(VIDEO) Tužilaštvo BiH pokreće "drugi krug" optužnica: Na meti dva Dodikova čovjeka?

Optužnica se smiješi i Siniši Kostreševiću?
Dok bjegunci od bh. pravosuđa, predsjednik i premijer Republike Srpske Milorad Dodik i Radovan Višković, te predsjednik entitetske Skupštine Nenad Stevandić i dalje, bez smetnji, obavljauju funkcije, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, spekulira se, proširuje istragu, a zbog pomaganja osumnjičenima za državni udar. Tako bi se na radaru državnih tužilaca mogli naći ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan, te direktor policije entiteta Siniša Kostrešević.
Najveći izazovi
Dok se bh. pravosuđe bori s odmetnutim političko-policijskim režimom u Banjaluci, u pozadini se dešavaju brojni politički procesi kako bi se Dodikova vlast onemogućila u blokadi važnih unutrašnjih, ali i procesa bitnih za nastavak evropskog puta BiH.
Prvi potez u narednim danima mogla bi biti deblokada rada Vijeća ministara BiH imenovanjem već ranije predloženog Nebojše Vukanovića za državnog ministra sigurnosti. To je postalo izvjesno nakon što su se tokom vikenda predstavnici stranaka opozicije iz RS-a (SDS, PDP i Lista za pravdu i red) sastali s delegacijom HDZ-a BiH, te nakon što ih je čelnik HDZ-a krunisao kao nove partnere.
- Mi želimo u miru i stabilnosti omogućiti da institucije Bosne i Hercegovine rade svoj posao. Da pošaljemo poruku svima koji u posljednje vrijeme strahuju zbog izazova u politici, da je odgovornost nas koji predvodimo političke opcije, pozicione ili opozicione, te da možemo reći građanima u BiH kako ćemo raditi upravo na taj način. Opredijelili smo se da sve što smo preuzeli kao obavezu, i provedemo, bez obzira na to radi li se o ekonomiji, konstitutivnosti naroda ili evropskom putu, rekao je predsjednik HDZ-a Dragan Čović.
HDZBiH je danas u Mostaru, na sjednici stranačkog Predsjedništva, potcrtao da je nužno u miru i stabilnosti osigurati funkcionisanje svih institucija, kao i snažne reformske iskorake na putu integracija u EU.
HDZ je pozvao političke aktere u BiH na dijalog, proaktivno reformsko djelovanje, te hitnu stabilizaciju unutrašnjih prilika i odricanje od zapaljive retorike kojom se narušava stabilnost i napredak bh. društva.
Ranije prošle sedmice, nakon sastanka s predstavnicima stranaka trojke (SDPBiH, NS i NiP), Čović je naglasio da se, ipak, ne može ignorisati izborni rezultata SNSD-a, preciznije, činjenica da će ta stranka, posebno putem rušenja kvoruma u državnom Domu naroda, imati mogućnost da zaustavi donošenje bilo kog zakonskog akta. Sve su prilike, budući državni ministar sigurnosti nada se da će kriza što prije biti riješena, da će profunkcionisati institucije i da će biti deblokirani započeti procesi.
- Do kraja mjeseca bi trebao biti sastanak na većem nivou, da se tada neki sporazum dogovori o funkcionisanju i radu, ukoliko se postigne dogovor, za narednih godinu i po. Tada će neke stvari biti precizirane, istakao je čelnik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
Novi partneri moraju biti mudri i ne otvarati pandorine kutije, smatra čelnik PDP-a. Poručio je kako je bezbroj životnih tema u BiH o kojima se treba dogovarati.
- Za nas je Evropa negdje gdje živimo. Moramo da usvojimo određene zakone. Moramo da odblokiramo institucije koje ne rade. Moramo gledati kako da budemo okrenuti ka drugim narodima, različitim od nas. Ključno je da shvatimo da od blokada niko nema koristi. Pogotovo ne građani. Izabrani smo od ljudi da rješavamo probleme, a ne da ih stvaramo, rekao je nakon sastanka s Čovićem Draško Stanivuković.Da je itekako potrebno voditi računa o onome što se čuje, govori i činjenica da je slično nekada govorio i “dašak svježeg vjetra na Balkanu”, danas broj jedan bjegunac od pravde nakon pokušaja državnog udara i rasturanja pojedinih državnih institucija. Ni danas nije propustio priliku najaviti nove rušilačke akcije, pa je tako poručio da će izbore 2026. godine za nivo RS-a provesti “republička izborna komisija”. Dodao je da odnosi između entiteta i organa na nivou BiH ostaju zaleđeni, kao i da nema ni vidljivih ni tajnih operacija SIPA, Tužilaštva i Suda BiH na prostoru entiteta. Komentirao je i razgovore opozicije sa HDZ-om i mogućnost njihovog ulaska u vlast na državnom nivou.
Kriza u EU
- Evidentno je da je ozbiljna institucionalna kriza u kojoj pokušavaju u Sarajevu da prikažu učešće opozicije u razgovorima s njima o nekim važnim temama kao neki veliki uspjeh, a što bi trebalo da bude poraz RS-a. Opozicija može, naravno, da radi kako misli da treba, ali vrijeme će pokazati da njeno servilno ponašanje prema muslimanima u Sarajevu vodi ka izdaji koja će se tek kasnije razotkriti, rekao je Milorad Dodik.
Poručio je također da entitet “već dvije-tri godine nema nikakve koristi od evropskih procesa”, da je Unija ušla u veliku krizu, te da se mora dobro razmisliti o načinu na koji će se kretati u tom procesu. Najavio je i da će rukovodstvo RS-a u narednim danima imati “vrlo važne sastanke na međunarodnom planu”.
Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte ispod: