Vanredno stanje: Banjoj Luci prijeti ekološka katastrofa neviđenih razmjera

Banja Luka okovana smećem
Mnoga naselja i ulice u Banjoj Luci danima su zatrpane gomilama smeća koje iz dana u dan samo rastu, a na mjestima gdje stoje kontejneri formirane su prave deponije. Zbog velikih problema sa odvozom smeća u gradu na Vrbasu je proglašena vanredna situacija.
Radnici deponije u Ramićima danima štrajkuju. Oni traže od Gradske uprave da riješi problem između Javnog preduzeća Dep-ot koje upravlja deponijom i privatnog komunalnog preduzeća Čistoća koje je zaduženo za odvoz otpada. Naime, Okružni sud u Banjoj Luci je presudio da do kraja februara Dep-ot preda zemlju na kojoj se nalazi deponija Čistoći.
Ipak, odluka još nije pravosnažna. Čistoća je nekadašnje javno komunalno preduzeće koje je privatizovano 2001. godine. Njen većinski vlasnik je poznati tajkun Mladen Milanović Kaja. Sindikat radnika Dep-ota kaže da će prvu sedmicu raditi šest sati dnevno, a iduću sedmicu samo četiri, jer moraju da ispune zakonski minimum rada.
- Banja Luka se nalazi pred ekološkom i zdravstvenom katastrofom. Zbog neodgovornosti rukovodstva Dep-ota i političkih igara pojedinaca zaustavljen je redovan odvoz smeća. Svakodnevno u gradu ostaje 300 tona otpada koji nije odvezen, što predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju naših sugrađana, posebno djece, kazao je gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković.
Vršilac dužnosti direktora Dep-ota Ratko Jović kaže kako nisu dobili poziv za sastanak sa Stanivukovićem.
- Radnici su i dalje u štrajku, sa minimalnim procesom rada, tako da se otpad prima i deponuje, ali sa smanjenim procesom rada. Do 13 časova se prima komunalni otpad. Iz drugih lokalnih zajednica redovno se dovozi otpad. U kontaktu sam sa direktorima komunalnih preduzeća, te sa načelnicima i gradonačelnicima i oni zasad nemaju nikakvih problema, kazao je Jović.