Vukanović o rezervnom sastavu policije RS-a: To je za zastrašivanje naroda i širenje terora

Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a u ovom času nedostaje 1.019 policajaca/Facebook
Vlada Republike Srpske razmatrala je juče izmjene i dopune Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima koje podrazumijevaju, između ostalog, i osnivanje rezervnog sastava policije. Formiranje rezervnog sastava policije Republike Srpske bilo je na dnevnom redu i 2019. godine, ali je vladajuća struktura tada odustala nakon reakcija međunarodne zajednice.
Javni konkurs
Sada se predviđenim izmjenama zakona dodaje i “pomoćni sastav policije”. Vlast koju predvodi Milorad Dodik smatra da je zakon potrebno donijeti po hitnom postupku. Prijedlog zakona podrazumijeva da MUP RS-a može uspostaviti pomoćni sastav policije u slučajevima kada treba da se nadoknadi veliki broj policijskih službenika za obavljanje određenih policijskih poslova, a izbor pripadnika pomoćnog sastava policije obavlja se putem javnog konkursa.
O angažovanju pomoćnog sastava policije odlučuje ministar unutrašnjih poslova na prijedlog direktora policije. Propisuje se da će se izbor pripadnika pomoćnog sastava policije vršiti putem javnog konkursa, te da će se na pripadnike pomoćnog sastava u vrijeme njihovog angažovanja primjenjivati odredbe Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima koje se odnose na prava i dužnosti policijskih službenika.
- Vlada Republike Srpske uputila je u skupštinsku proceduru zakon kojim traži uvođenje pomoćnog sastava policije. Iskazuje se potreba za dodatnim brojem policijskih službenika u obavljanju svakodnevnih policijskih poslova, a posebno kada je riječ o elementarnim nepogodama. Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a u ovom času nedostaje 1.019 policajaca, rekao je resorni ministar Siniša Karan.
Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak rekao da će i ovaj entitet krenuti u formiranje rezervnog sastava policije ukoliko to prvo uradi Republika Srpska. Predstavnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić takođe je ranije oštro reagovao na najave da bi Vlada Republike Srpske mogla usvojiti izmjene Zakona o policiji koje omogućavaju formiranje pomoćnog sastava policije.
- Ukoliko Republika Srpska zaista krene u ovu avanturu, jer je od istog prijedloga odustala 2019. godine, ne treba niko imati nikakvu sumnju da će uslijediti adekvatna i reciprocitetna reakcija iz Federacije BiH. Bjegunac i osuđenik treba u zatvor, a ne da iz bjekstva dalje kuva, poručio je Mašić.
Širenje terora
Poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini RS-a Nebojša Vukanović smatra da stvarni cilj donošenja ovog zakona nije sigurnosne prirode, niti borba protiv kriminala, već dodatno zastrašivanje naroda i širenje terora. On se pita zašto se predviđa formiranje rezervnog sastava policije kada, kako kaže, ne funkcionišu ni ovi koji postoje.
- Kako je moguće da Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a ima 5.000 policajaca, a da ne mogu da uhvate nijednog korumpiranog čovjeka? Sva se privreda raspala, država gubi milione maraka, svaki dan osvane jedna nova afera i, nažalost, niko se ne nađe iza rešetaka, rekao je Vukanović.