(VIDEO) Prof. dr. Aloisi: Nismo puno naučili iz genocida, svjedočimo stalnim napadima

Prof. dr. Rosa Aloisi/Matea JerkoviĆ

Prof. dr. Rosa Aloisi: Obrazovanje je polazna tačka/Matea Jerković

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naučnici/e iz cijelog svijeta intenzivno rade i kroz obrazovne programe uče mlade naraštaje važnim lekcijama o genocidu u Srebrenici. Trideset godina kasnije glas akademske zajednice odjekuje svijetom: genocid i žrtve genocida ne smiju biti zaboravljeni, a negiranju genocida mora se stati ukraj. Međunarodna naučna konferencija “Srebrenica 30 godina poslije genocida: sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja”, koju je organizovao Univerzitet u Sarajevu sa Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, okupila je desetine profesora/ica sa preko 20 univerziteta iz naše zemlje i svijeta.

Nenaučene lekcije

U Sarajevo su došli i prof. dr. Rosa Aloisi i Jayden Salter sa Trinity University. Govorili su o političkim okolnostima u vezi sa donošenjem Rezolucije, te istakli da otpor prema obilježavanju, uključujući i uništavanje, rekonstrukciju i reinterpretaciju mjesta sjećanja, kao i zapaljiva retorika usmjerena protiv institucionalizacije dana sjećanja, potvrđuju moć memorijala. Prof. dr. Aloisi za naš list govori o važnosti konferencije i Rezolucije o genocidu, borbi protiv negiranja, ali i obrazovanju mladih.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Mislim da je ovo vrlo važan i pravi trenutak da se sjetimo šta se dogodilo prije 30 godina. Svi se nadamo da će glasovi negiranja biti razbijeni i utišani prisutnošću i glasovnim protestima koje organizujemo kroz konferencije. Ovo je vrlo važan trenutak za međunarodnu zajednicu, ali i za regiju, za stabilnost u regiji, ističe prof. dr. Aloisi.

Naglašava da je usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici važan korak. Objašnjava da je, kako su i drugi naučnici utvrdili na konferenciji, bio veliki izazov i bilo je potrebno gotovo deset godina da se dođe do cilja. To smatra iznenađujućim, uzevši u obzir da postoje brojna svjedočanstva o genocidu nad Bošnjacima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Važno je imati veliku komemoraciju i međunarodnu prisutnost kako bi se zaustavili negatori

- Sigurno nedostaje političkih posljedica u regiji, a koje ćemo, nadamo se, vidjeti. Nadamo se da bi nam Rezolucija mogla pomoći u procesu zaustavljanja negiranja genocida. Nažalost, kako smo svjedočili, reakcija na Rezoluciju bila je bučno negiranje, podsjeća prof. dr. Aloisi.

Na pitanje da li je svijet naučio lekciju iz Srebrenice, odgovara kako nije optimistična.

- Čini se da nismo puno naučili. Svjedočimo stalnim napadima na civilno stanovništvo iz razloga koji nisu povezani s ratom. To je samo očit napad na civilno stanovništvo iz vjerskih i političkih razloga koji nadilaze ratne strategije ili strategije obrane, ističe prof. dr. Aloisi.

Obrazovanje mladih

Naglašava da je obrazovanje itekako važan segment društva. A upravo je obrazovanju mladih naraštaja posvetila život.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nažalost, politička klima je takva da svjedočimo višestrukim pokušajima negiranja svega što se dogodilo u BiH devedesetih

- Trudim se prenositi studentima znanje o najvažnijim događajima. Obrazovanje je definitivno polazna tačka. Ali, mislim da je stalni glas koji odbija one koji negiraju genocid i ratne zločine važan kako bi se međunarodna zajednica osvijestila da zločinci i dalje provode genocid različitim sredstvima. Na kraju dana, negiranje genocida je i dalje zločin, ne samo zato što postoji Krivični zakon koji kaže da je to krivično djelo. Zločin je, jer uzrokuje ponovnu patnju žrtava. Buduće generacije moraju naučiti da je to pogrešno, zaključuje prof. dr. Aloisi.

Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte u nastavku: