Zastupnicima se ne žuri: Čavarina i Špirićeva plata hitnije od Izbornog zakona

Zastupnici u PSBiH trebali su raspravljati o dva prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH, ali nisu raspravljali ni o jednom. Rasprava o oba prijedloga je odložena zbog odbijanja da se o njima raspravlja po hitnoj proceduri.
Izmjene su predložili Klub SDA i Šemsudina Mehmedović kao nezavisni zastupnik.
Glasanje izbjeglica
Prijedlog SDA se odnosi na glasanje izbjeglica i raseljenih lica. Prema ranijim odredbama zakona, izbjeglice i raseljena lica su mogli glasati za općinu ili grad u kojem su živjeli prema popisu stanovništva iz 1991. godine, bez obzira na sadašnje mjesto prebivališta. Ova mogućnost je postojala i ranije, ali je ukinuta usvajanjem Zakona o prebivalištu BiH. SDA je na ovaj način namjeravala vratiti ovo pravo izbjeglicama i raseljenim licima.
Mehmedovićev prijedlog se odnosi na sastave općinsih i gradskih vijeća. Njime je predviđeno da u svakom općinskom i gradskom vijeću u BiH mora biti najmanje po jedan predstavnik svakog od konstitutivnih naroda i ostalih. Iako se samo raspravljalo o proceduri po kojoj će biti razmatran, izneseni su i prijedlozi za izmjenu pojedinih članova.
- Može se dogoditi da više stranaka imaju kandidate koji bi trebali ući u vijeća po ovim odredbama. Kako odlučiti ko će dobiti mandat? Ovdje stoji da kriterije treba pripremici CIK, ali ja nemam povjerenja u njihov rad i mislim da bi to trebalo biti definisano zakonom, kazao je predsjednik Kluba HDZ-a Predrag Kožul.
I u SDA su imali ideje o mogućim promjenama u tekstu.
- Mislim da u izmjenama treba navesti da se one primjenjuju samo ako je prema popisu iz 1991. bilo pripadnika određenog konstitutivnog naroda ili ostalih. U protivnom mogu se dogoditi zloupotrebe da se na šest mjeseci prije izbora ljudi počnu naseljavati u određena mjesta, rekao je predsjednik Kluba SDA Šerif Špago.
Oba preijedloga su dobili opću, ali ne i entitetsku većinu za razmatranje po hitnoj proceduri. Predsjedavajući Doma Nebojša Radmanović je odlučio da se drugi krug glasanja o proceduri održi na narednoj sjednici.
Međutim, kada je došla na red isplata plata "crnolistašima", požurio je da se već na ovoj sjednici odlući po kojoj će se proceduri o tome raspravljati. Obavljena su oba kruga glasanja za hitnu proceduru, koja je na kraju odbijena, ali je prihvaćen skraćeni postupak.
Crnolistaši
Predlagač ovih izmjena Zakona o finansiranju institucija BiH je Kožul. Njima je predviđeno da se osobama, koje plate i naknade ne mogu dobijati preko bankovnih računa, one isplaćuju u gotovini "na ruke". U ovakvom položaju, zbog blokade računa u bankama, nalaze se osobe sa američke crne liste poput Marinka Čavare, Nikole Špirića..., koji će još neko vrijeme morati čekati da im se primanja počnu isplaćivati na ovaj način.