake porodiljske naknade za sve majke

porodilje centar/

Najbolje uslove mogu ostvariti porodilje koje žive u Kantonu Sarajevo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U svjetlu intenzivirane socijalne borbe za ravnopravnost spolova, te sveobuhvatnih društvenih promjena koje imaju za cilj da zaštite i osiguraju bolju poziciju žene, pitanje porodiljskih naknada ponovo je došlo u centar pažnje.

Za to su zaslužne dame iz svih kantonalnih skupština FBiH.

Lokalne inicijative

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Marija Šarac iz Kantona 10 ističe da svaka žena vrijedi jednako, bilo da živi u Sarajevu ili Tomislav-Gradu. Amra Nadarević Vodenčarević iz Tuzle ističe da porodiljska naknada ne smije biti privilegija već osnovno pravo svake majke. Amra Babić iz Skupštine ZDK-a zalaže se za odgovornu politiku, jedinstven životni i socijalni prostor. Briga o majkama i djeci mora biti društveni prioritet, traži Ivana Buntić Jovanović iz Hercegovačko-neretvanskog kantona. Jelena Pekić iz Sarajeva traži mogućnost korištenja porodiljskog odsustva za očeve. Kako navodi Suzana Krišto, zastupnica iz Srednjobosanskog kantona, izjednačavanje porodiljskih naknada može imati pozitivan uticaj na cjelokupne socio-ekonomske prilike u FBiH. Fatka Kulenović, zastupnica SDP-a u Skupštini Unsko-sanskog kantona, kaže nam da njene kolegice i ona već godinu konstantno rade na realizaciji ovih ciljeva.

- Mi želimo da Federacija BiH plaća ujednačenu porodiljsku naknadu, kao što je to učinjeno sa dječijim doplatkom, tačnije njegovim prebacivanjem na federalni nivo. U međuvremenu su kolegice iz kantonalnih skupština upućivale lokalne inicijative, pa je kod nas u USK-a ta naknada sa 300 podignuta na 500 maraka za nezaposlene porodilje, govori Kulenović.

ZHK daje za treće i svako sljedeće dijete u porodici 500 KM mjesečno do sedme godine djeteta. Posavski kanton nema naknada iz ove kategorije

Stanje u kantonima varira zbog različite finansijske moći svakog od njih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tuzlanski kanton ima jednokratnu pomoć za roditelje sa troje i više djece u visini od 1.500 KM. Hercegovačko-neretvanski kanton za opremu izdvaja 400 KM za svako novorođeno dijete. Bosanskopodrinjski kanton ima jednokratnu pomoć za opremu novorođenčeta u iznosu od 35 posto i dodatnu ishranu za majke dojilje tokom šest mjeseci u iznosu od 20 posto prosječne plate Kantona u prethodnoj godini. Oboje uz uslov imovinskog cenzusa. Srednjobosanski kanton daje isti procenat od 35 posto i dodatnu ishranu za majke dojilje u trajanju od šest mjeseci u naturalnim davanjima, sve uz isti uslov. I Unsko-sanski kanton isplaćuje pomoć za opremu novorođenčeta od 35 posto i dodatnu ishranu za majke dojilje u naturalnim davanjima. Oboje uz uslov imovinskog cenzusa.

Fatka Kulenović/

Fatka Kulenović: Naknade treba riješiti kao dječiji doplatak

U Kantonu Sarajevo postotak pomoći je najmanje 50 posto od prosječne plate. Dodatna pomoć u prehrani djeteta do šest mjeseci i dodatne ishrane za majku-dojilju iznosi 8 posto prosječne plate Federacije BiH, uz imovinski cenzus. Zeničko-dobojski kanton pravo na pomoć za vrijeme trudnoće i porođaja plaća sa 150 KM za svako dijete, za opremu daje 15 posto od posljednje objavljene prosječne plate Kantona, te pravo na pomoć u prehrani djeteta do 6 mjeseci. Tu je i ishrana za majke dojilje u visini od 10 posto prosječne plaće Kantona, uz pomenti uslov, navodi se u istraživanju organizacije WFD.

- Westminster Foundation for Democracy (WFD) nam je podrška, imali smo više radionica, uključujući aktivizam nas 10 žena iz svih kantona. Tražimo da se izjednačavanje porodiljskih naknada planira u federalnom budžetu i shodno tome da se izvrši integracija po kantonima, tako da sve porodilje budu ravnopravne. Moje kolegice i ja slale smo inicijativu prije godinu. Iz Ministarstva rada i socijalne politike, odnosno od resornog ministra Adnana Delića dobili smo odgovor da u ovoj godini to nije moguće realizirati, ali je bar uveo jednokratnu novčanu pomoć porodiljama od 1.000 maraka. Nadamo se da će, već u sljedećem budžetu, naknada nezaposlenim porodiljama u Federaciji naći svoje mjesto, ističe Kulenović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I zaposlene porodilje u FBiH su neravnopravne, od toga u kojem kantonu žive do toga jesu li zaposlene u javnom ili privatnom sektoru, ističe Zisko

U međuvremenu je za jednokratnu pomoć porodiljama od 1.000 maraka uvedeno online podnošenje zahtjeva.

Pozitivni primjeri

- Izazova ima dosta, a oni su produbljeni povećanjem minimalca, gdje većina kantona naknade porodiljama veže za procentualni iznos minimalne plate u FBiH. Svi kantoni se još nisu uskladili i moraju izvršiti nove kalkulacije. Najteža situacija za porodilje i dalje je u Posavskom kantonu, koji ima problem sa stopom nataliteta, kao i većina drugih u FBiH. Pozitivni primjeri su kantoni Sarajevo, Tuzla, Zenica i Goražde. U ovom trenutku nezaposlene porodilje nisu jedini izazov, jer se i zaposlenim porodiljama uskraćuju zakonska prava, umjesto da se primjenjuje Zakon o radu, na sceni je Zakon o socijalnoj zaštiti. S kojeg god aspekta da pogledate, očita je potreba da dođe do izjednačavanja, od naknada do sveopćih uslova, ističe za Oslobođenje Meliha Zisko, koordinator projekta WFD “Svako novo srce”.

Navigirati kroz sve te različite sisteme porodiljama je teško, a ako žele ostvariti svoja prava, to moraju činiti nauštrb vremena koje mogu posvetiti podizanju potomstva. S ciljem popravljanja stope nataliteta u FBiH, mnogo više mora biti urađeno.