Veliki problem prijeti Banjoj Luci: "Stanivuković godinama izbjegava odgovornost"

Uprava banjalučke Čistoće traži od Grada i preduzeća DEP-OT da joj se što prije preda u posjed deponija u Ramićima koja joj po pravosnažnoj presudi pripada ili će u suprotnom podnijeti tužbu za neosnovano bogaćenje teško 50 miliona maraka. Direktor ovog preduzeća Aleksandar Bajić rekao je za govornicom Gradske skupštine, koja je juče vanredno zasjedala zbog problema sa odvozom smeća u Banjoj Luci, da daje rok od tri dana da se izvrše primopredaja i popis imovine.
- Tražimo od DEP-OT-a da deponiju preda mirnim putem u naredna tri dana i da sačinimo ugovor o vansudskom poravnanju između tri strane. U slučaju da se dogovor ne postigne mirnim putem, tražićemo solidarnu naknadu za neosnovano bogaćenje od 50 miliona KM, kazao je Bajić.
Dosta je ucjena
On je naveo da je DEP-OT bio obavezan da zemljište i deponiju preda do 23. februara i izmiri oko dva miliona maraka naknade za pretrpljenu štetu, što nije učinio ni u dodatnih 30 dana.
- Nama interes nije da se deponija zatvori, već da radi u kontinuitetu bez zastoja. Spremni smo da preuzmemo dio radnika DEP-OT-a kako bi se odlaganje otpada nesmetano odvijalo, kazao je Bajić.
Direktor DEP-OT-a Ratko Jokić kazao je da su zbog novonastale situacije ugroženi radnici i poslovanje preduzeća. Apelovao je da se nađe adekvatno rješenje, a predložio je da se pronađe lokacija za novu deponiju ili da se Čistoća obešteti tako što bi joj se dala zamjenska lokacija.
- Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković godinama izbjegava odgovornost za ovaj problem. Na deponiju u Ramićima otpad odlaže još sedam lokalnih zajednica - Gradiška, Laktaši, Prnjavor, Čelinac, Kotor-Varoš, Kneževo i Srbac. Sve one nemaju problem sa odvozom smeća. Samo Banja Luka ima problem i proglašava vanrednu situaciju, poručio je Jokić.
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković odbio je obje ideje. Kazao je da je presuda izvršna i da se sa njom treba pomiriti, te da treba tražiti druga rješenja.
- Mi nemamo ni novac, ni zemlju. Deponija je ionako pri kraju, a Čistoća je spremna preuzeti dio radnika. Mislim da trebamo raditi na vansudskom poravnanju i polako tražiti novu lokaciju za deponiju, a usput kupovati kamione i opremu kako bismo osnovali sopstveno preduzeće, gdje nas niko ne bi ucjenjivao, rekao je Stanivuković.
Odbornik Liste za pravdu i red u Skupštini grada Banja Luka Igor Mandić kazao je da ni milioni maraka, ni funkcije, ni preduzeća ne vrijede ništa ukoliko se samo jedno dijete razboli i dobije žuticu.
Gomilanje problema
- Svi su svjesni da grad balansira na ivici zdravstvene i ekološke katastrofe i da su na naplatu došli problemi koji se gomilaju decenijama, ali niko ne odstupa od svojih stavova i dogovor nije ni na vidiku. Ako samo jedno dijete dobije žuticu, ko će preuzeti odgovornost za to, pitao je Mandić.
Podsjećamo, ekološka katastrofa prijeti Banjoj Luci zbog pravosnažne presude kojom je Čistoći priznato pravo vlasništva nad 250 dunuma zemlje u Ramićima na kojoj se nalazi regionalna deponija smeća. Čistoća je u vlasništvu poznatog tajkuna Mladena Milanovića Kaje.