(VIDEO) TV kuće u BiH u nezavidnom položaju: Bez mjerenja gledanosti nema oglašivača, a samim tim ni prihoda

Direktorica Instituta za metrologiju BiH Milica Ristović Krstić je pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije državnog Parlamenta, između ostalog, rekla da je na snagu stupio novi pravilnik kojim se određuje način mjerenja gledanosti TV kuća, a koji iziskuje tehnološke inovacije. U ovom trenutku u Bosni i Hercegovini ne postoje uređaji koji zadovoljavaju zakonske i norme propisane tim podzakonskim aktom, kaže ona. Pojednostavljeno, firma koja je do sada mjerila gledanost, to više neće moći raditi.
Hitna reakcija
“Novi pravilnik (peoplemeter) je odredio dimenzije uređaja i način prijavljivanja panelista, što automatski isključuje veći broj ponuđača, da ne kažem da je vjerovatno moguće da samo jedan ponuđač ispuni kriterije, a stari pravilnik je omogućio da ih bude preko 11 (ponuđača). Kratkoročno rješenje jeste da se pravilnik stavi ad acta što prije, kako bi AM mogao nastaviti raditi, a samim tim i naši klijenti mogli poslovati. Na kraju krajeva, najbitnije je sačuvati radna mjesta. Trenutna situacija je ta da je nama nezakonito oduzeto odobrenje, jer se na osnovu člana 15. Pravilnika o odobrenju može jedino oduzeti odobrenje kada se recimo nadzorom mjerila u upotrebi ustanovi da ono ne ispunjava mjeriteljske uvjete. IMBiH nikada od nas nije zatražio peoplemeter kako bi izvršio nadzor nad onim u upotrebi”, naveli su iz firme Audience Mesaurment.
Mjerenje gledanosti osnov je za prihod od oglašivača. Vakuum u kojem mjerenja nema mogao bi proizvesti velike posljedice.
Nermina Kelić iz Udruženja medijske industrije BiH kaže da je potrebno hitno reagovati da se veliki oglašivači ne bi povukli sa bh. tržišta.
“U nekim međunarodnim razmjerama mi smo zaista malo tržište i dugo smo radili na tome da ispunimo minimum kriterija kako bismo išli u skladu sa razvojem globalne industrije oglašavanja. Mediji bez mjerenja kao da ne postoje za velike oglašivače i neće proći mnogo vremena pa da počnemo osjećati posljedice ovakve odluke. Trenutna ulaganja u TV oglašavanje su izvor prihoda za ogroman broj radnih mjesta i ja se iskreno nadam da nećemo gledati njihovo zatvaranje”, istakla je Kelić.Uz već nagomilane probleme sa RTV taksom, bez mjerenja podataka o gledanosti, mogli bi biti ugroženi i marketinški prihodi javnog servisa. Adnan Bilal, direktor marketinga RTVFBiH, kaže da donošenje odluke o tome kako i ko će mjeriti gledanost u budućnosti nije sporno, ali da se to nije smjelo donositi naprasno.
“Niko ne kaže da u narednom periodu ne treba da se preispita ko treba da vrši mjerenje u BiH. Da to treba biti transparentan proces i da to može raditi i neko drugi, uopšte nije upitno, ali naprasno prekinuti je zaista radikalan potez koji samo može nanijeti štetu, kako našem tako i svim ostalim medijima”, naveo je Bilal.
Ugrožavanje slobode
Ipak, prelazni period na prihodovnoj strani najviše bi mogle osjetiti komercijalne televizije, kojima je marketing primarni prihod.
“Navedeno ugrožava i slobodu medija i kredibilno javno informisanje, što je stub demokratskih procesa u društvu, te dovodi do smanjenja medijskog pluralizma i osiromašenja medijskih sadržaja dostupnih građanima BiH. Smatramo da je od izuzetne važnosti da se poduzmu sve zakonom propisane mjere kako bi se osiguralo da kredibilni mjeritelji mogu nastaviti sa radom u skladu sa najboljom evropskom praksom”, naveli su za Oslobođenje iz Nove TV.
Posljednje informacije o gledanosti koje imaju medijske kuće dobijene su 23. maja 2024. godine.