(VIDEO) Presuda za Pavlovića historijska je prekretnica - "Vrijeme je da ih pravda stigne"

Pavloviću slijedi zatvor zbog pravdanja genocida i veličanja Mladića
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Vojina Pavlovića na jedinstvenu kaznu od dvije i po godine zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti. Na izricanje presude Pavlović nije došao.
Alat tužiocima
Proglašen je krivim, jer je postavio plakat Ratka Mladića, koji je presudom Međunarodnog suda osuđen za genocid i druge ratne zločine, svjestan da veliča ratnog zločinca, kao i da takvo postupanje može izazvati strah i nesigurnost kod stanovništva.
Sudija Goran Radević je rekao da su svjedoci potvrdili da su vidjeli transparent, što je kod njih izazvalo osjećaj straha i nesigurnosti kao pripadnika bošnjačke nacionalnosti, posebno povratnika.
Proglašen je krivim i da je odobrio i pokušao opravdati genocid u Srebrenici na način da je organizovao održavanje skupa u Bratuncu 11. jula 2023, za koji je izradio plakate na kojim je bilo ispisano “11. juli - dan oslobođenja Srebrenice, hvala Vojsci Republike Srpske”.
Sud je Pavlovića za prvu tačku optužnice osudio na dvije godine i dva mjeseca zatvora, a za drugu na 10 mjeseci zatvora. Kazna je objedinjena.
- Istina o Srebrenici i presuda Mladiću je pravna i historijska činjenica, a negiranje genocida nije samo neprihvatljivo nego i zakonom kažnjiv akt, rekao je Radević.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, smatra da ova presuda predstavlja historijsku prekretnicu u zaštiti dostojanstva žrtava i očuvanju istine o genocidu u Srebrenici.
Haris Rovčanin, novinar BIRN BiH, za naš list kaže da je Tužilaštvo BiH ranije odbacivalo prijave koje se odnose na negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, uzimajući slobodu govora kao olakšavajuću okolnost.
Sudska praksa
- U obrazloženju ove presude smo čuli da sloboda izražavanja nikako ne može biti opravdanje za negiranje genocida i veličanje zločinaca. U razgovorima sa pravnim stručnjacima, sudijama o izazovima u procesuiranju ovog krivičnog djela, čuli smo da će proći možda i nekoliko godina dok se ne uspostavi sudska praksa. Navodili su da će tužiocima jako teško biti dokazati počinjenje krivičnog djela sa umišljajem. Sada je već na sudskim vijećima da nadograđuju ovo što smo čuli u obrazloženju presude, kaže Rovčanin, nadajući se da će presude umanjiti negiranje genocida i ratnih zločina.
- Naravno, treba sačekati i pravosnažnost presude, ali ovo je poziv policijskim agencijama da nastave prikupljanje materijala, a tužilaštvima da procesuiraju ovo krivično djelo, kaže Rovčanin.
Kompletno izdanje večerašnjeg Dnevnika O Kanala pogledajte u nastavku: