(VIDEO) Ćulum se nije smio vratiti u SIPA: Ko bi mogao završiti na optuženičkoj klupi

Darko Ćulum se predomislio
Nakon gotovo četiri mjeseca odmora, Darko Ćulum odlučio se vratiti na posao u SIPA, u direktorsku fotelju. Ćulum je 9. jula obavijestio Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine da odustaje od zahtjeva za razrješenje dostavljenog 18. marta i da će nastavljati obavljati poslove i dužnosti direktora od 14. jula do izbora novog direktora. Objasnio je da Vijeće ministara BiH nije razmatralo njegov raniji zahtjev, što znači da nije prihvaćeno njegovo razrješenje dužnosti. Obavijestio je Odbor da se u ovom periodu nalazio u MUP-u RS-a po osnovu sporazuma i rješenja o eksternom premještanju.
Krivične prijave
Treća hitna sjednica NO PSBiH zakazana je za četvrtak i to sa jednom tačkom dnevnog reda: Razmatranje obavještenja o odustajanju od zahtjeva za razrješenje Ćuluma. Kada je Odbor u aprilu na stolu imao taj zahtjev, jednoglasno je zaključeno da Nezavisni odbor nije nadležan za rješavanje po predmetnom zahtjevu.
Jasmin Emrić je ranije uputio poslaničko pitanje SIPA da li je nadležna organizacijska jedinica postupila u skladu s Zakonom o policijskim službenicima, a u vezi sa svojevoljno podnesenom ostavkom Ćuluma na funkciju direktora, te da li je doneseno rješenje o prestanku radnog odnosa za njega. VMBiH je 8. jula, na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH (SIPA), utvrdio odgovor: “Sektor za administraciju i unutrašnju podršku SIPA nije preduzimao aktivnosti vezano za rješavanje radnopravnog statusa direktora Ćuluma.” Emrić za naš list ističe da je NO bio u obavezi da pokrene postupak razrješenja Ćuluma po njegovoj ostavci, zbog toga što je on odmah napustio vršenje funkcije direktora SIPA.
- Nezavisni odbor je morao donijeti prijedlog odluke o prekidu radnog odnosa za Ćuluma. Ovdje se radi i o težoj povredi službene dužnosti zbog toga što Ćulum više mjeseci nije dolazio na posao. Nezavisni odbor nije uopšte reagirao u skladu sa nadležnostima i oni su odgovorni za sve te propuste, smatra Emrić.
Ističe da Vijeće ministara BiH ništa nije uradilo u vezi s ovim slučajem i nije razriješilo Ćuluma.
- Bez obzira na to, Ćulum nema uopšte pravnih osnova da dalje bude direktor SIPA iz razloga što je napustio tu funkciju. Izgubio je status policijskog službenika. Uopšte se nije mogao više vratiti na to mjesto i ovo što je on uradio je samovlašće. To je protuzakonito preuzimanje funkcije, naglašava Emrić.
Iz Naše stranke oglasili su se saopštenjem: “Nemamo povjerenja u nezavisan rad Ćuluma na mjestu direktora SIPA, a on će, ako ne bude smijenjen, nastaviti djelovati u interesu urušavanja državnih institucija, posebno SIPA.”
U međuvremenu, državni poslanici Emrić i Šemsudin Mehmedović podnijeli su krivične prijave Tužilaštvu BiH protiv Ćuluma i predsjedavajuće VMBiH Borjane Krišto. Smatraju da postoji osnovana sumnja da je “Ćulum izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, kao i da postoji osnovana sumnja da je postupio po zahtjevu tada osumnjičenog predsjednika RS-a Milorada Dodika”. Ističu da Krišto četiri mjeseca nije poduzela nikakve korake u vezi sa slučajem Ćulum, te da zbog toga postoji “osnovana sumnja da je počinila krivično djelo zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja”.
Dr. Davor Trlin, profesor ustavnog prava na Burchu, kaže da se zakonski povratak Ćuluma na direktorsku poziciju SIPA može smatrati mogućim u formalno-pravnom smislu, jer VMBiH nikada nije prihvatio niti formalno razmatrao njegovu ostavku.
- Međutim, ova situacija izaziva pravne i etičke kontroverze, jer je Ćulum bio odsutan s posla gotovo četiri mjeseca (110 dana) bez opravdanja, što predstavlja tešku povredu službene dužnosti. Takva povreda može rezultirati prestankom radnog odnosa, što znači da njegov povratak, iako formalno moguć zbog neprovedenog razrješenja, može biti osporen zbog nepoštovanja zakonskih obaveza, objašnjava dr. Trlin.
Ističe da procedura nije provedena, jer ni VMBiH (nadležan za konačno razrješenje direktora SIPA na prijedlog NO) ni Nezavisni odbor (prema Zakonu o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH zadužen za provođenje procedure odabira kandidata i predlaganje smjene rukovodilaca policijskih tijela, a u slučaju ostavke ili povrede dužnosti, Odbor razmatra situaciju, može inicirati disciplinski postupak i predložiti smjenu VMBiH), nisu preduzeli korake za razrješenje ili disciplinski postupak. Smatra da Ćulum snosi primarnu odgovornost za neopravdano odsustvo s posla od 18. marta do 14. jula 2025.
Neopravdano odsustvo
Naglašava da se, prema Zakonu o policijskim službenicima BiH, neopravdano izostajanje tri dana uzastopno ili pet dana ukupno u kalendarskoj godini smatra teškom povredom službene dužnosti, za što se dodjeljuje 30 kaznenih bodova, što može dovesti do prestanka radnog odnosa (maksimalna sankcija) ili novčane kazne (20 posto od plate za 6 mjeseci).
- Odjel za unutrašnju kontrolu SIPA trebao je pokrenuti interni disciplinski postupak i onda u roku od sedam dana nakon postupka dostaviti disciplinskoj komisiji zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka, objašnjava naš sagovornik.
Smatra da odgovornost snose i VMBiH (zbog nepostupanja po ostavci) i Nezavisni odbor (zbog neiniciranja disciplinskog postupka).
- Nezavisni odbor je dužan da inicira pokretanje disciplinskog postupka protiv rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih tijela BiH. Smatram da je odgovornost za disciplinsko neprocesuiranje Ćuluma i na Odjelu za unutrašnju kontrolu u SIPA, ističe dr. Trlin.
Zaključuje da je Ćulum primarno odgovoran, ali da institucionalnu odgovornost snose i VMBiH i Nezavisni odbor koji su omogućili trenutnu situaciju.
Cijeli Dnevnik O kanala možete pogledati u videu.