Vučić slavi Ruse usred New Yorka i dijeli odlikovanja protivnicima Rezolucije o Srebrenici...!

Vučić odlikovanje Rusima/
Vučićevo odlikovanje Rusima
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I prije nego je počela generalna debata 79. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, susreti i istupi zvaničnika iz regije izazvali su brojne reakcije. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u New Yoruku da će odlikovati predstavnike država “koje su bile na strani Beograda” prilikom majskog usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a. Tako je Vučić uručio Orden srpske zastave prvog stepena stalnom predstavniku Rusije u UN-u Vasiliju Nebenzji, a Orden srpske zastave drugog stepena njegovim zamjenicama pri UN-u Ani Jevstignjejevoj i Mariji Zabolockajoj.

Pokroviteljstvo moćnika

- Nezahvalna politička pozicija Srbije u svijetu i dalje koristi Srebrenicu za sakupljanje najjeftinijih političkih poena. Ovo je neviđena kompromitacija i paranoja čovjeka na zalasku svoje političke karijere. Pored naoružavanja i jeftine demonstracije sile, vjerujem da se Bošnjaci ne plaše politike čija je ideološka podloga razorila i svoju državu i narod. Sumnjam da je ovo zadnja ovogodišnja poruka Bošnjacima, ali ne sumnjam da smo narod na vječnoj straži, poručio je Ćamil Duraković, potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Asim Mujkić naglašava da je već duže vrijeme UN poprište različitih koncepata i pristupa tome kakav svijet uistinu želimo - da li želimo svijet gdje će se poštovati norme međunarodnog prava i konvencije ili svijet u kojem će moćnici po svom nahođenju i volji, a i oni malo manje moćni uz pokroviteljstvo moćnika, uspijevati da vrlo privatnu agendu za svoju zemlju nametnu kao takvu.

- Cjelokupni srbijanski, ali možemo sad reći i srpski politički poredak, počiva na idejama s kraja osamdesetih i početka devedesetih godina. To je ta ista ideologija konačnog rješenja nacionalnog pitanja, koja je alfa i omega svakog političkog organiziranja u Srbiji. Nemoguće je očekivati odustajanje od toga, jer bi to značilo jedan dubinski lom srpske politike, kaže Mujkić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodaje da je, kao zalog toj politici, u nju tokom decenija vještom ideologizacijom kroz obrazovanje i kroz medije faktički uvučen srpski narod.

- Mogli smo i da čujemo kada je bila aktuelna Rezolucija o Srebrenici da se Srbi proglašavaju genocidnim narodom. Ta jedna, slobodno možemo reći, totalitarna pretpostavka, koja je postala ključni konsenzus srpskog političkog bića, zaista ne može biti uklonjena bez velikog i teškog loma. Uostalom, možemo vidjeti i da opozicija u Srbiji apsolutno dijeli iste postulate. Tako da je vrlo teško očekivati da nešto izvan tog političkog spektra ikada može, barem u dogledno vrijeme, nastupiti kao neki novi politički narativ koji će osiguravati političku stabilnost u Srbiji, navodi Mujkić.

Direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada Aleksandar Popov kaže da jeftini populizam koji primjenjuje u Srbiji, Vučić sada pokušava primijeniti i na međunarodnom planu.

- Tu imamo paradoks da je gradonačelnik Beograda Šapić (Aleksandar, op. a) najavio iseljenje Titovih ostataka u Hrvatsku. Međutim, kad bi to uradio, svi ti koji su glasali protiv Rezolucije bi se okrenuli kontra, jer oni i dalje poštuju i Tita i imaju tu predstavu o Srbiji kao delu Jugoslavije koja je bila predvodnik Pokreta nesvrstanih. Kada bi se to uradilo, to bi bio pucanj u sopstvenu nogu. Sada se primenjuje taj populistički Vučićev gest, da kao oda priznanje tim zemljama, jer su one ostale verne tom nesvrstanom duhu. A Srbija je zapravo sve samo ne nesvrstana zemlja. Ne znam ni sam gde više pripada. On na taj način želi da obezbedi podršku tog ne baš beznačajnog broja zemalja. Želi da pokaže kako je Srbija zahvalna svojim prijateljima, kaže Popov.

Smatra da je sve igrokaz.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Iz njega nikad radikal nije izašao. Bio je i ostao radikal, a oni snose veliku odgovornost za sve ono što se dešavalo devedesetih godina. Od njega se nije moglo očekivati da se drugačije odnosi prema Srebrenici i prema drugim stvarima koje su se dešavale ‘95. On je bio i deo establišmenta u to vreme, a da ne govorimo da je bio jedan od značajnih članova Radikalne stranke, podsjeća Popov.

U sjedištu UN-a u New Yorku predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je s generalnim sekretarom UN-a Antoniom Gutteresom, kojem je zahvalio na podršci prilikom usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

image

Denis Bećirović i Antonio Gutteres: Negiranje pravosnažne presude za genocid stiže iz Srbije

Bećirović je rekao da je krajnje neprimjereno da predsjednik susjedne Srbije i dalje negira pravosnažne presude najviših sudova UN-a, kao i usvojenu Rezoluciju Generalne skupštine UN-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gutteres je najavio da će UN iduće godine organizirati obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici

Veličanje zločinaca

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković održao je govor na sastanku ministara vanjskih poslova Pokreta nesvrstanih zemalja (NAM), u kojem je, između ostalog, ukazao na problem veličanja osuđenih ratnih zločinaca, te na činjenicu da se neki od njih kriju u Srbiji.

- Novak Đukić (osuđen za masakr na tuzlanskoj Kapiji, op. a) je očigledan primer kako se ne sme ponašati jedna zemlja u odnosu na ogroman zločin koji se desio, 71 mlad čovek da izgubi život a da niko ne odgovara za to mislim da je sramno i da nam ne ide na čast sigurno, poručuje Popov.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zbog tog govora govora, šefa bh. diplomatije Elmedina Konakovića združeno su napali predsjednik bh. entiteta Milorad Dodik te članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Dodik smatra da sve što Konaković priča po svijetu nema veze sa BiH, niti sa narodima koji tu žive, “jer on iznosi samo lične stavove i mlati praznu slamu”.

- Konaković svjesno i u kontinuitetu truje međunacionalni suživot u BiH, kao i odnose sa susjednim zemljama, nadovezala se na predsjednika svoje partije Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH.

Srbijanski ministar vanjskih poslova Marko Đurić ocijenio je da je “Konaković uradio nešto veoma ružno i nediplomatično, dok je Srbija na ovom sastanku pokazala da može i umije drugačije i bolje”.

Šef bh. diplomatije oštro je odgovorio i poručio Đuriću “neka nam isporuče Novaka Đukića i ostale ratne zločince i neka time započne neka nova era odnosa između Srbije i Bosne i Hercegovine”.

- Ovim što govori zaista pokazuje maksimum bahatosti i bezobrazluka jer, istovremeno dok on to priča, u udžbenicima Republike Srpske stoje slike Ratka Mladića, Radovana Karadžića i drugih zločinaca koji su njihovoj djeci prezentirani kao velikani, heroji i uzori. Dok Srbija ne promijeni taj narativ i svoje ponašanje, nikada u nama neće imati sagovornika kakvog oni priželjkuju, kazao je Konaković za Vijesti, poručivši i da “Željka Cvijanović objasni šta misli o ratnim zločincima u knjigama i udžbenicima obrazovnog sistema RS-a i neka to bude pogled u ogledalo, moguća katarza”.