Za sada ništa od kažnjavanja bahate vožnje: Evo kome se možemo "zahvaliti"

Izmjenama su predviđene strožije kazne za prekršaje/Ilustracija
Komisija za spoljnu i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije Doma naroda PSBiH nije podržala principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.
Radi se o izmjenama koje je predložio zastupnik SDP-a Saša Magazinović, a koji su ranije usvojeni u Zastupničkom domu PSBiH. Ovim prijedlogom predviđeno je uvođenje u zakonodavstvo termina bahata vožnja, koja podrazumijeva vršenje nekoliko saobraćajnih prekršaja istovremeno. Također izmjenama su predviđene više novčane kazne za saobraćajne prekršaje.
Tim povodom oglasio se Magazinović.
- Šokantna odluka Komisije u vezi kažnjavanja bahate voznje
Komisija za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije Doma naroda nije odobrila dalju proceduru za zakon koji definiše i kažnjava bahatu vožnju. Glasali su 3:3.
Za su bili: Safet Softić(SDA), Želimir Nešković (SDS) i Zlatko Miletić (nezavisni delegat)
Protiv su bili: Radovan Kovačević (SNSD), Marina Pendeš (HDZ) i Džemal Smajić (SBiH).
Kako mi kažu, protivljenje je obražlozeno i šupljim i ni na čemu zasnovanom argumentu da zakone treba predlagati Vijeće ministara. To HDZ odavno ponavlja, osim kad njihovi poslanici predlažu zakone kao što je nedavno Marina Pendeš predložila Izborni zakon.
Smajić me posebno iznenadio, ne samo što se pridružio delegatima SNSD i HDZ u blokadi zakona o bahatoj vožnji nego i zbog činjenice da smo nedavno usvojili zakon koji je on predlagao. Tada mu ništa nije smetalo. Ne znam da li razumije da učestvuje u pokušaju zaustavljanja bitnog segmenta funkcionisanja najvišeg zakonodavnog tijela države Bosne i Hercegovine - predlaganja i usvajanja zakona. Nadam se da ne razumije.
Naći ćemo način da zaobiđemo ove koji blokiraju definisanje i kažnjavanje bahate vožnje jer jedan spašeni život vrijedi napora i truda da zakon bude usvojen i da se zaobiđu oni koji ga blokiraju. Nastavljamo borbu i pobijedit ćemo, poručio je Magazinović.
Prema predviđenoj proceduri, negativno mišljenje Komisije će ići na raspravu i glasanje u Dom naroda. Ukoliko delegati prihvate negativno mišljenje preložene izmjene "padaju", a ako ga odbiju o predloženim izmjenama će opet raspravljati ista komisija.