Vlast je godinama držala glavu u pijesku: Posljedice sada trpe rudari

Protesti zeničkih rudara ispred Vlade FBiH/Damir Deljo

Sa protesta zeničkih rudara ispred Vlade FBiH/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Protest rudara ispred zgrade Vlade Federacije BiH održan je u ponedjeljak, a povod za izlazak na ulice bili su kašnjenje isplata plata za maj i juni, te neriješeno pitanje radnika koji su ove godine stekli uslove za penziju, a još nisu ostvarili svoja prava.

Muk nakon buke

Ogorčeni nedavnim sastankom u Tuzli, kojem su prisustvovali ministar Vedran Lakić i direktor JP EPBiH Sanel Buljubašić, rudari su se odlučili za proteste u nadi da će dobiti ono što im zakonski pripada.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Rudari traže jasne odgovore o budućnosti RMU Zenica, uključujući primjenu odluke o zatvaranju rudnika, kada će sredstva iz kredita Svjetske banke postati dostupna rudniku, te kako će se taj novac koristiti. Kako većina ovih pitanja u ponedjeljak tokom pregovora u Vladi nije riješena, danas je i među rudarima zavladao muk. Za izjave nisu bili raspoloženi, a neki od njih tek usput su rekli kako nisu zadovoljni ni ponašanjem prvih sindikalaca koji su ih predstavljali.

Jedno od važnih pitanja je i pristup zdravstvenoj zaštiti, a trenutno je djelimično riješeno. Naime, Zeničko-dobojski kanton i Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK-a pristali su na privremeno ovjeravanje zdravstvenih knjižica preostalih 525 zaposlenika.

Jedino što jeste dogovoreno jeste to da je Vlada odlučila do kraja ove sedmice isplatiti plate za maj, a do kraja mjeseca za juni. Status penzionera, ali i zdravstvene zaštite, i dalje su predmet pregovora između sindikata i vlasti.

Nezadovoljni dogovorenim rješenjima, radnici su se u ponedjeljak verbalno sukobili sa predstavnicima sindikata i pregovaračima, vidno nezadovoljni učinjenim.

Bivši direktor JP Elektroprivreda BiH Amer Jerlagić ističe da od 1990. do danas nije došlo do restrukturiranja rudarskog sektora, koje je bilo nužno. Zbog toga se danas suočavamo s ozbiljnim problemima u rudnicima, posebno u RMU Zenica, koji je u izuzetno teškom stanju, kao i Rudnik “Abid Lolić”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Jerlagić:/Arhiva/

Amer Jerlagić: Da se na vrijeme provelo restruktuiranje sve je moglo biti puno bolje

- A ostali rudnici, pogotovo Kakanj, Breza, Kreka, odnosno Banovići i Đurđevik, to su rudnici koji sve vrijeme snabdijevaju dvije termoelektrane, tako da mislim da se neće desiti sudbina rudnika Zenica. Opet ponavljam - da se desilo restrukturiranje, da se ovih 15 godina nije držala glava u pijesku kao noj što je drži - moglo se stanje u rudnicima spasiti, napraviti puno boljim, smatra Jerlagić.

Da su se u tranzicijskom periodu pametno iskoristili vrijeme i sredstva, dodaje, danas bismo imali modernizirane rudnike koji bi mogli osigurati potrebne količine uglja. Umjesto toga, ogromna sredstva, uključujući i ona Svjetske banke, trošena su neplanski, bez odgovarajuće analize potreba rudnika.

Višak administracije

Na računima je ostajao novac, ali je kroz pozajmice rudnicima utrošen bez jasne strategije. Nije se napravila jasna razlika između operativnog rudarskog dijela i administrativnog balasta. Također, nisu iskorišteni mehanizmi za penzionisanje ili racionalizaciju kadrova, što je jedan od gorućih problema danas i jedan od uzroka protesta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Danas, umjesto efikasne proizvodnje uglja direktno povezane s energetskim potrebama, rudnici su opterećeni viškom radne snage i nefunkcionalnom strukturom, što je rezultat višegodišnjeg zanemarivanja reformi.