Začarani krug onkoloških pacijenata - Doktor Bešlija širi listu

Eldina Zolj-Balenović
Onkološki pacijenti svakodnevno se bore za život. Od dugih i iscrpljujućih pretraga do dijagnoze. A onda liječenje. Tu vrlo često zakaže sve. Pacijenti u oba entiteta muku muče sa nabavkom lijekova. Od 2022. pojedini lijekovi u Federaciji BiH dostupni su samo za, naprimjer, karcinom debelog crijeva, ali ne i za karcinom dojke. Umjesto da lijek dobiju besplatno, pacijenti mjesečno plaćaju na hiljade maraka.
Uhapšeni spasilac
Naša kolegica Eldina Zolj-Balenović godinama unazad pokušava ukazati na potrebe i izazove sa kojima se susreću onkološki pacijenti. S obzirom na to da i sama preživljava taj začarani krug, kaže nam da je potraga za lijekovima samo dio problema sa kojima se susreću onkološki pacijenti.
- Stalno smo u potragama za tim lijekovima, jer je činjenica da su oni svuda u zemljama regije puno jeftiniji nego ovdje. Citostatik košta nekoliko stotina maraka i ako ga naručujete iz sedmice u sedmicu, to je zaista atak na kućne budžete, govori Eldina.
Početkom marta na Međunarodnom aerodromu Sarajevo od jedne osobe oduzeti su lijekovi koje koriste onkološki pacijenti, ukupne vrijednosti 22.000 eura. Za onkološke pacijente ona je bila spasilac.
- Činjenica jeste da je osoba prekršila zakon samom količinom lijekova koju je unosila, ali je isto tako činjenica da onkološki pacijent koji skupi novac za taj lijek nema dodatni novac da sam ode, u ovom slučaju u Istanbul, koji nam je najbliži i ima najpovoljnije lijekove, ističe Eldina.
Onkološki pacijenti smatraju da federalna Vlada putem resornog ministarstva godinama ništa ne rješava po pitanju adekvatnog zbrinjavanja i liječenja onkoloških pacijenata. Zasad naprijed jedino ide Kanton Sarajevo.
- Ekskluzivno za vas da kažemo da smo u intenzivnim pregovorima sa Ministarstvom, da se lista indikacija proširi. Ako bude prihvaćen papir koji je napravljen na Klinici za onkologiju, mogu s ponosom reći da će nivo skrbi za onkološke pacijente biti na razini onoga što imaju Austrija, Slovenija... Relativno brzo, nadam se do kraja mjeseca, zatvorit ćemo tu priču barem kada je u pitanju Kanton Sarajevo i pružiti model i drugim kantonima na koji način da to rješavaju, rekao nam je šef Onkološke klinike KCUS-a prof. dr. Semir Bešlija.
To će značiti, kako nam je pojasnio dr. Bešlija, da pacijenti Kantona Sarajeva više neće morati ići u potragu za lijekovima.
- To znači da će lista biti proširena za postoperativno i ambulantno liječenje, kako ga mi zovemo, sa 22 nove molekule, odnosno indikacije, a liječenje pacijenata sa metastatskom bolešću biće prošireno za 18 novih, dakle, 40 praktično novih indikacija ako bude prihvaćen taj papir koji smo poslali, pojasnio nam je Bešlija.
Za pacijente Kantona Sarajevo to je veliko ohrabrenje.
- Kada je u pitanju ta promjena, kako smo je mi kao pacijenti razumjeli, ona se tiče isključivo širenja liste indikacija, što je izuzetno važno i ogromna je stvar zato što je, nažalost, u onkologiji ogroman broj problema i mi u svojim javnim istupima ne stignemo govoriti o njima svima, napominje Eldina, svjesna toga da bi pacijenti u cijeloj BiH trebali i morali imati isti tretman.
Poziv zastupnicima
Sve oči su uprte u federalnu Vladu, koja je dužna da ovu nepravdu ispravi, poručuju pacijenti. Federalna zastupnica Alma Kratina kaže da godinama ukazuje na ovaj problem.
- Nažalost, vidimo da ni ove godine u budžetu nema sredstava za Fond solidarnosti. Istina, nešto se to povećavalo zadnju godinu, ali ni izbliza problem nije riješen, smatra Kratina i poziva kolege zastupnike da aktueliziraju ovu problematiku kako nikada više nijedan pacijent iz BiH ne bi morao na crno kupovati lijek.
Od 2019. do 2022. godine u Evropskoj uniji registrovana su 164 nova lijeka koja u određenim fazama mogu dovesti do izlječenja. Od ta 164, tek 14 je na raspolaganju u FBiH.
Dnevnik O kanala pogledajte u nastavku: