(VIDEO) Prof. dr. Aloisi: Nismo puno naučili iz genocida, svjedočimo stalnim napadima

Prof. dr. Rosa Aloisi: Obrazovanje je polazna tačka/Matea Jerković
Naučnici/e iz cijelog svijeta intenzivno rade i kroz obrazovne programe uče mlade naraštaje važnim lekcijama o genocidu u Srebrenici. Trideset godina kasnije glas akademske zajednice odjekuje svijetom: genocid i žrtve genocida ne smiju biti zaboravljeni, a negiranju genocida mora se stati ukraj. Međunarodna naučna konferencija “Srebrenica 30 godina poslije genocida: sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja”, koju je organizovao Univerzitet u Sarajevu sa Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, okupila je desetine profesora/ica sa preko 20 univerziteta iz naše zemlje i svijeta.
Nenaučene lekcije
U Sarajevo su došli i prof. dr. Rosa Aloisi i Jayden Salter sa Trinity University. Govorili su o političkim okolnostima u vezi sa donošenjem Rezolucije, te istakli da otpor prema obilježavanju, uključujući i uništavanje, rekonstrukciju i reinterpretaciju mjesta sjećanja, kao i zapaljiva retorika usmjerena protiv institucionalizacije dana sjećanja, potvrđuju moć memorijala. Prof. dr. Aloisi za naš list govori o važnosti konferencije i Rezolucije o genocidu, borbi protiv negiranja, ali i obrazovanju mladih.
- Mislim da je ovo vrlo važan i pravi trenutak da se sjetimo šta se dogodilo prije 30 godina. Svi se nadamo da će glasovi negiranja biti razbijeni i utišani prisutnošću i glasovnim protestima koje organizujemo kroz konferencije. Ovo je vrlo važan trenutak za međunarodnu zajednicu, ali i za regiju, za stabilnost u regiji, ističe prof. dr. Aloisi.
Naglašava da je usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici važan korak. Objašnjava da je, kako su i drugi naučnici utvrdili na konferenciji, bio veliki izazov i bilo je potrebno gotovo deset godina da se dođe do cilja. To smatra iznenađujućim, uzevši u obzir da postoje brojna svjedočanstva o genocidu nad Bošnjacima.
Na pitanje da li je svijet naučio lekciju iz Srebrenice, odgovara kako nije optimistična.
- Čini se da nismo puno naučili. Svjedočimo stalnim napadima na civilno stanovništvo iz razloga koji nisu povezani s ratom. To je samo očit napad na civilno stanovništvo iz vjerskih i političkih razloga koji nadilaze ratne strategije ili strategije obrane, ističe prof. dr. Aloisi.
Obrazovanje mladih
Naglašava da je obrazovanje itekako važan segment društva. A upravo je obrazovanju mladih naraštaja posvetila život.
Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte u nastavku: