Vijeće za štampu BiH osudilo Dodikov napad na dopisnika Oslobođenja: Poziv na hitnu reakciju

Dodik:/X/X
UO VZŠ BiH: Izražavamo punu solidarnost s novinarom Goranom Dakićem/X
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini najoštrije je osudilo najnoviji potez predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, koji je na današnjoj konferenciji za novinare zabranio dopisniku Oslobođenja iz Banje Luke, Goranu Dakiću, da postavi pitanje, a nakon toga i ulazak u zgradu Palate predsjednika RS.

Osim toga, Dodik je našeg dopisnika vrijeđao govoreći mu: "Ti ne možeš, dosta mi je samo da te vidim", čime je dodatno pokazao potpuno nepoštovanje prema novinaru Dakiću, ali i novinarskoj profesiji uopće.

- Ovo nije prvi incident u kojem Dodik koristi svoju poziciju moći i javne funkcije kako bi napao novinare. Takvi postupci predstavljaju ozbiljan napad na slobodu medija i pravo građana na slobodno i nepristrasno informiranje. Vrijeđanje novinara i ometanje njihovog rada, bilo verbalno ili fizičko, ozbiljno narušava temeljne principe demokratskih vrijednosti i slobode izražavanja, koja je garantirana i međunarodnim ugovorima, kao i Kodeksom za štampane i online medije Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Vijeća za štampu BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetili su na Član 1 Kodeksa: Rad u interesu javnosti, kojim je, između ostalog, propisano da "novinari imaju pravo i obavezu da izvještavaju o svim činjenicama od javnog interesa", te da će "novinarima mora biti omogućen pravovremen pristup informacijama iz službenih/zvaničnih izvora koje se odnose na rad javnih institucija i ličnosti, bez diskriminacije odnosno favoriziranja pojedinih medijskih kuća ili novinara".

Također, ističu da, kao potpisnica Evropske konvencije o ljudskim pravima, Bosna i Hercegovina ima obavezu štititi slobodu izražavanja, što uključuje i slobodu novinarstva. Prema članu 10. Evropske konvencije "svako ima pravo na slobodu izražavanja, a ovo pravo uključuje slobodu mišljenja i slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja, bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice".

- Vrijeđanje novinara i ometanje njihovog profesionalnog rada je neprihvatljivo i predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava. Ovakvo ponašanje nije samo suprotno etičkim normama, već narušava temelje demokratskog društva, jer novinari moraju imati slobodu da izvještavaju, postavljaju pitanja i istražuju u ime javnosti, bez pritisaka i straha, navodi u saopćenju.

UO Vijeća za štampu i online medije u BiH poziva sve nadležne institucije na hitnu reakciju i poduzimanje odgovarajućih mjera kako bi se zaštitila prava novinara i osigurala sloboda medija, kao i pravo javnosti na pravovremeno i objektivno informiranje.

- Sloboda izražavanja i sloboda novinarstva su ključna prava koja garantiraju međunarodne konvencije i Kodeks za štampane i online medije u BiH, i moraju biti zaštićena u svakom trenutku. Izražavamo punu solidarnost s novinarom Goranom Dakićem i svim novinarima koji se suočavaju s prijetnjama, prijekorima ili nasiljem, te pozivamo na hitno zaustavljanje ovakvih napada na slobodu medija u Bosni i Hercegovini. Ovaj napad je podsjetnik da moramo kontinuirano raditi na zaštiti novinara, jer oni čine osnovu svakog demokratskog društva, saopćio je UO Vijeća za štampu BiH.