(VIDEO) Slijepi mogu podići novac u banci - ali sa svjedocima: Ogorčeni su, ovo je njihov apel
Ukoliko ste slijepa osoba, radite, doprinosite, odgajate djecu, završavate fakultete, po svemu ste ili biste trebali biti ravnopravan član društva. No, u praksi je potpuno drugačije. Jer ste slijepi. Da biste u banci ili kod notara obavili bilo kakvu transakciju, potrebna su vam dva svjedoka. Za slijepe osobe to je diskriminirajuće i uvredljivo.
Obujte naše cipele
Amna Alispahić je slijepa. Završila je jedan fakultet, drugi, radi, doprinosi. Zajedno sa suprugom, koji je također slijep, odgaja djecu. Kako nam je Amna rekla, sve funkcioniše, sve lijepo ide. Ipak, kaže Amna, nametnuta pravila žele da ih odvoje od ostalih.
- Šta se desilo?Ja sam otišla u banku, klijent te banke sam posljednjih petnaestak godina, možda i više. Otišla sam u banku sa namjerom da podignem novac, nešto što nisam mogla na bankomatu da završim. Došla sam na šalter i službenica mi je rekla, znate da biste vi to uradili, vama su potrebna dva svjedoka, kaže Amna i pita i kako smo onda isti i ravnopravni članovi društva?
- Dva svjedoka sa ličnim kartama koja mogu potvrditi da smo mi vama isplatili iznos koji vi potražujete... Ja sad kažem uredu, ali gdje je tu privatnost, gdje je tu ljudsko dostojanstvo? Ja opet apelujem na ljude, stavite se u naše cipele, mi koji vodimo ili barem mislimo da vodimo normalan život, govori nam Amna Alispahić.
Kreiranje ambijenta u kojem ravnopravno žive slijepe i slabovidne osobe treba biti kontinuirani zadatak svih segmenata našeg društva, a ne samo lijepo izgovorene riječi. U ovu problematiku uputio nas je i direktor Udruženja slijepih.
- Mislim da nema nikakvog razloga da se slijepoj osobi traži da dovodi druge osobe, ljude pa makar bili i članovi uže familije, da rade zajedno sa slijepom osobom u vezi sa podizanjem novca, polaganjem novca, potpisivanjem nekih dokumenata, jer to je neprihvatljivo. Slijepe osobe, ako su samo slijepe, nisu izgubile poslovnu sposobnost i mogu same da odluče kako to da se obavlja, rekao nam je Fikret Zuko, direktor Udruženja slijepih Kantona Sarajevo.
- Meni je žao što mi nije palo na pamet da se okrenem ljudima koji su bili u tom momentu tu u banci da pitam, evo, hoćete li mi vi potpisati. Je li to svrha? Tajnost podataka, kada su u pitanju primanja, trebala bi biti zagarantovana, kaže nam Amna.
Iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH kažu da razumiju građane, ali i da se pravila moraju poštivati.
- S obzirom na važeću zakonsku regulativu po pitanju validnosti potpisa dokumenata, kao i njihove ovjere, koja je regulisana odredbama Zakona o notarima (Službene novine Federacije BiH, br. 45/02 i 30/16), za slijepa i slabovidna lica je kod ovjere akata predviđeno obavezno prisustvo svjedoka, te je ova praksa integrisana u interne akte i procedure banaka do momenta donošenja drugačijeg zakonskog okvira, odgovorili su nam na upit iz Agencije za bankarstvo.
Dodali su i to da, iako trenutna praksa ima pravno uporište, u potpunosti razumiju zabrinutost zbog privatnosti i dostojanstva slijepih lica.
Usklađivanje sa EU
- Imajući u vidu kandidatski status Bosne i Hercegovine za članstvo u EU, nadamo se da će ono omogućiti inicijative za usklađivanje regulative s EU Strategijom o pravima osoba s invaliditetom (2021-2030), čime bi se dodatno unaprijedili prava i položaj osoba s invaliditetom u finansijskim transakcijama, istakli su iz Agencije.
Amna je razočarana i ponovo apeluje na sve da se stave u njihove cipele.
- To je ponižavajuće, to je udar na ljudsko dostojanstvo, to je diskriminacija, to je udar na pravo, na život kakvim ga vi zamišljate, rekla nam je.
A do tada jedino što im se nudi je da otkažu saradnju sa bankama kao znak otpora prema odredbama koje ih diskriminišu i ponižavaju, rekli su nam. Možda bi se tada pravila brže promijenila i riješila.