Uzmi Ago koliko ti drago: Ne otima samo RS državnu imovinu, iz Mostara stižu "prijetnje"

solarna elektrana/
Grad Mostar: Vratit ćemo pare u budžet FBiH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Propali pokušaji. Prepreke. Moglo bi se ovo odnositi na brojna pitanja u Bosni i Hercegovini. Sva “od presudnog značaja”. Ipak, jedno je na vrhu liste. Pitanje svih pitanja - državna imovina. Dok se odgovor na to pitanje navodno traži, državnu imovinu otima ko stigne. Ne samo u Republici Srpskoj. Pokušaja uzurpacije državne imovine, pa i prisvajanja, ima i u Federaciji BiH.

Investicije stopirane

Godine prolaze. Decenije. Šta li će od državne imovine do donošenja zakona i ostati?! Ako mislite da je državna imovina ključna tema razgovora bh. lidera s ciljem traženja rješenja - nije. I zato BiH godinama ne može da riješi ovo pitanje. U bh. entitetima, pogađate, na državnu imovinu potpuno različito gledaju.

- Nismo spremni da idemo ispod vrlo jasno definisanih crvenih linija. Državna imovina je izraz suvereniteta BiH, kategoričan je Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH iz NiP-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz Grada Mostara poručuju višim nivoima vlasti u BiH da se imovinom treba baviti žurno i konkretno, jer izgubljeno vrijeme ima negativan utjecaj na gospodarstvo i ukupni razvoj

Za člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP) državna imovina reflektira državnost, nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet koji pripadaju isključivo državi BiH.

Za Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i SNSD-a, nema nedoumica - imovina pripada entitetima.

Iz OHR-a su više puta napomenuli da je zabranjena bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja državnom imovinom. Dakle, prenosa vlasništva nad državnom imovinom, sve dok se o tome ne donese regulativa u institucijama Bosne i Hercegovine, ne bi smjelo biti. Rezultat svega je zastoj. Iz Gradske uprave Mostara traže hitno rješavanje pitanja državne imovine. Navode da su njihovi projekti, među njima izgradnja solarne elektrane od 50 mw, u zastoju.

- Zaustavljeni su razvoj grada i rast proračuna. Mostar je pokrenuo gradnju solarne elektrane i za taj projekt ishodovao svu potrebnu dokumentaciju. Sada je cijeli projekt na čekanju. Ne trebamo posebno elaborirati kako bi izgradnjom ovoga postrojenja Grad imao značajne prihode u proračunu, ali i postao energetski neovisniji, što je gledajući cijeli kontekst i trendove, itekako važno, naveli su.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Stjepan Dujo: Koči se razvoj Novog Travnika

Gradsko vijeće Mostara je prije više od godinu donijelo Odluku o formiranju poslovne zone Miljkovići sa željom da se napravi investicijski zamah, otvore radna mjesta i nastavi razvoj.

- Za radove u spomenutoj poslovnoj zoni dobili smo i financijsku potporu Vlade FBiH i konkretno od federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije koju ćemo vratiti u proračun Federacije BiH ukoliko se do kraja godine ne implementira projekt, a čekamo zbog zabrane raspolaganja državnim zemljištem, dodali su.

Zastoj i u Novom Travniku.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zahtjevi u ladicama

- Jedino što možemo učiniti po pitanju osiguravanja uvjeta za neka nova zapošljavanja je kreiranje poslovnih zona. Naša poslovna zona je veličine 50 hektara, a sad je na neki način onemogućena prodaja zemljišta. Imamo desetak investitora koji su podnijeli zahtjeve za kupovinu zemljišta na prostoru te naše zone, ali mi to ne možemo prodati. Sigurno bi to značilo više od stotinjak radnih mjesta, što je za Novi Travnik značajan pomak u razvoju, a svako radno mjesto je novo postignuće. Zahtjeve su poslodavci podnijeli, među njima i oni koji su već napravili objekte, a imamo i novih poduzetnika koji bi željeli kupiti, proširiti svoje proizvodne kapacitete u toj poslovnoj zoni, rekao je Stjepan Dujo, gradonačelnik Novog Travnika, za naš list.