Zaštićeni ljekoviti termalni bunari u Gati: Mještani nezainteresovani za bogatstvo

Gata je bogata izvorištima
Kajem sedmice u Bihaću je održana javna rasprava o Prijedlogu nacrta odluke o zonama sanitarne zaštite i zaštitnim mjerama izvorišta podzemnih termomineralnih voda Gata, koja je usvojena na sjednici Gradskog vijeća.
Nek’ ste zdravi
Gata je bihaćka mjesna zajednica poznata po izvorištima kvalitetnih termalnih voda i po banjskom lječilištu. Smještena je uz lokalni put Bihać - Velika Kladuša preko Tržaške Raštele, na izrazito aktivnom tlu, gdje često dolazi do pucanja asfalta, pogotovo na dionici Turija - Vrsta, gdje se trenutno postavlja novi asfalt.
Razlog donošenja navedene odluke prevashodno je zaštita izvorišta podzemnih termalnih voda, a radi buduće eksploatacije u zdravstvene svrhe.
- Pri zaštiti izvorišta mora se voditi računa o faktorima koji su geomorfološki, hidrološki, geološki, tektonski i drugi uslovi kretanja podzemnih voda. Zato je i pokrenuta procedura izrade elaborata, čiji je glavni cilj trajno očuvanje termomineralnih voda koje se koriste za balneoterapijske svrhe, obrazložio je u prijedlogu gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Ipak, sa javnom raspravom nisu bili svi zadovoljni, pogotovo nezavisni gradski vijećnik Hasan Fatkić, koji je izrazio zabrinutost zbog niske prisutnosti mještana Gate ovom događaju. Fatkić je pozvao mještane Gate da prepoznaju važnost ovog pitanja.
- Interesantno je da iz Gate nije bio niko na javnoj raspravi osim direktorice i pravnice lječilišta Gata. Ne znam šta vam treba dalje, dragi moji Gaćani, jer ako mislite da će neko drugi voditi brigu o vama, pogriješili ste. Živi i zdravi bili!, izjavio je Fatkić.
Nakon okončanja javne rasprave, kontaktirali smo i Denisa Keškića, predsjednika Mjesne zajednice Gata.
- Nisam bio, jer sam podnio ostavku na mjesto predsjednika Savjeta Mjesne zajednice i samo čekam razrješenje od Gradske uprave Bihać, kazao nam je Keškić.
On tvrdi da je pročitao Nacrt odluke o zonama sanitarne zaštite i zaštitnim mjerama izvorišta podzemnih termomineralnih voda Gata.
- Ne mogu reći da sam detaljno upućen, mada sam je pročitao, te ionako nisam imao primjedbi, ali na javnu raspravu nisam ni pozvan da dođem, jer sam u ostavci, ponovio nam je Keškić.
Gradnja bazena
A koliko god javna rasprava bila uspješna, posao određivanja zaštitne zone mora biti završen.
Izvorište podzemnih termalnih voda Gata sastoji se od dva istražno-eksploataciona bunara. Termalne vode se zahvataju potapajućim pumpama koje su instalirane u bunarima, te se dalje distribuiraju u sistem banjskog kompleksa. Dubina jednog bunara iznosi 41, a drugog čak 120 metara. Zaštitne mjere imaju za cilj neutralisanje svih oblika zagađenja i drugih štetnih uticaja koji mogu djelovati na higijensku ispravnost ili izdašnost izvora. Zone zaštite su određene kroz Elaborat zaštite izvorišta kojeg je izradio Institut za građevinarstvo IG d. o. o. Banja Luka.
Uređenjem i zaštitom izvorišta Gata najveću korist će imati Javna zdravstvena ustanova Lječilište Gata. Vlada USK-a je i u ovogodišnjem budžetu osigurala 500.000 KM za nastavak izgradnje zatvorenog fizioterapeutskog bazena. Lječilište Gata je od prošle sedmice počelo pružati i usluge iz oblasti laseroterapije, uz moderne i učinkovite metode u liječenju brojnih zdravstvenih tegoba.