(VIDEO) Milioni, prisluškivanje, poslovne veze... - Slučaj Viaduct: Ima i Dodikovih prstiju

U Istočnom Sarajevu, 24. aprila 2025. godine, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik svečano je otvorio zgradu Rektorata i Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu/Damir Deljo

Tragovi vode do slovenskog vlasnika zaštitarske firme iz Dodikove mreže/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dok se u Bosni i Hercegovini još lome koplja oko presude u korist slovenskog Viaducta vrijedne milione eura, na vidjelo izlaze detalji o pozadini ovog slučaja. Slovenski portal Necenzurirano.si objavio je tekst o vezama Milorada Dodika, predsjednika RS-a i SNSD-a, sa ljudima koji su upravljali kompanijom Viaduct ili su bili povezani s njom.

Prisluškivanje stranaca

Pronašli su osobu čije je poslovanje povezano s većinskim vlasnikom Viaducta Borisom Goljevščekom. Prema navodima iz teksta, ključna figura u sjeni ovog spora je Damjan Belič - advokat i bivši predsjednik Nadzornog odbora Slovenačkog državnog holdinga, s poslovnom prošlošću u Republici Srpskoj.

Kada se Dodik 2006. godine vratio u Vladu Republike Srpske, Belič je, preko svoje slovenačke kompanije VK Holding, postao vlasnik zaštitarske firme Centurion iz Bijeljine. Tri godine kasnije ova firma se našla upletena u međunarodnu aferu visokog profila u BiH. Tadašnji zamjenik visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Raffi Gregorian oduzeo mu je dozvolu za sticanje novih poslova u Brčko distriktu.

Razlog je bio kršenje Dejtonskog sporazuma. Prema nalazima stranih obavještajnih službi, kompanija Centurion igrala je važnu ulogu u Dodikovoj paraobavještajnoj mreži koja je ilegalno prisluškivala i pratila zaposlenike ureda međunarodne zajednice u BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako danas Viaduct nema prihoda ni zaposlenih, Belič je, piše slovenski portal, u posljednjim godinama aktivno zastupao interese te kompanije pred vlastima u BiH, u njenim nastojanjima da se od naše zemlje isplati dug od nekoliko desetina miliona eura. Belič je, navodno, u ime Viaducta prisustvovao na nekoliko sastanaka o ovoj temi i u Sloveniji i u BiH. U nekim slučajevima je na njih dolazio sam, odnosno bez Goljevščeka.

Nije do kraja utvrđeno koja je bila Beličeva stvarna uloga u ovoj priči.

- U skladu s principima poslovne etike, javno ne otkrivam niti komentarišem poslovne aktivnosti, odgovorio je Belič.

Podsjetimo, Viaduct je dobio posao gradnje hidroelektrana vrijedan milione eura, iako je prethodno, navodno, imao tek 1,8 miliona eura prihoda i bez relevantnog iskustva. Kasnije je Republika Srpska dodijelila novu koncesiju svojoj Elektroprivredi, što je bio povod da Viaduct pokrene spor koji je završio u njegovu korist.

Ostaje pitanje: Kako je kompanija bez kapaciteta, s vezama u političko-obavještajnim krugovima, uspjela da izvuče milionsku odštetu iz BiH?!

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Visoki predstavnik Christian Schmidt presudio je kako će se vratiti dug slovenskom Viaductu. Dug će platiti bh. entitet RS i to iz sredstava koja se na državnom nivou prikupljaju na ime putarina, a potom raspodjeljuju entitetima.

Tačnije, 120 miliona od ukupno oko 316 miliona KM će biti raspoređeno Ministarstvu finansija BiH za potraživanja Viaducta. Pretpostavlja se da ovaj dio sredstava predstavlja udio RS-a u rezervi za poravnanje. Prema tome, “ko god je načinio dug, treba i da ga otplati” osnovni je princip koji se koristi u ovoj odluci, čime se osigurava i nepravedno prebacivanje duga RS-a državi.

- Nakon prenosa sredstava na račun koji dostavi Ministarstvo finansija, smatrat će se da su ova sredstva dostupna predlagatelju izvršenja i neće se obračunavati niti isplatiti dodatna kamata, u skladu sa ovom odlukom. Ministar finansija će izvršiti isplatu ovih sredstava bez odgađanja nakon zaprimanja validnog zahtjeva od predlagatelja izvršenja. Centralna banka BiH će izvršiti prenos Ministarstvu finansija. Ukoliko ministar ne izvrši raspodjelu sredstava u roku od sedam dana od prijema validnog zahtjeva, zamjenik ministra dužan je izvršiti raspodjelu sredstava, odlučio je visoki predstavnik.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ako ćemo suditi po Amidžićevim ranijim izjavama, on to neće ni učiniti.

- Ministarstvo finansija nije spremno da uplati 110 miliona KM na račun koji nema veze sa ljudima koji su pokrenuli spor u slučaju Viaduct, jer nema dokaza o povezanosti pokretača spora i firme kojoj treba da se isplati novac. Račun koji smo mi dobili da platimo 110 miliona KM nema nikakve veze sa ovim licima koja su bila tužitelji BiH u ovom arbitražnom sporu. Ne postoji poveznica. Firma se nalazi na Kanarskim ostrvima, koja su poreski raj, rekao je Amidžić.

Krivične prijave

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak smatra kako je krajnje vrijeme da se u NSRS-u zakaže posebna sjednica o aferi Viaduct.

- Kada fali pet KM, konobar to nadoknadi, a kada neko ukrade milione, onda nikome ništa. E, to ne može više tako. Čekamo odgovor na inicijativu i stav SNSD-a da li su i oni za to da neko za aferu Viaduct ide u zatvor, da barem dio novca bude vraćen, ili su za to da sve ovo traje dva-tri dana i poslije toga kao da ništa nije bilo. Minimum koji se sada može uraditi je da idemo zajedno na posebnu sjednicu NSRS-a, da se sve stavi na sto. Jedan od ključnih zaključaka mora biti da vlast i opozicija donesu odluku o upućivanju krivične prijave Tužilaštvu RS-a sa zahtjevom da se mora utvrditi ko je odgovoran za tih 120 miliona KM. Mora se poslati poruka da se neće prihvatiti stav da niko nije kriv, rekao je Crnadak.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cijeli Dnevnik O kanala možete pogledati u videu.