Zahiragić poručio Konakoviću: Neodgovoran si, ne piše sve na Wikipediji, izdali ste Bošnjake
Haris Zahiragić, delegat SDA u Domu naroda Parlamenta FBiH, oglasio se na društvenim mrežama i reagovao na današnju izjavu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.
Konaković je, podsjećamo, prozvao potpredsjednika FBiH Refika Lendu i SDA u kontekstu priče oko imenovanja aktuelnog saziva Vlade FBiH.
U svojoj reakciji, Zahiragić je poručio su "izdali Bošnjake i našu ustavnu poziciju". Pored toga, govoreći o Schmidtovoj intervenciji u Ustav FBiH, rekao je da nije tačno kako su njegove izmjene dugoročne, odnosno da su neke odredbe ipak bile jednokratne.
U nastavku prenosimo Zahiragićevu reakciju:
- Republika Hrvatska ima građanski Ustav gdje većina u jednodomnom Parlamentu imenuje Vladu, a predsjednik Države samo povjerava mandat za sastav Vlade osobi koja ima najveće šanse za okupljanje većinu (uglavnom na osnovu potpisa koji dokazuju većinu).
Ako već pokušavate povlačiti paralele između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, zašto je mandat za sastav Vijeća Ministara dobila Borjana Krišto, kada stranka koja je delegirala nije pobijedila na izborima?
Zašto niste formirali Vijeće Ministara prostom većinom u Predstavničkom domu, bez SNSD-a recimo?
Zato što je naše ustavno uređenje mnogo kompleksnije, jer imamo dva doma Parlamenta, jer pored opšte imamo i entitetsku većinu u Predstavničkom domu PSBiH, jer imamo Dom naroda PSBIH.
Kada je Vlada Federacije u pitanju, do posljednjih Schmidtovih amandmana, ona je bila utemeljena na polupredsjedničkom sistemu, gdje Predsjednik FBiH uz saglasnost oba potpredsjednika IMENUJE VLADU FBIH, a većina u Predstavničkom domu je samo potvrđuje.
Predsjednik i potpredsjednici se biraju u Parlamentu, te oni odražavaju volju klubova naroda i opšte većine.
Suspenzijom Ustava FBIH, glas Bošnjaka Refika Lende nuliran je, te su Vladu imenovali Hrvatica Lidija Bradara, Srbin Igor Stojanović i Njemac Christian Schmidt.
Ukoliko tvrdite da je u FBiH većina u Predstavničkom domu važnija od rukovodstva FBiH, zašto niste imenovali Vladu bez HDZ i SDA recimo - postojala je i takvu većina u Predstavničkom domu?
Kada smo kod "Schmidtovih izmjena" i tvrdnje da su one dugoročne, to je još jedna dobro upakovana neistina koju ste iznijeli.
Dugoročni su oni amandmani iz izborne noći, koji su omogućili HDZ-u trajnu kontrolu važnog kluba Hrvata a samim tim i poziciju u Vladi uprkos većini u Predstavničkom domu.
Dugoročni su i posljednji amandmani koje je donio isti dan kada je suspendovao Ustav i Bošnjake na 24h, samo zato jer ih niste ni pokušali promijeniti.
Međutim, suspenzija Bošnjaka je bila jednokratna, kao i mogućnost imenovanja Vlade 2:1 uz potvrdu većina u Predstavničkom domu, jer prema novom rješenju može biti 2:1 nakon što 3:0 ne uspije, ali je potrebna ne samo većina u Predstavničkom domu, nego i većina u Domu naroda - pri čemu ne smije biti 3/5 kluba jednog od naroda protiv, što je brojka koju je trajno omogućio HDZ-u prvim amandmanima u izbornoj noći.
Da je to propisao za slučaj imenovanja Nišićeve Vlade, nakon suspenzije Bošnjaka - Lendinog glasa, 3/5 kluba Bošnjaka bi bile protiv, pa ta Vlada uprkos suspenziji Ustava i Bošnjaka ne bi prošla.
Dakle, suspenzija Ustava je bila jednokratna na 24h sa ciljem suspenzije Bošnjaka, a Schmidtovi amandmani su trajni jer ih vi niste ni pokušali promijeniti i oni kao takvi nisu dobri za demokratiju, za građanski princip i omogućavaju manjini da vlada nad većinom u FBiH, tj Zagrebu da vlada Sarajevom.
Što je najgore, o političkoj kulturi Milanovića piše čovjek čija je stranka, zajedno sa strankom penzionera u koaliciji, osvojila svega 3 direktna i 4 kompenzacijska mandata od 98 i kao takva nametnuta da "lideriše procesima".
I da, ma koliko pisali, izdali ste Bošnjake i našu ustavnu poziciju i ostat ćete zauvijek upamćeni kao takvi.
P.S. Drži se odbrane kartela i napada na novinare, iako ti i to loše ide, ipak ti ide bolje od ustavnopravne teorije.
Nažalost, ide ti bolje i od lobiranja za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, jer umjesto da si kao Ministar vanjskih poslova u New Yorku posljednjih mjesec dana, ti si na facebooku i svaki dan pišeš statuse koji nemaju veze sa tvojom veoma odgovornom funkcijom, napisao je Zahiragić na Facebooku.