Vijeće za štampu i online medije u BiH najoštrije osudilo dopis Naše stranke: "Dosad neviđeni politički pritisak"
Na interni dopis medijima koji je Naša stranka uputila jučer, stigla je "najoštrija osuda" od strane Vijeća za štampu i online medije u BiH.
- Najoštrije osuđujemo dosad neviđeni politički pritisak na rad medija u Bosni i Hercegovini kakav je učinila Naša stranka slanjem "internog dopisa", kako su ga oni nazvali, vlasnicima, urednicima i novinarima medija, u kojem im se "daju instrukcije" kako izvještavati o slučaju uhapšenog ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka, člana Naše stranke, poručili su u saopćenju.
Dodaju kako je "ovakav pritisak na uređivačku politiku medija jedne političke stranke koja u svojim programskim načelima tvrdi sa se zalaže za skoro neograničena ljudska prava i liberalizaciju svih segmenata društva, svojstven samo autokratskim režimima".
- Stepen demokratije jedne zemlje mjeri se prema stepenu slobode medija, a BiH tone sve dublje, što pokazuju izvještaji Reportera bez granica i Izvještaj Evropske komisije o napretku za BiH iz oktobra ove godine, istakli su i podsjetili da se u izvještaju Evropske komisije za BiH navodi: "Nije bilo napretka u garantiranju sloboda izražavanja i medija, te zaštite novinara (Mišljenje ključni prioritet 12). Nastavljen je politički pritisak, zastrašivanje i uznemiravanje prema novinarima, uključujući fizičke i verbalne napade, bez odgovarajućeg institucionalnog praćenja."
Prema izvještaju Reportera bez granica, naša zemlja nalazi se na 81. mjestu, što je 17 mjesta niže od 62. mjesta kojeg smo zauzeli prethodne godine. U istom izvještaju navodi se i da je situacija sa slobodom medija u BiH "problematična".
- U "internom dopisu", Naša stranka podsjeća medije na Kodeks za štampane i online medije BiH, što smatramo krajnje ciničnim jer se ova politička partija, sudeći prema ovom potezu, ne pridržava svog etičkog kodeksa. Vijeće za štampu i online medije u BiH svim medijima upućuje podršku u njihovom profesionalnom radu i podsjećamo javnost sa su mediji čuvari demokratije i da je njihov rad od neprocjenjive važnosti kada su u pitanju ljudska prava, jačanje transparentnosti, javne odgovornosti i vladavine prava, navodi se u saopćenju Vijeća za štampu i online medije u BiH.
Prethodno je, podsjetimo, predsjednik Naše stranke Edin Forto uputio izvinjenje zbog spornog dopisa.
- Sadržaj dopisa shvaćen je kao pritisak na medije. Kao predsjednik Naše stranke izvinjavam se svima koji su ga tako doživjeli, poručio je Forto.
Ranije danas oglasilo se Društvo novinara BiH, iz kojeg su osudili "svojevrsni pritisak na novinare i medije kojeg je demostrirala Naša stranka, dostavljajući im ‘upustvo‘ kakvo treba biti izvještavanje o slučaju hapšenja njihovog kadra, kantonalnog ministra".
Reakcije je stigla i iz Udruženja BH Novinari i Linije za pomoć novinarima. Istakli su da se takvi postupci u demokratskom svijetu nazivaju rigidnim pritiscima na slobodno novinarstvo sa ciljem ograničavanja prava na slobodu izražavanja i informiranja.
- Posebno je apsurdno da Naša stranka od medija očekuje određenu vrstu "povlaštenog" pisanja o nositelju javne funkcije, potpuno zaboravljajući da svaki javni zvaničnik, uključujući i ministra Bošnjaka, prihvatanjem funkcije plaćene javnim novcem dobrovoljno pristaje na medijsku kritiku o načinima na koji obnaša svoje javne dužnosti, čak i kad je ta krtika uznemirujuća i brutalna, saopćili su.