Vučić priznaje poraz, Dodik prijeti, ali... - Svijet je uz Srebrenicu

Memorijalni centar Srebrenica Potočari/
Memorijalni centar Srebrenica - Potočari odbio je zahtjev iz Vlade RS-a
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Generalna skupština Ujedinjenih naroda danas glasa o tome da se 11. juli proglasi međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Nacrt rezolucije o međunarodnom danu promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici uvršten je u dnevni red 82. plenarne sjednice GS UN-a, pod tačkom Kultura mira. Rezolucijom o Srebrenici, koju su inicirale Njemačka i Ruanda, ukazuje se na činjenice utvrđene presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde, kao i domaćih sudova. Danima traju lobiranja. U New Yorku su predsjedavajući i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, ali i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ponovo o razlazu

Iz kabineta predsjedavajućeg kažu da je Bećirović ukazao na važne činjenice vezane za usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a. Presudama najviših sudova UN-a potvrđeno je da je nad Bošnjacima u UN sigurnoj zoni Srebrenica počinjen genocid. Predsjedavajući je rekao da je cilj rezolucije izgradnja održivog mira i ohrabrivanje procesa pravde, istine i povjerenja u Bosni i Hercegovini i regiji zapadnog Balkana.

Treći član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da način na koji je rezolucija o Srebrenici upućena u GS UN-a, bez saglasnosti i konsenzusa Predsjedništva BiH, najbolje pokazuje kakva je BiH i kako funkcioniše. Istakla je da je riječ o manipulaciji i zloupotrebi, te da je “laž da nema skrivenih namjera iza toga”.

- Da nema takvih namjera, Predsjedništvo bi diskutovalo o tome, zauzelo stav i tad bi se moglo reći da postoji stav BiH. Ukoliko misle da Republika Srpska nije dio BiH, onda bi imali pravo da na taj način nastupaju i brane svoje individualne interese, naglasila je Cvijanović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Da se ne negiraju presude, da se ne ponižavaju žrtve, da se ne veličaju ratni zločinci, ne bi bilo rezolucija, ističe Salkić

Kosponzori rezolucije o Srebrenici su: Albanija, Australija, Austrija, Andora, Antigva i Barbuda, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Island, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Maršalovi Otoci, Mikronezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Norveška, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Vanuatu. U međuvremenu, raste podrška i broj zemalja kosponzora rezolucije, kojima se priključila i otočna država Antigva i Barbuda.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da Srbija nema šanse da se izbori za svoj stav. Postoji velika mogućnost da i Grčka glasa za rezoluciju.

- Razgovarao sam sa našim prijateljima, oni su mi rekli da od 193 zemlje očekuju 100 glasova za. Mi očekujemo manje od 100 glasova za, a sve što budu imali ispod značiće ogromnu podelu, jer dobar dio muslimanskih zemalja koji se plaši neće ući na glasanje. Mi nismo genocidan narod. A onda će neki koji budu glasali za da dođu kod nas, da sarađujemo, kazao je Vučić, dodavši da će Rusi podnijeti na glasanje rezoluciju o genocidu nad sovjetskim narodom, da bi to trebalo da uradi Bjelorusija, te da će Srbija “svima biti kosponzor”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik RS-a još jednom je ponovio da je BiH došla do kraja.

- Da li će to sve biti ubrzano ili u neko dogledno vrijeme, to je stvar procesa. Mi biramo mirni razlaz i to ćemo predložiti sutra sa sjednice Vlade u Srebrenici. Predložićemo federalnoj strani, rekao je Milorad Dodik.

Istakao je da su RS i FBiH sporazumne strane Dejtonskog sporazuma. Naveo je da je u pitanju “opsežna, pokvarena intervencija međunarodne zajednice”.

- Akcenat je na sve bacilo funkcionisanje zajedničkih institucija, koje su opet oni svojim sponzorstvom itekako rušili inkognito, da obezbijede podršku Njemačkoj. U tom pogledu, ne obavještavaju organe BiH. Organi BiH, koje oni tako forsiraju da funkcionišu, nisu donijeli nikakvu odluku, navodi Dodik.

Najavljeno je održavanje sjednice Vlade i rukovodstva RS-a u Srebrenici, kao i usvajanje “ranije pripremljenih zaključaka”. Građani su pozvani da istaknu i zastave RS-a. Iz Memorijalnog centra Potočari istakli su kako predsjednik RS-a Milorad Dodik, kao i svi koji negiraju genocid nisu dobrodošli u Potočare. Dodik je prethodno izjavio kako “još nema odgovora” na zahtjev da delegacija Vlade RS-a položi cvijeće u Potočarima. Dodik je rekao da će taj dan zvaničnici RS-a položiti cvijeće i vijence na srpsko groblje u Bratuncu, koje je udaljeno nekoliko kilometara od Potočara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Emir Suljagić uputio je zvanični odgovor Vladi Republike Srpske da ne mogu osigurati uslove za posjetu, s obzirom na stavove i politiku Vlade RS-a o genocidu počinjenom u Srebrenici nad Bošnjacima zaštićene zone UN-a.

- Ako predsjednik i predstavnici Vlade RS-a insistiraju da odaju počast žrtvama iz perioda 1992-1995. godine, mogu to učiniti na putu do Srebrenice, pa tako konkretno u Srebrenici mogu položiti cvijeće na školskom igralištu ispred osnovne škole, gdje su u aprilu 1993. godine usljed artiljerijskog napada VRS-a ubijena 74 Bošnjaka iz Srebrenice i Podrinja, a više od 100 ih je ranjeno. Ukoliko to već ne žele uraditi u Srebrenici, Vlada RS-a može stati i položiti cvijeće ispred magacina Zemljoradničke zadruge u Kravici, gdje su pripadnici specijalne brigade policije MUP-a RS-a ubili više od 1.300 zarobljenih Bošnjaka civila iz enklave Srebrenica, naveo je Suljagić.

Narodna skupština RS-a usvojila je juče dokument “Protest protiv kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava”. Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić će poslati ovaj akt u vidu protesta misijama pri Vijeću sigurnosti zbog predložene rezolucije o Srebrenici u GS UN-a.

- Mi smo u NSRS-u i Vladi RS-a učinili sve što je u našoj mogućnosti da to spriječimo. Naši glavni argumenti su da se ovim činom krše Dejtonski mirovni sporazum, Ustav BiH i međunarodno pravo, jer u BiH nije postignut konsenzus o ovom pitanju, ocijenio je Stevandić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sve je to sramno i to znaju veoma dobro Amerikanci, Britanci, Nijemci i svi ostali koji se ovdje miješaju, vjerovatno kalkulišući da će Srbi nekoliko dana galamiti, smatra Dodik

Osim predlagača rezolucije, kako tvrdi, “međunarodno pravo krše sponzori, poput Sjedinjenih Američkih Država i Njemačke”.

- Još jednom, predložena rezolucija ne vodi pomirenju u BiH i zato ćemo i u protestu zatražiti njeno povlačenje iz procedure, dodao je Stevandić.

Podsticaj katarzi

Ramiz Salkić, poslanik u NSRS-u, istakao je da je genocid bio dio projekta i plana. Podsjetio je na strateške ciljeve koji su zapravo bili ratni ciljevi i na riječi Ratka Mladića.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mladić, današnji ratni zločinac, rekao je: “Pa, ljudi, ovo je genocid”. Dakle, potpuno se svjesno išlo u ovo, rekao je Salkić i dodao da se nije desio genocid, ne bi bilo presuda.

- Rezolucije su kao dodatni podsticaj katarzi i osvješćenju, prihvatanju utvrđenih sudskih i istorijskih činjenica. Nažalost, mi to ovdje nemamo, smatra Salkić.

Njemačka i Ruanda su sponzori rezolucije, odnosno zemlje koje su zajedno inicirale i izradile njen tekst. Naknadno je 36 zemalja članica UN-a postalo kosponzorom, odnosno zemlje koje su preuzele zadatak da nacrt predstave pred 193 države članice UN-a.