(VIDEO) Emil Karamatić: Dragan Čović ne može dopustiti tek tako da Milorad Dodik potone

Emil Karamatić: Dodik će otići sa političke scene/Screenshot
Gost podcasta U kontru sa Draganom Markovinom bio je Emil Karamatić novinar BH radija, književnik i jedan od posljednjih istinskih zaljubljenika u novinarstvo, posebno u istraživačko novinarstvo, u ljude i njihove svakodnevne živote i zanate te u dolinu Neretve iz koje je potekao i u kojoj i danas živi.
Razgovarali su o stanju na BHRT-u, o njegovom serijalu "Ovo je moja zemlja", o ljudima Bosne i Hercegovine i stvarnom životu u ovoj zemlji. O usporedbi života u SAD-u i kod nas. Pričali su i o njegovim knjigama "Hrvat bez licence" i "Balkanski soj", o ratnom iskustvu na južnom bojištu. O kulturi sjećanja u Čapljini i njegovom kraju te odbijanju suočavanja s vlastitim zločinima i o tome kako je uopće moguće da u takvom rajskom ambijentu bude počinjeno toliko zločina.
Za kraj podcasta ostavili su aktuelnu krizu u BiH, nacionalne lidere i Emilove prognoze za budućnost.
- Kao i sve velike krize u BiH, i ova že se završiti mirno. Mislim da će se završiti na, na puno bolji način nego što mislimo. Da je puno više uznemirena i javnost i politička scena, pa i Evropa na kraju krajeva, šta to se događa u BiH, nego što će biti rezultat.
Odlazak sa scene
Mi već imamo Izetbegovića koji je izašao iz politike i nekad mi izgleda kao da je njemu na vrijeme neko šapnuo i rekao: "Znaš šta Bakire, 'aj ti malo se skloni, pusti. Odradio si svoje čoveče, idemo dalje". Kao da je to bio neki prirodni tok koji sam ja osobno očekivao. O kojem sam i govorio i pisao. Čak da će on to sam izazvati.
E sad, ovdje je zanimljiva priča o Miloradu Dodiku koja se događa. Milorad Dodik, to jasno vidimo, odlazi s političke scene. Da li je to sutra, da li je to za 15 dana, ne znam. Ne mogu sad prognozirati, nije to nekta utakmica pa da mogu malo bliže prognozirati, ali odlazi. Međutim, ostaje ovdje jedno drugo pitanje. Da li on povlači još koga za sobom? Da li ostaje Dragan Čović na političkoj sceni?
Kad mi analiziramo izjave Dragana Čovića, onda točno vidimo da su te njegove izjave pod pritiskom. Ko se dugo bavio medijima, ko dugo gleda televiziju, ko dugo sluša tonove političara, a ja ih slušam pola života, onda na osnovu izgovorenog načina, kako je izgovorio, točno vidim u kojem pravcu ide ta njegova priča. Ja danas, recimo, čitam jednu vijest, Dragan Čović je bio gost na hrvatskoj televiziji, a jedni prenose da je rekao ovako, drugi da je ovako, a ista je priča. Ali ja sam bio recimo u šoku kad je rekao da institucije trebaju raditi svoj posao i da treba biti raspisana tjeralica za (Dodikom op.a.)... Nisam mogao doći u sebi da je to on rekao, rekao je Karamatić.
Dodao je kako se nakon ovakve prvobitne izjave moglo vidjeti da je Čovvić, zapravo, kalkulisao. Međutim, njegova prvobitna izjava, kako treba izdati potjernicu za Dodikom, je predstavljala šok.
- Da li baš Dragan Čović tek tako može pustiti da Dodik potone? Mislim da ne može. Tonjenjem Dodika i Čović odlazi sa političke scene. Da li će Dodik biti zatvoren, da li će biti osuđen, to je jako diskutabilno u našoj zemlji. Ovdje kad napravite prekrišaj da ste vozili 80 na sat, a ograničenje je 60, oduzimaju vam vozačku dozvolu. Ako rušite Ustav, onda najbolje živite. Znači u ovoj državi najbolje žive ljudi koji ruše Ustav i koji ruše državu. Koji naprave nekakvu političku platformu i političko djelovanje gdje će on pričati najnakradnije stvari i ponašati se najnakradnije, taj čovjek ima najveću plaću, istakao je Karamatić.
S tim u vezi napravio je i jedno poređenje.
- Svi koji su porušili mostove imaju najveće plaće zato što imaju činove generala, a kada su otišli u mirovinu imaju 2.500 maraka mirovinu. Čovjek koji je gradio taj most ima 570 maraka mirovinu. To su apsurdi, to su gomile apsurda u kojima mi živimo. I nije lako živjeti čovjeku kojem su vijuge isprepletene, kada sve to vidi, napomenuo je Karamatić.
Situaciju u BiH iporedio je sa trenutnim studentskim protestima u Srbiji.
Odlazak Hrvata
- Pogledajte, Srbi se bune, odlično se bune. Odlično se suprotstavljaju. Bošnjaci se ne suprotstavljaju, skoro nikako. Mirni su, tihi ništa. Hrvati se suprotstavljaju najgorim oblikom, a to je odlazak iz Bosne i Hercegovine. Znači svako suprotstavljanje Hrvata je odlazak, ne na prosvjed. Vi samo vidite, jedna ulica je prazna. Ja vidim u Čapljini, svaki dan, tri, četiri, pet familija fali, nema ih. Otišli, javljaju mi se doma iz Beča ili iz Graca, ili iz Minhena. To je prosvjed. To i nije prosvjed. Nema prosvjeda kod Hrvata u Bosni i Hercegovini, idemo na ulicu. Ne, idemo u Minhen. Ali taj prosvjed, Draganu Čoviću odgovara. Točno takav prosvjed. Da ostane broj od 120 tisuća Hrvata točno onoliko koliko će glasati za HDZ i da oni mogu rasporediti to što imaju i to što oni toliko glasova dobijaju danas. Briga njih što je više Hrvata otišlo za 30 godina nego od osmanskog razdoblja. To ih uopće ne zanima. A Hrvati odlaze svaki dan i svaki dan će oslaziti. Vjerovatno sad kad se vratim iz Sarajeva, kad dođem kući, reći će mi da su još dve familije otišle, zaključio je Karamatić.
Sve naše podcaste možete gledati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Ostale epizode i sve drugo vezano za podcast U kontru sa Draganom Markovinom možete pronaći OVDJE.