Vlasti su od građana napravile kmetove: Cijene rastu bez validnih objašnjena, a kraj se ne nazire

Uz struju, Sarajlije će skuplje plaćati i vodu/Senad Gubelić
Osim nikad sušnijeg juna, ovo ljeto definitivno će ostati upamćeno po nezapamćenim lančanim poskupljenjima bez validnih objašnjenja. Struja poskupljuje, uz objašnjenje da se komfor mora platiti, poskupljuje voda koja je već odavno problem u Sarajevu, a najavljeno je i poskupljenje komunalnih usluga.
Pasivno ponašanje
Prijedlog za poskupljenje struje u Federaciji Bosne i Hercegovine, koje još čeka samo odobrenje regulatorne agencije, za domaćinstva će iznositi u prosjeku od 4,8 do 6,3 posto. Ovakva odluka će dovesti do lančanih poskupljenja brojnih usluga. Građani se pitaju kako dalje?
- Nije to pravedno, nije. Tuga je to, raditi tolike godine i na kraju ni za šta, rekao nam je Enver iz Sarajeva.
- Nije trebalo baš sve odjednom, ali šta ćemo, moramo onako kako nam nalaže. Šta da radimo? Jeste da su penzije i sami znate kakve, ali izdržaćemo, razočarana je Mirzeta.
- Nikako ne prihvatam njihove samovoljne odluke. Treba onda i penzije da se povećaju, pogotovo ove minimalne, rekla nam je jedna sugrađanka i dodala kako ima onih koji dobro žive i ima onih koji ne žive.
- I to je velika razlika. Znate, ovi što žive dobro, oni dobijaju povećanje plate u iznosima kolika je naša penzija, to je njima ništa, konstatuje.
Komunalni dugovi će se naplaćivati prinudnom naplatom kroz pljenidbu stvari. Masovno postupanje, i to u punom kapacitetu, vlasti su najavile od septembra. Dugovanja po osnovu komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo prelaze 200 miliona KM s kamatama. Od 1. jula u Sarajevu stupila je na snagu i odluka o poskupljenju cjenovnika za komunalnu djelatnost snabdijevanja pitkom vodom, te odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda. Prema ovom usklađivanju, cijena vode za građane u kategoriji domaćinstva, za najveći broj korisnika koji je iz kategorije potrošača od 5-30 metara kubnih, iznosit će 1,66 KM po kubiku, umjesto dosadašnjih 1,25 KM po metru kubnom, kao i fiksni dio cijene koji je do sada iznosio dvije marke, a sad će iznositi 3,26 KM.
- Jednostavno smo dovedeni u priliku da usljed poskupljenja, jer kad god ove stvari poskupe, električna energija, energenti, gorivo, dođe do lančanog poskupljenja proizvoda i usluga. Na stranu što mnoge stvari od toga neopravdano poskupe, ali se nekako to uvijek desi. Dakle, biće nam potrošačka korpa skuplja, moći ćemo kupiti manje stvari, odnosno moraćemo se još nečega odreći u svoje i u ime svoje porodice i jednostavnim rječnikom, potonućemo još dublje u siromaštvo, rekao nam je Marin Bago iz Udruženja potrošača Futura.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječne cijene hrane u maju veće su za 9,9 posto u odnosu na isti mjesec 2024. Poređenjem prosječnih cijena pojedinih artikala u prošloj i ovoj godini jednostavno je izračunati ukupan teret na plećima stanovnika ove zemlje, čija mjesečna primanja puževim korakom prate inflaciju. Skuplji su brašno, kruh, ulje, margarin, sir, poljoprivredni proizvodi, a posebno meso i kafa.
- Počinjemo poprimati nekakav kmetovski mentalitet. Jako nam je važan nekakav lični šićar i to dovodi do opšteprisutnog pasivnog ponašanja, što nikako nije dobro. Mislim da je to najgore što se moglo desiti, da izgubimo vjeru da može biti bolje i ljepše, kazao nam je Bago.
Preko noći poskupio je i gradski prevoz u Kantonu Sarajevo. Nova cijena karte je 2,50 KM, a korisnici će plaćati 2,20, jer Vlada KS-a subvencionira 0,30 KM. Jediničnu kartu koriste oni koji ne koriste mjesečne kupone i koji povremeno koriste javni prevoz. Nova cijena radničkog mjesečnog kupona za A zonu je 65, a korisnici će plaćati 60 maraka, jer Vlada KS-a subvencionira iznos od pet KM. Subvencije za radničke mjesečne karte kreću se od pet do 10,50 KM, u zavisnosti od zone.
- Pa, najave poskupljenja bi trebale, ako govorimo o javnim preduzećima, da imaju i neko opravdanje. Kad to kažem, mislim na nešto što bi bili troškovni izvještaji o radu javnih snabdjevača usluga grada i građana. Kad govorimo o komunalnim kompanijama, nije sporno da se neke korekcije cijena trebaju napraviti, ali koliko i po kojem osnovu i zašto - to treba da se objasni, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Napominje da se domaćinstvo može grijati sa više energenata, i na ugalj i na drva i na struju, a rashlađivanje, odnosno rad klima-uređaja u ljetnim mjesecima je praktično ograničen na struju kao jedini izvor energije za taj posao.
- S jedne strane, potrebno je da se opravda bilo koji prijedlog o poskupljenju i da to bude objavljeno na web stranicama javnih kompanija, kako bi građani bili upoznati s tim zašto se to traži, kaže Pavlović.
Kantonalna zastupnica Demokratske fronte Vedrana Vujović komentarisala je nove cijene gradskog javnog prevoza u Sarajevu koje smatra, kako je rekla, besmislenim.
Vremenske karte
- Super mi je kako svako povećanje usluga i naplate na teret građana stupa na snagu odmah, a subvencija ili naknada koja ide iz budžeta prema građanima je uglavnom na čekanju. Ovo julsko povećanje cijena karata gradskog prijevoza smatram besmislenim, istakla je ona i podsjetila kako je još u junu prošle godine uputila inicijativu da se u Kantonu Sarajevo uvedu jedinstvene vremenske karte, koje bi trajale sat ili tri sata, tri do pet dana...
- Osim za turiste, takve karte bi koristili i ostali građani kojima se ne isplati kupiti mjesečnu. Također, za relaciju, recimo, od Hadžića do Kliničkog centra, za koju treba promijeniti tri prevozna sredstva (autobus, tramvaj, trolejbus), mogla bi se iskoristiti ta jedna karta, smatra ona.
Napominje da to nije novina, jer u zemljama Evropske unije mahom vožnju plaćate kartično prilikom završetka vaše vožnje: skenirate karticu na polaznoj i zadnjoj stanici.