Vrijeme curi, zakoni na čekanju: Gdje HDZ popusti, tu SNSD zategne

Zgrada Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine nova fotografija./Senad Gubelić
Iz DEU pozivaju državne vlasti da ubrzaju procese/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Političari u Bosni i Hercegovini još nisu postigli dogovor o važnim zakonima koji bi bili dovoljni za zeleno svjetlo Bruxellesa i otvaranje pristupnih pregovora. Vremena je sve manje. Od skraćene liste uslova usvojen je samo Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih organizacija, a otvoreni su i pregovori sa FRONTEX-om. Čeka se na usaglašavanje Zakona o sprečavanju sukoba interesa i Zakona o sudovima.

Lakši rječnik

Vijeće ministara BiH zakazalo je za ponedjeljak sjednicu. No, prema objavljenom dnevom redu, o važnim evropskim zakonima ministri neće raspravljati.

Kada je riječ o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, naš izvor ističe da je u posljednjih desetak dana napravljen napredak. Kaže da je od 15 preporuka EU većina prihvaćena, a preostale su definicije kriterijuma u izboru članova komisije i pitanje nadležnosti. HDZ-u BiH je problematična komisija koja bira radno tijelo koje će provoditi zakon. U članu koji se odnosi na sastav tog radnog dijela HDZBiH traži izričito osiguravanje ravnopravnosti konstitutivnih naroda, plus jedan iz reda Ostalih.

- Evropska unija insistira na tome da, s obzirom na to da rječnik u našem Ustavu kaže da državni organi prilikom konstituiranja u pravilu odražavaju ravnopravnu zastupljenost konstitutivnih naroda, rječnik u zakonu ne bude strožiji od onoga u Ustavu, da dopusti neku fleksibilnost. HDZ je tu popustio. Druga je stvar bila da se za donošenje odluke traži da najmanje po jedan pripadnik konstitutivnog naroda glasa za tu odluku. I od toga je HDZ odustao. Nakon toga su predstavnici iz RS-a poslali komentare koji su sve ovo što smo riješili prethodnih 10 dana vratili skoro na početak, ističe naš sagovornik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Što više uradite, time više meni pomažete da sačinim izvještaj koji odražava taj napredak, kazala je predsjednica EK-a Ursula von der Leyen tokom posjete BiH

Savjetnik predsjednika RS-a Ognjen Tadić na platformi X naveo je da su “Banja Luka i Mostar prihvatili stotine odluka kojima se BiH održava na EU putu”.

- Od Sarajeva se na EU putu traže samo dvije stvari - da Bošnjaci Hrvatima ne biraju člana Predsjedništva BiH i da ne djeluju protivustavno u Ustavnom sudu BiH. I Sarajevo neće to da prihvati, naveo je Tadić.

Iz Delegacije EU u BiH za Oslobođenje podsjećaju da su Evropsko vijeće, odnosno šefovi država i vlada zemalja članica EU jasno poručili u decembru da će pristupni pregovori s BiH biti otvoreni kada se postigne potrebni stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo. Osim toga, Vijeće je pozvalo EK da podnese izvještaj o napretku najkasnije u martu 2024, s ciljem donošenja odluke Vijeća.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Iako je ostalo malo vremena, vlasti u BiH još mogu usvojiti ključne zakone u skladu s evropskim i međunarodnim standardima u ostavljenom vremenu za Komisiju da podnese izvještaj Vijeću. U narednim sedmicama će od ključne važnosti biti postizanje dogovora i usvajanje zakona u Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH. Pozivamo političke lidere u BiH da ne propuste ovu priliku za napredak na evropskom putu radi građana BiH i doprinosa većoj stabilnosti i prosperitetu, naveli su iz Delegacije EU u BiH za Oslobođenje.

Nadležnosti Suda

Kada je riječ o Zakonu o sudovima BiH, saglasnost izostaje zbog sjedišta Apelacionog suda. Iz SNSD-a žele Banju Luku, dok stranke trojke insistiraju na Istočnom Sarajevu. No, nezvanično saznajemo da su problematizovane i nadležnosti.

- Postoje neka neslaganja da li su novim članom o nadležnosti one dosadašnje smanjene ili povećane. SNSD sada to ispituje, navodi naš izvor.