(VIDEO) Arma Tanović Branković: Sarajevo bi moglo postati grad primamljiv za studente
U toku gostovanja u podcastu U kontru sa Draganom Markovinom naša proslavljena glumica Arma Tanović Branković je podijelila svoja iskustva boravka u Portugalu. Napomenula je kako je dva puta boravila u ovoj državi.
Inače, Portugal je dugo vremena bio pod diktaturom Antónia de Oliveire Salazara, sve do 1970. godine, i tek nakon toga se počeo značajnije otvarati prema svijetu.
Harry Potter
Naša gošća je napomenula kako je oba puta u Portugalu boravila u okviru Erasmus programa, jednom u Lisabonu, a drugi put u gradiću Evora, koji ju je posebno dojmio.
- U Evori sam bila na jednom od najstarijih evropskih univerziteta, Univerzitetu Evora. To je bio teaching program, što znači da sam ja tamo imala priliku i da predajem. Mislim da njihovo iskustvo može biti strateški primjenjivo i na Sarajevo.
Evora je jedan mali planinski gradić, koji je bio turistički atraktivan nekim uglavnom starijim Englezima. Međutim, razvojem univerziteta. u Evori, odnosno njegovom revitalizacijom kroz zapošljavanje mladog, ostrašćenog nastavnog kadra, dešava se situacija da Evora postaje jedan studentski grad. Sarajevo bi stvarno imalo potencijal da bude i studentski centar, mislim, po pristupačnosti života, kad govorimo o najmu stanova, kad govorimo o hrani, kad govorimo o tome da je jako dobro povezan, da ima dobre programe na Univerzitetu i to programe koji se nude na engleskom jeziku. Zašto ne bismo razmišljali u kontekstu da Sarajevo postane jedan takav studentski grad u kojeg će dolaziti studenti ne samo iz regije, nego iz cijelog svijeta, istakla je Tanović Branković.
Govoreći o životu studenata u Evori, spomenula je i jednu zanimljivu tradiciju među ovom populacijom, na koju vlasti ne gledaju baš blagonaklono.
- Bio je septembar, početak akademske godine i vidite kako je to grad u kojem tad samo žive studenti. U jednom trenutku vidite grupe studenata koje hodaju obučeni kao Harry Potter, sa plaštevima, u nekim uniformama, vrlo često nose neke rekvizite i stavljaju pred studente koji su brucoši neke vrlo neobične izazove. Ja jako volim Harry Pottera. Kasnije ću saznati da je upravo tu i nastao, odnosno da je autorica gledajući upravo takve studenske običaje i tradicije crpila inspiraciju za knjige, za priču. To me je oduševilo. Kasnije su mi u razgovorima sa profesorima na fakultetu u Evori rekli da oni baš i nisu za tu tradiciju, koja je studentska, zabavna, nešto kao Halloween, zato što je nastala u vrijeme, upravo, diktature i nosi jedan mali segment koji graniči sa zlostavljanjem. Naprimjer, ne možete pogledati u oči studente sa četvrte godine, morate ići i gledati u pod. Međutim, sve to je prilično na nivou vica, šale, zabave, tradicije iako u svom recidivu ima malo i zlostavljački kontekst. U tom periodu vidite neki grad koji izgleda kao da ste ušli na set Harry Pottera, opisala je Tanović Branković.
Vibrirajuća energija
Ističe kako bi se mogla "prepisati" strategija razvoja Evore i njegova transformacija od turističke destinacije za starije osobe u grad studenata.
- To sam još vidjela i u Glasgowu kad sam bila na Erasmusu kako u stvari grad počne da vibrira kad postaje univerzitetski grad. Odmah vam rade i barovi, i restorani, i biblioteke, i sportski studentski sadržaj. To je jedna drugačija, vibrirajuća energija jer studenti su budućnost, zaključila je Arma Tanović Branković.
Sve naše podcaste možete gledati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Ostale epizode i sve drugo vezano za podcast U kontru sa Draganom Markovinom možete pronaći OVDJE.