Vrijeme je da vlast čuje Mostarce: Ruševni Konak već 30 godina čeka obnovu

Zgrada Konak u Mostaru/Samra Tufek
Zgrada Konaka ruglo je starog dijela grada/Samra Tufek
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Veliki broj ruševnih stambenih objekata u Mostaru čeka obnovu, a stanari povrat svoje imovine. S obzirom na to da se stanarsko pravo ne može naslijediti, mnogi se pitaju da li će se ikada ponovo porodicama vratiti izgubljena imovina. Stanara stambenog objekta Konak, koji se nalazi u staroj gradskog jezgri bilo je osam, od kojih je dvoje umrlo i svoje pravo sada potražuje šest vlasnika. Predstavnica stanara Nataša Jekić kaže nam kako neće odustati i da ne pristaju na bilo kakva rješenja koja Gradska uprava može ponuditi.

Nulta zona

- Trideset godina ne biti u svom na svom, pa se onda povlači teza dajte šta date. Međutim, mi nismo takvog stava. Mi smo imali stanove i najmanji je imao 45 kvadrata. U pitanju je strop od četiri metra i, ako se nalazite u nultoj zoni, ne možete dobiti stan u trećoj zoni i po sistemu roh bau, tvrdi Jekić.

image

Nataša Jekić: Dobili smo rješenja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pojašnjava kako od Grada jasno traže da pomogne u izgradnji i obnovi objekta. Osim Gradske uprave, Konak je nadležnost i Srpske pravoslavne crkve, u čijem je vlasništvu 2/3 procenata.

Šest stanara zgrade Konak u Ulici maršala Tita čeka na povratak i obnovu svojih stanova

- Prema nama imaju obavezu SPC i Grad. Ne samo što smo građani Mostara već smo, ustvari, i dobili rješenja za stan, ostvarili stanarska prava, svi smo ovdje u prosjeku živjeli oko 40 godina, do početka ratnih dejstava. Samim tim smo dobili rješenja od Grada, tadašnje gradske uprave, kazala je.

Iz Srpske pravoslavne crkve pojašnjavaju kako oni nemaju sredstava za obnovu, ali da će stajati na raspolaganju stanarima da se ovaj problem što prije riješi.

- Crkva se mora pobrinuti i za obnovu Saborne crkve i porušene objekte koji su u našem vlasništvu. Mi zaista nismo u prilici da to obnavljamo, ali smo otvoreni za svaku vrstu saradnje. I sa Gradom i stanarima smo u lijepim odnosima, navodi sveštenik Srpske pravoslavne crkve Duško Kojić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Ruševine su opasne i po prolaznike / Samra Tufek

Kojić je smatra kako se Grad ovim trebao ranije baviti, jer osim što je Mostar poznat po Starom mostu, nažalost, poznat je i po brojnim ruševinama, što stvara ružnu sliku o gradu na Neretvi. Predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić potvrdio je kako je u Gradsku upravu stigao dopis stanara Konaka u kojem traže da se zakaže sastanak.

Tražimo kredit

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Grad Mostar je prije nekoliko sedmica pokrenuo proceduru uklanjanja devastiranih objekata, ali istovremeno nije našao rješenje za stanare

- Gradonačelnik i ja ćemo sigurno upriličiti taj sastanak da se problem proba riješiti, a naravno da ćemo ga riješiti. Mi smo federalnom ministarstvu uputili jedan dopis, a oni će državnom ministarstvu da se kreditno zadužimo, na principu regionalnog programa koji je bio do ove godine na snazi, da se on produži. Cilj je da Grad Mostar uđe u taj program i naveli smo sve zgrade koje su u gradu još neobnovljene, gdje ljudi imaju stanarska prava, da se nastavi takvo kreditno zaduženje Federacije, kako bi Grad Mostar učestvovao u tom dijelu zajedno sa ostalim nivoima vlasti, poručuje Marić.

image

Stanari 30 godina čekaju na povrat imovine

Kako su nam potvrdili stanari, poziv za sastanak još nije stigao, ali se ipak nadaju da će se vlast, koje u gradu nije bilo 12 godina, konačno baviti pitanjima koja muče Mostarce.