Zašto nam mladi odlaze? - "Oni koji su željni znanja u BiH su štreberi, zato idu u inostranstvo"

Novinarka Amra Vrabac, koja je školu završila prije 18 godina, i učenica Nina Demirović koja sada ima 18 godina, bile su gošće posljednjeg ovosezonskog izdanja podcasta RazVEDRAvaNje sa našim Vedranom Zubićem.
Profesor Zubić se u zadnjoj epizodi odlučio na razgovor sa onima zbog kojih školski sistem i obrazovanje zapravo i postoji.
Upravo je Nina, kao odlična učenica i neko ko je direktno vezan za obrazovanje i školski sistem, govorila je o problemima sa kojima se danas susreću mladi.
- Možda sam ja najaktuelnija da pričam o toj temi. Iz mog ličnog primjera ja bih navela da se stalno provlači ta tema, da su mladi na glasu, ali nekako kada dođemo do toga da se mladima zaista treba pomoći nekako se to izgubi. Svjedoci smo današnjeg problema da sve više mladih odlazi u zemlje Zapadne Evrope i mislim da je to sasvim opravdano. Kao neko ko je zagovarao da ostane u BiH i koje svoje prijatelje nagovarao da treba ostati u svojoj državi, ja prva sada razmišljam o odlasku, rekla je Demirović.
Ističe kako učenici imaju podršku svojih profesora, ali da podrška nadležnih često izostaje.
- Ja sam zaista perfekcionista u svemu što radim, za mene poraz predstavlja neka 'četvorka' upisana u dnevnik. Ne vidimo tu podršku mladima, naravno izuzetak su u mom slučaju profesori koji imaju prijateljski pristup prema nama. Mislim da generalno 'šteka' podrška sa viših nivoa vlasti, kazala je Demirović.
Nina je, inače, odlična učenica, ostvarila je neke zapažene rezultate na takmičenjima, ali na Olimpijadu ipak nije otišla.
- Stipendiju od Općine Novi Grad zvanično imam tek od ove godine. Dobitnik sam počasne medalje za Bosnu i Hercegovinu u STEM oblasti, ali nisam imala mogućnost da odem na Olimpijadu, iako se ne bih petljala u to i ne želim da spominjem te teme, istakla je.
Smatra kako se danas učenice previše zatrpavaju takstavinim znanjem.
- Onda kada dođemo do prakse, tu 'štekamo', Također ne mogu da vjerujem da mi iz Kantona Sarajevo nemamo isti plan i program kao učenici iz Zeničko-dobojskog ili Tuzlanskog kantona, poručila je.
Potom je Demirović govorila o svom usmjeravanju, te je naglasila kako joj za to pomažu takmičenjima na kojima nastupa.
- Konkretno se usmjeravam kroz takmičenja, bila sam na raznoraznim takmičenjima iz različitih predmeta. Evo najnoviji STEM gdje sam bila druga mjesto u kantonu prošle godine, kasnije sam se plasirala na kvalifikacije. Među 22.000 učenika iz 117 zemalja ja sam prošla u prvih 500 iz hemije, fizike i biologije, rekla je Demirović.
U jednom dijelu razgovora, profesor Zubić i Nina su se dotakli zanimljive teme koja se tiče "štrebera". Složili su se da riječ štreber danas nema isto značenje kao što je imala u nekim prošlim vremenima.
- Ja sam nadimak štreber dobila od osnovn škole i prati me i danas. Ako je to mjerilo mog znanja i moje ingerencije, okej, onda ja jesam štreber. Mada se ja tako ne smatram, ja imam i prijatelje i porodicu, volim otići u kino... Slika o štreberima se promijenila, ljudi koji su željni znanja, oni se sada nazivaju štreberima, ali sve ih nekako ima manje u ovoj državi i to je razlog zbog kojeg i oni odlaze, zaključila je.
Sve naše podcaste možete gledati na www.podcastoslobodjenje.ba. Kompletnu novu epizodu podcasta RazVEDRAvaNje sa našim gošćama Amrom Vrabac i Ninom Demirović možete pogledati OVDJE.
Ostale epizode i sve drugo vezano za podcast RazVEDRAvaNje možete pronaći OVDJE.