(VIDEO) Državna imovina novi/stari kamen spoticanja - "Kad građani shvate šta su posljedice, onda će doći do..."
Na sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine za prijedlog zakona o državnoj imovini glasali su predsjedavajući Denis Bećirović i član Željko Komšić. Obrazloženje je da je kao pravni sljednik Republike BiH, Bosna i Hercegovina vlasnik državne imovine. Odnosno da je država nosilac prava vlasništva na cjelokupnoj imovini, s tim da institucije BiH, entiteti i svi drugi nivoi vlasti mogu koristiti ili imati u vlasništvu onu imovinu koja im je potrebna za vršenje njihovih pojedinačnih nadležnosti, u onoj mjeri u kojoj bi mogli biti ovlašteni zakonom koji donese Parlamentarna skupština BiH.
Sebični ljudi
Ognjen Tadić, pravnik i savjetnik Milorada Dodika, kaže da zakon o imovini nema veze sa nadležnostima BiH.
- Sa pravnog stanovišta ovo je pucanj u prazno, a sa političkog on može da ima svoja obrazloženja koja idu od toga da se radi o dvojici sebičnih ljudi koji žele da politiku podrede u potpunosti sebi. Da sada Bećirović krene u predizbornu kampanju za sljedeće izbore, kada je u pitanju funkcija člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda pa mu treba neka tema, ili kada je u pitanju Komšić - prosto njegovo nastojanje da i dalje djeluje destruktivno po političke odnose u BiH, ometajući bilo kakvu mogućnost dogovora, razgovora, implementacije Dejtonskog mirovnog sporazuma, do toga da možemo da kažemo da se radi o nekakvom pritisku ili želji nekoga ko hoće da provede ovakvu odluku, pa nanovo otvara temu, rekao je Tadić.
Milan Miličević, predsjednik SDS-a, kaže da je državna imovina crvena linija ispod koje niko u Republici Srpskoj ne bi smio ići.
- U ovom mandatu imamo novu praksu da dva člana Predsjedništva BiH ruše Ustav BiH i usvajaju akte koji nisu nadležnost Predsjedništva BiH. To je bio slučaj sa zakonom o gasu, a sada je sa zakonom o državnoj imovini. Njihov cilj je jasan - žele da aktuelizuju određene teme, nadajući se međunarodnom intervencionizmu, naveo je Miličević.
Ismet Velić, advokat i bivši pravobranilac Bosne i Hercegovine, za Oslobođenje kaže da je Ustav jasan i da državne institucije imaju nadležnost da predlažu imovinske zakone.
Ekspert za ustavno pravo Nedim Ademović za Oslobođenje kaže da se radi o nečemu o čemu je Ustavni sud već presudio, a to je da Bosna i Hercegovina ima državnu imovinu.
Procedure
- Svaki pokušaj negiranja ove pravne činjenice je neprimjeren politički, populistički i vrlo retrogadan zahtjev i tvrdnja koja nema uporište u bilo čemu. Zbog nepostojanja političkog dogovora, mi ne možemo da dobijemo taj pravni akt. Da je on nužan, to svi znaju, ali kao što sam rekao, neki negiraju i ne žele da prihvate ovu činjenicu. Sve dok građani ne shvate šta su posljedice deficita jednog zakona o državnoj imovini, mislim da neće doći do pritiska na političare da naprave optimalno rješenje, ističe Ademović.
Prema procedurama, prijedlog zakona mora prvo proći kolegije Predstavničkog i Doma naroda, u kojima se nalaze po tri člana, jedan iz SNSD-a, jedan iz HDZ-a i jedan iz NiP-a. Time je više nego jasno da je sudbina prijedloga zakona unaprijed određena.