Vukanović za Oslobođenje: Stevandić i Dodik bi progutali i krokodila i nilskog konja da opstanu na vlasti

Vijeće naroda Republike Srpske o Prijedlogu izbornog zakona RS/
Vijeće naroda bez dogovora
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nismo donijeli odluku po kojem ćemo zakonu izaći na izbore, juče je u Banjoj Luci, nakon sastanka vladajuće koalicije, rekao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i prvi čovjek Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić. On je dodao da će se pitanje izlaska na lokalne izbore pokušati riješiti u - parlamentu.

- Odlučili smo da u ponedjeljak pozovemo sve partije iz RS-a da vidimo možemo li se usaglasiti oko ovoga. Moramo da razgovaramo sa opozicijom o ovom pitanju. Treba nam jedinstven stav. Ako se ne budemo mogli usaglasiti, sljedeći dan ćemo imati sastanak koalicije na kojem ćemo donijeti konačnu odluku, poručio je Stevandić.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da ova stranka predlaže ostalim partijama u RS-u da ne učestvuju na predstojećim lokalnim izborima.

- Dijalog sa opozicijom je neophodan o ovome. Razgovori sa koalicionim partnerima su samo dio ove priče. SNSD ostaje pri Izbornom zakonu Republike Srpske. Situacija na nivou BiH je konfuzna. Na sjednici Predsjedništva SNSD-a je odlučeno da ne učestvujemo na izborima po Schmidtovim pravilima, kazao je Dodik

Vijeće naroda Republike Srpske nije prihvatilo mehanizam vitalnog nacionalnog interesa (veto) na Izborni zakon Republike Srpske, koji je uložio Klub delegata bošnjačkog naroda. Za usvajanje veta glasala su samo četiri delegata iz Kluba Bošnjaka, što nije bilo dovoljno da ovaj prijedlog dobije zeleno svjetlo.

Asimetrična rješenja

Veto Bošnjaka će se sada naći pred Zajedničkom komisijom Narodne skupštine i Vijeća naroda RS-a, koja će odlučivati da li će on biti prihvaćen ili ne. Ukoliko ni tu ne bude dogovora, o vetu će odlučivati Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske. Ako ovo vijeće ne potvrdi veto, predsjednik entiteta Milorad Dodik trebao bi potpisati Izborni zakon RS-a, nakon čega on stupa na snagu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Dogovor nije postignut. Vitalni nacionalni interes je i dalje na snazi. Imenovani su članovi Zajedničke komisije i oni će se pokušati usaglasiti. Zadnja instanca je Ustavni sud RS-a. Vijeće naroda je nametnuta kategorija, koja je postala sastavi dio ustavnog sistema Republike Srpske. Vijeće naroda je uvedeno kao šesti segment ustavnopravnog poretka RS-a i tačno je nabrojano šta može biti vitalni nacionalni interes. Kod nas može da se ulaže veto na sve i svašta i upravo je tu bilo mnogo zloupotreba, istakla je predsjedavajuća Vijeća naroda Srebrenka Golić (SNSD).

image

Na sastanku stranaka vladajuće koalicije u RS-u zakazan je novi sastanak

Šef Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Srpske Alija Tabaković kazao je kako je očekivao ovakvu odluku. I on naglašava da je na potezu Zajednička komisija parlamenta i Vijeća, te dodaje da će i ta odluka vjerovatno biti slična jučerašnjoj.

- Ustavni sud Republike Srpske će dati konačnu riječ na nivou entiteta. U narednih 15-20 dana možemo očekivati odluku Ustavnog suda Republike Srpske. Dosadašnje iskustvo nas uči da su uglavnom odbijali naš veto. Može se desiti presedan, ali ne vjerujem u to. Jasno je da Srebrenka Golić provodi politiku Milorada Dodika. Ona mora da radi ono što kaže SNSD. Asimetrična su rješenja Vijeća naroda i Doma naroda. Imamo zagarantovano pravo da procijenimo šta je povreda vitalnog nacionalnog interesa. I Zakon o referendumu i Izborni zakon Republike Srpske su na štetu bošnjačkog naroda, kazao je Tabaković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je juče da ova stranka predlaže ostalim partijama u Republici Srpskoj da ne učestvuju na predstojećim lokalnim izborima. On je poručio kako je neophodan dijalog sa opozicijom o ovom pitanju, dodajući da u vlasti ostaju pri donošenju izbornog zakona entiteta po kojem je potrebno organizovati izbore.

- Naš prijedlog je da se na izborima ne učestvuje po zakonima, odnosimo po odlukama koje je predložio Christian Schmidt. To je moguće obezbijediti samo ako sve partije prihvate da Republika Srpska ima pravo da provede izbore po svom izbornom zakonu. Samo na taj način moguće je obezbijediti subjektivitet izbornog procesa, rekao je Dodik.

Predsjednik Pokreta za pravdu i red, narodni poslanik Nebojša Vukanović za Oslobođenje kaže kako je više nego jasno da su Nenad Stevandić i Milorad Dodik spremni progutati i krokodila i nilskog konja, a ne žabu, kako bi opstali na vlasti.

- Stevandić je potrošio mnogo vremena da bi našao opravdanje za veliki skandal i bruku zbog kapitulacije režima, priznanja Schmidta i Centralne izborne komisije BiH iako je usvojen prije mjesec Izborni zakon Republike Srpske, rekao je Vukanović.

Gradonačelnik Banje Luke i predsjednik Gradskog odbora PDP-a u Banjoj Luci Draško Stanivuković optužio je vladajuću koaliciju da nepotrebno diže tenzije, poredeći izbore u Republici Srpskoj sa onima na Kosovu i Metohiji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Vlast u Republici Srpskoj je podvila rep kada je u pitanju Izborni zakon Republike Srpske, kako god to danas pokušavali opravdati. Banja Luka je bila spremna da izađe na izbore po novom zakonu, ali očigledno je da oni koji su ga donijeli nisu spremni i zato drugog izbora nemamo, kazao je Stanivuković.

Zaštita procesa

On je dodao da se izbori u RS-u i na Kosovu i Metohiji ne mogu porediti. Za razliku od Republike Srpske, kako kaže Stanivuković, “srpski narod na Kosovu i Metohiji nema policiju i organe koji mogu da zaštite izborni proces”.

- Republika Srpska ima sve uslove i pravo da sprovede izbore po svom zakonu, međutim, sada je očigledno da je ljudima na vlasti nedostajala iskrena namjera ili konkretan plan. Od početka je bilo jasno da će predstavnici Bošnjaka uložiti veto, na što smo mi iz opozicije i upozoravali, zaključio je Stanivuković.