Zavrtanje ventila ne ide nikome u prilog - Gas nam treba sa više strana!

Sastanak, Istočno Sarajevo/
Sastanak o rješavanju gasne krize održan je u Istočnom Sarajevu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Građani Sarajeva i Istočnog Sarajeva od jučer ujutro ponovo su uredno snabdjeveni gasom. Direktor kompanije Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva Nedeljko Elek potvrdio je da je istog dana kad su ventili zavrnuti (prekjučer), razgovarao sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, te da je dogovoreno da se gas pusti kako ne bi trpjeli građani.

Korekcija faktura

Nakon što je isporuka gasa nastavljena, održan je sastanak u Istočnom Sarajevu, na kojem se prevashodno razgovaralo o cijeni transporta gasa. Na sastanku su, osim Eleka, bili Mirza Ustamujić, generalni direktor kompanije Energoinvest, te predstavnici Ministarstva rudarstva i industrije RS-a, dok su predstavnici Regulatorne komisije za energetiku RS-a sastanku prisustvovali online.

Iz federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije ranije je pojašnjeno da je Energoinvest početkom godine prihvatio ugovorno poskupljenje gasa, uz uslov da do 30. juna 2024. godine to odobri Regulatorna komisija za energetiku RS-a, a da će se u suprotnom vratiti na cijenu iz 2022.

- Regulator je 27. juna 2024. donio rješenje da se nova cijena može primjenjivati, ali tek od 1. januara 2025. S obzirom na to da Regulatorna agencija nije prihvatila povećanje cijene gasa, ona se se prema ugovoru vraća na staru cijenu. S tim u vezi Energoinvest je od Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo tražio korekciju faktura na posljednju regulisanu cijenu, kao i da vrate razliku za dosadašnje fakture, što je iznos veći od milion KM, saopćeno je iz Ministarstva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas imamo monopol, u Federaciji BiH ovisimo o jednom kraku i za nas je vitalno pitanje južne interkonekcije, ističe Ustamujić

Podsjećamo, predstavnici ove dvije kompanije početkom godine su dogovorili novi trogodišnji ugovor o transportu gasa. Tada je dogovorena i veća cijena transporta gasa sa 11 na 14 KM (5,62 na 7,15 eura) za 1.000 kubnih metara.

Elek, međutim, tvrdi da je Energoinvest u proteklih šest mjeseci plaćao po uvećanoj cijeni, ali ne i zadnju fakturu, pa je isporuka gasa obustavljena. Nakon jučerašnjeg sastanka poručeno je da zavrtanja ventila neće biti, a da će se razgovori nastaviti i u narednim danima.

- Zajednički treba da radimo na nekim velikim projektima naše dvije kompanije, da radimo na gasifikaciji i tamo gdje se podudaramo da radimo zajedno. Mi ćemo u sljedećih sedam do deset dana imati sastanke na našem nivou, na nivou Ministarstva energetike i nadam se da ćemo naći rješenje. U tom periodu smo se dogovorili da ne bude obustave gasa. Potpisao sam nalog da se pusti gas, jer je to od mene tražio predsjednik Dodik. To je fer korak s njegove i naše strane iako faktura nije plaćena da pustimo gas. Sada to sve imamo ispred sebe kao predmet razgovora. Uvažavam argumente Energoinvesta, oni uvažavaju naše. Možda ima nekih tumačenja koja između nas nisu dobra i stavova regulatora koji mogu biti dvosmisleni. Istjeraćemo stvari načistac i tako doći do rješenja da svi budu zadovoljni, da ljudi ne razmišljaju da li će biti gasa ili neće biti. Sa svoje strane mogu da obećam da ću dati sve od sebe da dođemo do dogovora da se ove stvari ne dešavaju, rekao je Elek.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pri tome naglašava da su plaćanje stavili po strani, a da je isporuka nastavljena.

- Što se tiče nas, imamo likvidnost da ne mora da nam se plati do dogovora. Angažovali smo pravne timove i sa jedne i sa druge strane. Imamo pravne timove, ministri imaju svoje timove. Trebamo dodatno vrijeme za dodatno tumačenje, ali to neće ugroziti isporuku. Daću sve od sebe da se to ne desi, jer to nije nikome u interesu. On (Ustamujić, op. a) ima svoju odgovornost, ja imam nekoga iznad sebe. Idemo s pravnicima, Ministarstvom i Vladom da nađemo rješenje, a neće trpjeti krajnji korisnici, ističe Elek.

Kaže da ono o čemu razgovaraju ne utiče na cijenu gasa, te da su u pitanju pravne stvari koje direktor (Ustamujić op. a) želi da zatvori, što on poštuje.

image

Građani su ponovo uredno snabdjeveni gasom

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Cijenu gasa ne diktiraju ove kompanije, već Gazprom export. Ona se izračuna na bazi naftne formule i četiri puta godišnje se mijenja. Dva zadnja kvartala je išla nadolje, vidjećemo kako će da ide. Mi samo vršimo transport gasa, a na ukupnu cijenu utiče 0,03 posto. Oni su šest mjeseci plaćali po toj uvećanoj cijeni i mi ne pričamo o cijeni gasa prema krajnjim korisnicima. Želimo rješenje i mislim da ćemo ga naći, kaže Elek.

Ustamujić je kazao da mu je drago što je došlo do promjene retorike, naglašavajući da se neće dozvoliti zavrtanje ventila u budućnosti i da su svi svjesni da to nije način da se rješavaju problemi.

- Moraju prestati ucjene i ovaj razgovor je bio konstruktivan. Imamo različite stavove o određenim pitanjima. Razgovarali smo i sa regulatorom i tu je dosta otvorenih pitanja. Ova cijena dosta utiče na bilanse Energoinvesta i Sarajevo-gasa. Energoinvest je tu povećanu cijenu preuzeo na svoju odgovornost, da ne bi osjetili građani FBiH. To je odgovornost Energoinvesta i mi razmišljamo u tom pravcu i neće doći do obustave gasa. Sve je funkcionisalo i tokom prekida u isporuci gasa, taj pokušaj pritiska na nas nije način da se razgovara. Mislim da ćemo u narednih deset dana doći do rješenja, optimističan je Ustamujić.

Angažovali smo pravne timove i sa jedne i sa druge strane. Ministri imaju svoje timove. Trebamo dodatno vrijeme za tumačenje, govori Elek

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zavrtanje ventila ponovo je u fokus vratio značaj projekta južne interkonekcije. Toga je svjestan i Ustamujić.

Tarifni model

- Moramo otvoriti pitanje južnog toka. Danas imamo monopol, u FBiH ovisimo o jednom kraku i za nas je vitalno pitanje južne interkonekcije. Tada se nećemo baviti političkim, nego pitanjima cijene, kvalitete... Generalno, monopol nije dobar na tržištu i to otvara mogućnost onom ko je u toj poziciji da se stavlja u povlaštenu poziciju nad drugim. Ova zemlja ima svoje zakone, regulatore... Entitet ima svog regulatora i mi se pozivamo na odluke regulatora i Vlade RS-a i tu pokušavamo da nađemo zajedničku riječ. Promjena retorike govori da smo na dobrom putu. Tumačenje RERS-a proizvodi najviše problema, jer određene stvari koje su definisane Pravilnikom o tarifnom modelu i kako su oni to radili, mi smo shvatili da je to od 1. januara 2025. U međuvremenu su se javili sa odlukom Ustavnog suda koja kaže da to može da bude ranije, ali opet govorimo o periodu od 1. jula 2024, što stavlja u pitanje sav prethodni period koji je urađen i to je ono oko čega pričamo. No, ta tema ne smije da utiče na građane, podvlači Ustamujić.