Višković otkrio detalje sastanka: SNSD predložio zaključak o "blokadi" Schmidta, HDZ prihvatio, Trojka nije
Radovan Višković, premijer Republike Srpske, obratio se medijima na press konferenciji ispred SNSD-a, a nakon sastanka u Mostaru.
On je kazao da je prvo pitanje koje nije bilo na dnevnom redu - nametanje odluka OHR-a.
- Nemam nikakvu dilemu da kad god partneri, koji čine aktuelnu vlast, pokažu želju i namjeru da se dogovoraju oko pitanja za EU, uvijek se neko nađe da to kvari. Ne vidim nijedan razlog, o tome je govorio i Čović a znam da se i Nermin sa tim slaže, da se neko upliće i donosi odluke kada to mogu donijeti institucije ove zemlje. Zato govorim da je to postalo praksa i mislim da je to smišljeno protiv BiH i onda u nekom momentu smatram da li je nekome interes da se BiH ubrzano kreće ka EU ili da se ovdje bavimo sami sobom a da neko ovdje ima posla kako bi protektor ili kako bi uživao u tom svom poslu, rekao je Višković.
Istakao je i da su predložili usvajanje zaključka na osnovu kojeg bi, nakon što BiH dobije datum za pregovore, samo institucije mogle donositi rješenja odnosno visoki predstavnik ne bi mogao koristiti bonske ovlasti i nametati neke odluke.
- To je nešto što mi smatramo potvrdom suvereniteta jedne države. Nažalost, jedan takav zaključak nije bio prihvatljiv od stranaka Trojke, a HDZ nije imao ništa takav da bude usvojen jedan takav zaključak, kazao je.
Govoreći o Zakonu o zaštiti ličnih podataka, on je kazao da je tu usaglašeno 98 posto stvari.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova RS ima određene dileme na neke članove zakona i mi smo predložili da se održi još jedan krug konsultacija u narednim danima kako bi to pitanje došlo na Savjet ministara, poručio je Višković.
Poslije toga je, kaže, na red došao Plan rasta.
- Vi znate da se RS i u prethodnom Planu rasta izjasnila da je prihvatljivo 113 prioriteta, a u međuvremenu su nam dodali i ukidanje bezviznog režima za određene zemlje sa kojima BiH ima zaključene bezvizne režime, između ostalog Kina, Rusija, Turska.. Ovdje se sad traži da svake godine do decembra po jednoj zemlji ukidamo bezvizni režim i to je više političko pitanje i onog momenta kada politika kaže da je to prihvatljivo ja nemam ništa protiv toga, rekao je on.
Dodao je da je Evropska komisija dostavila novi prijedlog vezan za tri ranije neusaglašene mjere koje su, kaže Višković, ostale neusaglašene prije svega zahvaljujući kantonalnim premijerima iz SDA koji su u radnom tijelu glasali protiv i u suštini onemogućili BiH da još u junu uđe u program kao što su radile ostale zemlje Zapadnog Balkana.
- Sada je to malo modifikovano, sada je kod državne pomoći lakša formulacija, ne definira se na etničko glasanje nego se traži da bude stručno i neutralno, što nam apsolutno ne treba predstavljati problem. Međutim, kod Ustavnog suda tamo imaju napisana tri koraka, a iz tih koraka proizlaze određene aktivnosti. U prvom koraku je rečeno kako bi trebalo do jula 2025. da se popune sva upražnjena mjesta u Ustavnom sudu, ali ono što mi prigovaramo i što ćemo pokušati riješiti, navodi se mapa puta vezano za rješavanje statusa strana u Ustavnom sudu. Mi ne prihvatamo takvu formulaciju, želimo da jasno i glasno piše da treba donijeti novi zakon po kojem će biti rješeno pitanje stranaca u Ustavnom sudu. Naprosto da kažemo 'donijet ćemo Zakon o Ustavnom sudu' i čak sam predložio da popuna i zakon budu vezani, da uporedo idu i da rok bude do decembra sljedeće godine. Imamo saglasnost od HDZ-a, ostalo je da Trojka vidi kako oni mogu uticati na ljude koji sjede u komisiji koja donosi takvu odluku, pa ćemo vidjeti, poručio je.
Kada je riječ o imenovanju glavnog pregovarača i njegovih zamjenika, Višković je potvrdio Čovićeve riječi.
- Imenovanje glavnog pregovarača danas je bilo na stolu samo kao odluka kojem se definiše to pitanje i ako sam ja dobro razumio sve kolege ona je prihvatljiva za sve, osim u dijelu gdje se kaže da ne može predsjedavajući, ministar vanjskih poslova i glavni pregovarač biti iz istog konstitutivnog naroda, bila je primjedba da se tu doda i "iz reda ostalih", što je prihvaćeno ako sam ja razumio na sastanku, istakao je Višković.