Zagađenost zraka u Sarajevu ne prestaje rasti: Još je mnogo gore nego sinoć
Sarajevo se drugi dan zaredom našlo na vrhu liste najzagađenijih gradova svijeta. Prema mjerenjima platforme IQAir, indeks kvalitete zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine večeras je dostigao 590, što ga svrstava u kategoriju "izuzetno zagađenog". Situacija je već danima vidljiva i golim okom – smog i magla su prekrili grad, dok je zagađenost postala neizbježna tema za stanovnike.
Magla i smog najizraženiji su na saobraćajnicama, posebno na autoputu i područjima izvan urbanih zona, što dodatno ugrožava sigurnost u prometu. Vozačima se preporučuje maksimalan oprez zbog izrazito loše vidljivosti.
Prema Federalnom hidrometeorološkom zavodu, trenutni sinoptički uvjeti s temperaturnim inverzijama, slabim vjetrom i gustim maglama neće se mijenjati u narednim danima. Ove meteorološke prilike dodatno pogoršavaju ionako loš kvalitet zraka.
Izlaganje visokim koncentracijama zagađujućih materija može izazvati respiratorne tegobe kod svih kategorija stanovništva. Posebno su ugrožene osjetljive grupe, poput djece, starijih osoba i hroničnih bolesnika, kod kojih zagađenje može uzrokovati ozbiljna pogoršanja zdravstvenog stanja.
Vlada Kantona Sarajevo pozvala je građane da smanje kretanje i boravak na otvorenom, posebno u gradskoj zoni. Ako je izlazak neophodan, preporučuje se nošenje specijaliziranih maski sa zaštitnim filterima FFP2 ili FFP3 (američke oznake N95 i N99). No, čak ni ove maske ne pružaju potpunu zaštitu i namijenjene su za kratkotrajnu upotrebu.
Također, građanima se savjetuje da što više vremena provode u prirodnim ambijentima planinskih područja, gdje je zrak čišći. Uz to, preporučuje se redovno praćenje zvaničnih informacija o kvalitetu zraka i vremenskim uvjetima putem medija.
Alarmantni podaci o zagađenju podsjećaju na važnost dugoročnih rješenja za smanjenje emisija i unapređenje kvaliteta zraka u Sarajevu, kako bi se zaštitilo zdravlje građana i osigurala sigurnija budućnost za sve.