(VIDEO) "Marširamo za sve ubijene, nevine duše": Tužna kolona s tabutima danas kreće ka Potočarima

Tabuti sa posmrtnim ostacima 14 žrtava ubijenih u genocidu u Srebrenici 1995, a koji će 11. jula biti ukopani u Memorijalnom centru Potočari, danas će biti ispraćeni iz Visokog prema Potočarima. Tužna kolona će proći kroz Ilijaš i Vogošću, sa kraćim zadržavanjima, potom kroz Sarajevo i to ulicama Alipašina, Maršala Tita, Mula Mustafe Bašeskije, Telali i Brodac. Oko 12 sati je planirano kraće zadržavanje kolone ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Kolona bi u popodnevnim satima trebala stići u Potočare.
Mladi uče
Haški tribunal, Sud BiH i sudovi u Hrvatskoj i Srbiji do sada su osudili 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora za zločin genocida, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995.
A jučer je više od 5.000 učesnika/ca Marša mira, 20. po redu, iz Nezuka krenulo na pješački pohod dug 100 kilometara. Učesnici/e se kreću putem smrti kojim su Bošnjaci Srebrenice i okoline u julu 1995. pokušali doći do slobodne teritorije. Predsjednik pododbora za Marš mira 2024. Suljo Čakanović poručio je da u Maršu mira učestvuje veliki broj mladih. Učesnici/e dolaze iz naše, zemalja regiona, cijele Evrope, ali i dalekih Sjedinjenih Država i Australije.
- Svih ovih godina misija je ista, a to je poruka mira i obaveza da čuvamo sjećanje na žrtve genocida, rekao je Čakanović, piše Fena.
Iz Bosanske Krupe, u ime Udruženja Marš mira - Bosanska Krupa, ove godine je stigao veliki broj učesnika/ca, njih 110. Vođa grupe 24-godišnjak Tofik Sedić treći put pješači stazama Marša mira.
- U toku godine radim na organizaciji i pripremama za naše udruženje, kako bismo bili dobro organizovani i došli na Marš mira u što većem broju. Pređene kilometre posvećujem, a vjerujem i svi učesnici, svim nevino stradalim žrtvama cijelog Podrinja. Jako sam emotivan i kada dođem u Potočare, obuzmu me posebne emocije. Važno je da se ne zaboravi ono što se desilo tokom rata u cijeloj državi, a pogotovo u Srebrenici, rekao nam je Sedić.
Dodao je da je o genocidu u Srebrenici važno govoriti i mimo obilježavanja godišnjice. Smatra da normalan čovjek ne može podržati negiranje genocida, a dobar, u najmanju ruku, shvata kakve su strahote doživjeli Bošnjaci Srebrenice i okoline.
Ella Rekić (14) iz Bosanske Krupe prvi put učestvuje na Maršu mira.
- Naše korake posvećujemo svim osobama koje su umrle i ubijene su u genocidu u Srebrenici. Narednih dana će biti jako teško i naporno, ali izdržat ćemo, jer želimo uživo da vidimo sve ono što smo čitali iz knjiga, poručila je Rekićeva.
U Maršu mira prvi put učestvuje i Bratunčanin Mustafa Avdić. U Nezuk je stigao sa rođakom. Vjeruje da će uspjeti preći težak put. A četvrti put na Maršu mira je Amir iz Bužima.
- Genocid, veliki broj žrtava, nikada ne smiju da se zaborave, rekao je Amir i dodao da je ulazak u Memorijalni centar, mjesto gdje su ukopane žrtve genocida u Srebrenici, izuzetno emotivan.
Sjećanje na juli 1995. podijelio je i Jasmin Bešić. Za Anadoliju je ispričao potresnu ispovijest. U genocidu u Srebrenicu ubijen je njegov otac Fehim. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su 2009. u masovnoj grobnici Čančari. Kada je Srebrenica pala u julu 1995, porodica Bešić je odlučila da Jasmin i njegove sestre sa majkom krenu prema Potočarima, dok je otac otišao sa grupom muškaraca.
Posljednji susret
- Otac je rekao da će svratiti do vikendice da uzme duhana i vode. Okrenuo sam se i pogledao oca dok je išao prema našoj vikendici. To je posljednji put da sam ga vidio. Ta slika mi je ostala urezana u sjećanje i umrijet ću sa njom. Nikada ga više nisam vidio. Kasnije sam saznao da je zarobljen i ubijen, prisjetio se Bešić.
Jasmin je preživio zato što je obukao žensku odjeću. Tada je imao 16 godina. A ove godine ukopat će zeta Ahmeta Jašarevića.
S ciljem odavanja počasti nevinim žrtvama ubijenim u genocidu u Srebrenici, supermaratonci iz Bihaća krenuli su jučer, 15. put, na put dug oko 500 kilometara. Njih 20 u tri dana prolaze kroz Bihać, Bosanski Petrovac, Ključ, Jajce, Travnik, Sarajevo, Semizovac, Olovo, Vlasenicu, Konjević-Polje, a u Srebrenicu trebaju stići sutra. Iz Bihaća je jučer krenuo i 20. biciklistički maraton, koji se vozi u tri etape. Ove godine put Srebrenice vozi 316 biciklista, a najavljeno je i priključivanje učesnika u Sarajevu, Kladnju i drugim gradovima. U međuvremenu, potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović rekla je da će delegacija te institucije biti u Srebrenici 11. jula.