(VIDEO) Višemilionska ulaganja za prelomni trenutak: Luka Brčko postaje regionalno trgovačko čvorište

Luka Brčko//
Omogućen je pretovar robe s brzinom od 150 do 200 tona na sat
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U procesu modernizacije Luke Brčko u Bosni i Hercegovini Evropska unija je dodijelila bespovratna sredstva od tri miliona eura, uz dodatni povoljni kredit od sedam miliona eura od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za unapređenje infrastrukture.

Novopostavljena dizalica, sa nosivošću do 16 tona, simbolizuje prelomni trenutak za buduće poslovanje Luke Brčko. Ova modernizacija odgovorila je na hitnu potrebu za nadogradnjom lučke infrastrukture, koja je većim dijelom zastarjela, uključujući dizalice stare više od 50 godina. Nova dizalica ima trostruko veći kapacitet od prethodne, što će značajno unaprijediti efikasnost luke omogućavajući brži pretovar robe, s brzinom od 150 do 200 tona na sat.

Ekonomski razvoj

Modernizacija Luke Brčko je vodeći projekt Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF). On predstavlja ključni segment Ekonomskog i investicionog plana Evropske komisije za poboljšanje saobraćajne infrastrukture na zapadnom Balkanu. Cilj ovih projekata je otklanjanje prepreka duž rijeke Dunav, olakšavajući plovidbu u okviru TEN-T mreže (koridor Rajna - Dunav), što funkcioniše kao primarna plovna ruta za brodove.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ambasador Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH, izjavio je da je ovo važno dostignuće u kontinuiranim nastojanjima za modernizaciju Luke Brčko, te da je Evropska unija posvećena podršci ekonomskom razvoju i povezanosti u Bosni i Hercegovini, otvarajući put unapređenju trgovine i prosperitetu u cijelom regionu.

Potrebno je deminirati desnu obalu Save i produbiti njeno korito zbog dubokih gazova brodova koji budu dolazili

Direktor Luke Brčko Perica Josić istaknuo je važnost ovog projekta za ekonomski razvoj, naglasivši da je ovo najznačajnije ulaganje u posljednjih 50 godina. U sklopu projekta, osim nove dizalice, izgrađene su nova pruga i nova pristupna cesta, te je saniran pristupni put od Luke do Bijeljinske ceste, što će dodatno unaprijediti infrastrukturu luke.

- Luka Brčko je u suštini revitalizaciju finansirala iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj od 10 miliona eura i grant sredstvima od tri miliona eura VBIF-a. Dakle, Evropska unija, VBIF, to je njihov mehanizam za pomoć i razvoj zapadnog Balkana. Od tih tri miliona eura je nabavljena nova lučka dizalica, gdje je Luka Brčko znatno poboljšala i povećala kapacitete, ubrzala procese rada, tako da bit ćemo znatno konkurentni na tržištu i nadam se privući nove komitente, kazao nam je Josić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On je istakao i kako Luka nema neku značajnu pomoć države iako je njen razvoj od značaja za sve.

image

Luka Brčko: Nove dizalice i pristupni put

- Luka Brčko je pod nadležnošću Vijeća ministara i strateški interes ne samo Brčko distrikta nego Bosne i Hercegovine, pa moram da kažem da očekujemo bolju i jaču podršku sa razine države, naveo je.

Gradonačelnik distrikta Brčko Zijad Nišić također je istaknuo važnost projekta za ekonomiju Brčkog i cijele BiH, dodajući da će dugoročno donijeti mnogo više koristi, posebno ekonomskih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Zijad Nišić: Imamo perspektivu za razvoj grada, ali i države

- Brčko je inače čvorište, mjesto gdje se nalaze tri vrste saobraćaja, takozvani trimodalni saobraćaj. Luka otvara Brčko kao transportno središte povezano sa dunavskim i crnomorskim slivom. Kapacitet ove dizalice je 140.000 tona na godišnjem nivou i to nije samo perspektiva razvoja Brčko distrikta već i Tuzlanskog kantona, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, tako da je to jedan veliki potencijal u oblasti transporta i saobraćaja za cijelu državu, rekao nam je Nišić.

On je također napomenuo kako je potrebno još radova da bi jedina bh. luka prodisala punim plućima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Da bi luka bila u punoj funkciji, ona treba ispuniti još neke preduslove, a to je da se deminira desna obala Save i da se produbi korito rijeke zbog dubokih gazova brodova koji budu tu dolazili, dodao je.

Čišćenje plovnog puta rijeke Save jednako je važan projekat, kao što je bila i revitalizacija Luke, ističe Josić

Gradonačelnik nas je informisao da su takvi radovi na vidiku i da EU planira uložiti još dodatnih osam miliona eura za deminiranje desne strane Save, što je istakao i sam ambasador Sattler na manifestaciji povodom obilježavanja Dana Brčko distrikta.

Kako nam je kazao direktor Josić, proračun Luke Brčko godišnje je oko dva miliona maraka. Od toga na pretovar robe ode 600 hiljada maraka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Dakle, 60-70 hiljada tona godišnje. Hoće li se znatno povećati ta količina? Evo, mi smo ulagali u infrastrukturu, u izgradnju nove pruge, pristupne ceste, novog platoa, nabavku nove lučke dizalice, povećali znatno kapacitete. I naravno, proširili smo mogućnost djelovanja. Tako da se nadam da će se, ako ništa, taj naš promet u narednim godinama uduplati, naveo je.

Kada je riječ o narednim koracima, Josić se nada i čišćenju plovnog puta Save.

Međunarodni status

- To je jednako važan projekt, kao što je bio i projekt revitalizacije. To je značajan hendikep u našem poslovanju i razlog što rijeka nije plovna tokom čitave godine. Nadam se da će ili sredstvima Evropske banke ili Svjetske banke i taj projekt uskoro doći na red, istakao je Josić.

Luka Brčko, koja je izgrađena 1913, doživjela je uspone i padove kroz različite faze razvoja. Dograđena je od 1952. do 1962. godine, nakon čega je postala vitalni centar riječnog saobraćaja. Godine 1953. osnovano je Preduzeće za riječni saobraćaj i pristanište, što je označilo početak korištenja obale Luke za saobraćajne svrhe.

Kroz različite organizacione promjene, Luka je poslovala kao samostalna organizaciona cjelina od 1973, da bi došlo do nove reorganizacije 1991. godine. Nakon ratnih stradanja, Luka je obnovljena 2001. Od 2004. počela je poslovati pod nazivom Javno preduzeće Luka Brčko u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine. Od 2006. Luka je stekla međunarodni status, što je dodatno ojačalo njen značaj kao važnog čvorišta trgovine i transporta u regiji.

Ulaganje u modernizaciju Luke Brčko predstavlja konkretan korak ka jačanju trgovinskih veza i povezivanju Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom i širim regionom, te će imati pozitivan utjecaj na ekonomski razvoj i prosperitet.