(VIDEO) U čudu bi ostao i Bata Stojković: Ovo se u BiH zove "put smrti", turisti u nevjerici

Most na Tari/

Most na Tari je dio međudržavne granice

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Put iz pakla”, “Put smrti”, “Makadamsko-drvena cesta”... Ovo su samo neki od brojnih naziva za magistralni put od Foče prema međunarodnom graničnom prelazu Hum – Šćepan-Polje, između Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Teško je odlučiti koji segment saobraćajnice je u gorem stanju, no kada se dođe do mosta između dvije države, pozicioniranog upravo između graničnih prelaza BiH i Crne Gore, a preko jedne od najljepših evropskih rijeka – Tare, shvati se da ostatak saobraćajnice možda i nije tako loš... Drvena ćuprija, preko koje teško da ima prostora i za jedan automobil i kroz čije pukotine između dasaka se može “uživati” u prizorima nabujale, brze, sivkasto-plave rijeke, bukvalno povezuje dvije države koje teže članstvu u Evropskoj uniji, a od kojih je jedna i članica NATO-saveza.

Stranci u čudu

Dolazak na most neodoljivo podsjeća na scenu iz filma “Ko to tamo peva”, kada Bata Stojković kaže: “Da se ja pitam, ja bih proterao autobus ovuda”. No, brojni autobusi, posebno u ljetnim mjesecima, zaista budu “proterani” preko ovog mosta, s obzirom na to da se radi o najkraćem putu za brojne građane BiH, ali i dijelova Srbije, prema Crnogorskom primorju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Procjene kažu da više od 30.000 turista ljeti autobusima i automobilima prođe magistralnom cestom od Foče i pređe most na Tari. Van sezone saobraćaj nije tako frekventan, ali ga ima. Putnici koje smo uspjeli zaustaviti kažu da je situacija decenijama loša, manje ili više, zavisno od vremenskih prilika koje cestu mogu učiniti gorom nego što jeste kada nema padavina.

- Često prolazim ovom cestom i ljeti i zimi. Cesta je vrlo loša, a veoma je prometna i budu velike gužve. Na nekim mjestima mora se jako usporiti, ne zna čovjek nekada ni kako da se mimoiđe. Vrlo loš put. Čitao sam puno o tome da će se popraviti, da je pravljenje već počelo, a nije i vjerujem da hoće, ali kad, ne znam. Čude se ljudi, posebno stranci. Ne mogu da vjeruju da je ovo magistralni put za Nikšić, priča za Oslobođenje Radomir Likić.

Prije samog mosta, u pravcu Crne Gore, uspjeli smo zaustaviti kombi sa mladićima iz Hrvatske. Vozač Ivan kaže da je put jako loš.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vlasti RS-a pregovarale su i sa kineskom kompanijom CRBC, te namjeravale tražiti “skuplji” novac od Eksim banke

- Teško je očekivati da će ovo neko srediti. Ne znam najbolje kakvo je stanje u BiH. Hrvatsku sa Slovenijom, recimo, veže autoput. Ovo je zaista loše i trebalo bi se srediti, kaže Ivan.

Uništen uski dio asfalta, makadam i brojni odroni glavne su karakteristike saobraćajnice od Foče prema granici. U smjeru prema Foči zaustavili smo Antu Milovića.

- Vrijeme je da se ovo napravi. Ovaj dio kroz BiH je stvarno loš. Kroz Crnu Goru se nešto kao i radi. Vjerujem da se ovo može u skorije vrijeme srediti, optimističan je Anto.

Cesta Šćepan polje/

Cesta je u katastrofalnom stanju

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

A to skorije vrijeme razvuklo se na 30-ak godina. Ovih 20-ak kilometara ceste posebno je bitno i za Republiku Srpsku i za Bosnu i Hercegovinu, ali i za region, ističu za Oslobođenje iz entitetskog Ministarstva prometa i veza. Dodaju da je osigurana projektno-tehnička dokumentacija, da još ne mogu govoriti o datumu početka radova, ali ni trajanju kada izgradnja počne.

- Procijenjena vrijednost iz projekta je oko 80 miliona eura. Ranije su ishodovani lokacijski uslovi i utvrđen je opšti interes. Napomenuo bih da su ranije ugovoreni radovi rekonstrukcije dijela dionice u dužini oko 5,6 kilometara, a sami radovi po ovom ugovoru teku predviđenom dinamikom. Istakao bih da su u proteklom periodu uspješno završeni pregovori sa Svjetskom bankom za finansiranje projekta održive, integrisane i sigurne putne infrastrukture, kojim je predviđeno i finansiranje izgradnje magistralnog puta od Foče do Šćepan-Polja sa međudržavnim mostom, ističe pomoćnik ministra za drumski saobraćaj Dragan Stanimirović.

Infografika put Foča Šćepan-Polje bez slovne greške/

Mnogo priče i brojki, a malo rada

Ističe i da je sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, koja je sufinansijer, potpisano mandatno pismo s ciljem realizacije izgradnje ove dionice, ali i da je ranije potpisan sporazum između Vijeća ministara BiH i Vlade Crne Gore o izgradnji međudržavnog mosta preko Tare, te priključnih graničnih dionica. Izgradnju mosta bi sa po 50 posto sredstava trebalo da finansiraju BiH i Crna Gora.

Evropski uslovi

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U aprilu prošle godine mediji su objavili da je vlast entiteta RS sa predstavnicima kineske kompanije CRBC potpisala memorandum za obnovu puta od Foče do Šćepan-Polja vrijedan 100 miliona eura, ali pod uslovima koji nisu saopćeni javno. Državni ministar saobraćaja i komunikacija Edin Forto, koji ovaj put nije želio govoriti za Oslobođenje o ovoj temi, tada je rekao da kineski uslovi ne mogu biti povoljniji od evropskih.

Procijenjena vrijednost iz projekta sa Svjetskom bankom i EBRD-om je oko 80 miliona eura, navode iz entitetskog Ministarstva prometa i veza

- U toku su pregovori za finansiranje izgradnje puta. EU je već izdvojila 2,2 miliona eura za pripremne radove kroz IPA sredstva dodijeljena BiH. Ovim sredstvima podržana je priprema tehničke dokumentacije, kao i izrada tendera za izvođenje radova u 2017. godini, rečeno je prošle godine iz Delegacije EU u BiH, kao i da je vrijednost projekta procijenjena na oko 90 miliona eura za 19,1 kilometar ceste.

Kako je pisao RTRS također prošle godine, entitetski premijer Radovan Višković istakao je da je dogovoreno da se uđe u pregovore sa kineskom Eksim bankom, “koja će osigurati finansijska sredstva da što prije dođemo u poziciju odobrenja novca za izgradnju ovog puta”.

Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte ispod

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja