Zemlja u bh. komšiluku uvodi 13. penziju: Ali postoji jedna "caka"

Novi Zakon o penzijskom osiguranju (ZOMO), koji je danas upućen u e-Savjetovanje, najavljuje niz promjena koje bi, prema riječima hrvatskog ministra rada, penzijskog sistema, porodice i socijalne politike Marina Piletića, trebale unaprijediti penzioni sistem i povećati iznose penzija u Hrvatskoj. Očekuje se da zakon stupi na snagu u julu.
Predstavljajući predložene mjere, Piletić je naglasio da je cilj reforme povećanje penzija, smanjenje razlika među penzionerima te podsticanje njihovog aktivnijeg učešća na tržištu rada. Istakao je da prosječni penzijski staž u Hrvatskoj i dalje iznosi tek 31 godinu, što smatra nedovoljnim u kontekstu demografskih i ekonomskih izazova.
Jedna od ključnih novina je uvođenje godišnjeg dodatka na penziju, takozvane "13. penzije", koja će biti vezana uz broj godina penzijskog staža. Prva isplata očekuje se već krajem godine. Također se mijenja formula za usklađivanje penzija – primjenjivat će se povoljniji indeks, i to u omjeru 85:15 između rasta plata i cijena, što će se odnositi na sve penzionere.
Među predloženim mjerama je i povećanje dodatnog staža za roditelje – 12 mjeseci po djetetu, što će, prema procjenama, značiti oko tri posto veće penzije po djetetu. Time se želi smanjiti razlika između muških i ženskih penzija.
Reforma donosi i izmjene u pravilima bonifikacije za duži ostanak u svijetu rada – ukida se uslov minimalno 35 godina staža te ograničenje od pet godina, što će prosječno značiti povećanje penzije od 40 eura. Također, ukida se penalizacija za prijevremeno penzionisanje s navršenih 70 godina života, što će za 127.000 korisnika značiti povećanje od prosječno 57 eura.
Rad uz penziju i dalje ostaje moguć, no sada se predlaže omogućavanje rada i u punom radnom vremenu uz isplatu pola penzije nakon 65. godine života. Invalidske penzije također će rasti – povećanjem faktora s 0.8 na 0.9, što za 218.000 korisnika znači uvećanje od 74 eura.
Planira se i povećanje najniže penzije sa 103 na 106 posto aktuelne vrijednosti penzije (AVM), a izmjenama se briše i ograničenje koje je do sada uvjetovalo da vanbračna zajednica mora postojati najkasnije od 28. marta 2008. kako bi partner imao pravo na porodičnu penziju.
Ministar Piletić je naglasio da je cilj da prosječna ukupna penzija do kraja mandata Vlade dostigne 800 eura. Predstavnici penzionera pozdravljaju najavljene promjene, ali ističu da ima još prostora za poboljšanja.
Predsjednica Matice umirovljenika Hrvatske Višnja Fortuna poručila je da ne odustaju od zahtjeva da usklađivanje penzija bude stopostotno. Predsjednik HSU-a Veselko Gabričević također je najavio nastavak zalaganja za dodatna poboljšanja.
Glavni sekretar Sindikata penzionera Hrvatske Igor Knežević pozvao je da se zakonski definiše vrijednost jedne godine penzijskog staža u odnosu na aktuelnu vrijednost penzije. Istakao je i zabrinutost što će 12 mjeseci dodatnog staža po djetetu dobivati samo novo penzionisane majke, dok će one koje su u penziju otišle prije 2019. ostati bez tog prava, što smatra diskriminatornim.