(VIDEO) U Potočarima ukopano još sedam žrtava genocida u Srebrenici

Kolektivna dženaza za sedam žrtava genocida u Srebrenici koji se desio 11. jula 1995. kada je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka obavljena je danas u Memorijalnom centru Potočari/Hazim Aljović

Nakon dženaze, smiraj u Potočarima je našlo još sedam žrtava genocida/Fena

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Memorijalnom centru Potočari danas je obilježena 30. godišnjica najmonstruoznijeg i najvećeg zločina kojeg Evropa pamti nakon Drugog svjetskog rata, te je u obavljena kolektivna dženaza za sedam žrtava genocida u Srebrenici koji se desio 11. jula 1995, kada je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka. 

U Potočarima su danas ukopani: Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976. godine; Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976. godine; Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine; Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine; Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961. godine; Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964. godine; Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964. godine.

 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

13.35 Nakon što je klanjana dženaza namaz žrtvama genocida u Srebrenici, počeo je ukop posmrtnih ostataka u mezarju potočari. To je ujedno i posljednji dio ovogodišnjeg obilježavanja 30. godišnjice genocida nad bošnjačkim civilima u Srebrenici, koji se dogodio jula 1995. godine.

30. godišnjica genocida/Edin Barimac

30. godišnjica genocida/Edin Barimac

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kao i prethodnih godina, ukop je počeo čitanjem imena onih čiji će posmrtni ostaci biti ukopani danas u Potočarima.

Članovi porodica i prijatelji žrtava koje će danas naći smiraj u Potočarima su ostali da obave i ovaj, posljednji čin današnjeg obilježavanja, dok su se ostali okupljeni već počeli razilaziti.

Dženaza i podne namaz su, kao i svake godine, spojeni/Screenshot/

Dženaza i podne namaz su, kao i svake godine, spojeni/Screenshot/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

13.20 Prije nego što je počeo ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici, koji će ove godine naći smiraj na mezarju u Potočarima, zvaničnici koji su prisustvovali komemoraciji u Tvornici akumulatora su položili cvijeće, odajući tako počast ubijenim žrtvama genocida.

Kao i svih prethodnih godina, cvijeće je polagano na spomen obilježje na kojem je uklesan broj 8372, koji označava broj ubijenih žrtava genocida.

Kako je izgledalo polaganje cvijeća možete pogledati na fotografijama našeg fotoreportera Damira Delje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

13.05 U toku klanjanja dženaza namaza okupljenima se obratio i reisululema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.

Poručio je kako Bošnjaci nikada neće zaboraviti šta se dogodilo u srebrenici i da ona služi kao vječna opomena na zločin genocida koji je počinjen.

- Ovi bijeli nišani u koje gledamo govore o okrutnosti dušmana, kao i o bešćutnosti svijeta koji je zločin posmatrao. Košulju tuge koju smo obukli tog 11. jula 1995. godine nikada nećemo skinuti, a odjeću strpljenja nosimo kao što vjernici nose teret iskušenja, kazao je Kavazović.

Naglasio je kako iz sjemena zla nikada ne može roditi ništa dobro.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Na mitu o odabranom nebeskom narodu može nastati samo zločin. U tome nema ništa sveto i odabrano, nego samo sjeme zla, ljudskom rukom posijano, rekao je Kavazović.

Podsjetio je da zlo nikada ne spava, nego da se samo pritaji, uvijek spremno da zaskoči svoju žrtvu.

Reisul-ulema Husien ef. Kavazović u Potočarima/Amel Emric

Reisul-ulema Husien ef. Kavazović u Potočarima/Amel Emrić/Mina

 

12.40 Nakon učenja sura iz Kur'ana, U Memorijalnom centru Potočari uslijedilo je sada već tradicionalno izvođenje kompozicije Srebrenički inferno.

Autori ovog potresnog oratorija su Džemaludin Latić, koji je napisao tekst, a muziku je komponovao Dželo Jusić.

- Oplakao sam Srebrenicu pišući Inferno, izjavio je jednom prilikom Jusić.

Nakon izvođenja Srebreničkog inferna uslijedilo je klanjanje dženaza namaza, kojeg je predvodio Husein ef. Kavazović, reisul-ulema Islamske zajednice u BiH.

Izvođenje Srebreničkog inferna/Screednshot/

Izvođenje Srebreničkog inferna/Screednshot/

 

12.20 Nakon obraćanja člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića završena je komemoracija upriličena povodom 30. godišnjice genocida počinjenog nad Bošnjacima Srebrenice.

Nakon toga uslijedio je učenje sura iz Kur'ana na Musali, u Memorijalnom centru i mezarju Potočari. Vjerskom dijelu današnjeg dešavanja pridružili su se i učesnici komemoracije, koja je održana u bivšoj Tvornici akumulatora, koja je također dio kompleksa MC Potočari.

Nakon toga uslijediće klanjanje dženaza namaza, a potom i ukop posmrtnih ostataka žrtava genocida.

Obilježavanje 30. godišnjice genocida, Potočari/Nedim Fetahović/

Obilježavanje 30. godišnjice genocida, Potočari/Nedim Fetahović/

 

12.15 Prisutnima na komemoraciji u Tvornici akumulatora u Srebrenici, koja je upriličena povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, obratio se i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

"Zločin genocida nad Bošnjacima nije bio historijska slučajnost, on je bio planiran, organiziran, finansiran, i brutalno izvršen. Znam da i danas ima onih koji ne vole da čuju istinu o ulozi rukovodstva Srbije na čelu sa Slobodanom Miloševićem u počinjenju genocida. Moja uloga je da o tome javno govorim. Zato posebno skrećem pažnju na sljedeće činjenice: Agresija na BiH je pokrenuta iz Beograda, bez vojne, logističke, finansijke i druge podrške ne bi bilo moguće izvršenje u i oko Srebrenice. Kadrovskom politikom i aktivnostima paravojske tzv. RS od 1992 do kraja 1995. rukovođeno je iz Beograda. Originali zapisnika Vrhovnog savjeta odbrane savezne Republike Jugoslavije svjedoče da je tadašnji predsjednik Srbije znao za počinjenje genocida nad Bošnjacima. 25. augusta, 1995. godine predsjednik Srbije je ratnog zločinca Ratka Mladića dočekao kao heroja i čestitao mu na "vojnom uspjehu". Rukovodstvo u Beogradu je znalo da je agresorski rat protiv Republike BiH suprotan međunarodnom i nacionalnom pravu. Svijet mora znati ove činjenice, BiH se ne može braniti šutnjom, istinu o ulozi Miloševića moramo govoriti ne samo zbog prošlosti, već zbog sadašnjosti i budućnosti, poručio je Bećirović.

Njegovo cijelo obraćanje na komemoraciji možete pročitati na ovom LINKU.

denis bećirović na komemoraciji u Potočarima/Screenshot

Denis Bećirović na komemoraciji u Potočarima/Screenshot

 

12.10 Na komemoraciji povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici se video porukom obratio i predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan.

"Suštinu našeg stalnog poziva na reformu Ujedinjenih nacija upravo čini borba protiv te svijesti, oličene u izreci: "Neka živi hiljadu godina zmija koja me ne ujeda." U toj borbi, put nam i dalje osvjetljavaju riječi velikog mislioca i državnika, rahmetli Alije Izetbegovića: "Šta god čini, ne zaboravite genocid, jer će se genocid koji se zaboravi - ponoviti!" Nažalost, ono što se danas dešava u Gazi pokazuje da međunarodna zajednica nije izvukla potrebne poruke iz Srebrenice. Međunarodna zajednica koja je ostala nijema u Srebrenici, danas također samo nijemo posmatra zločine koji se posljednjih godina dešavaju u Palestini, kazao je Erdogan u svojoj poruci.

Cijelu poruku turskog predsjednika možete pročitati na ovom LINKU.

Recep Tayyip Erdogan/Screenshot

Recep Tayyip Erdogan/Screenshot

 

 

12.08 Prisutnima na komemoraciji obratio se i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

"Hrvatska i Bosna i Hercegovina bile su žrtve agresije Miloševićevog režima. Hiljade obitelji oplakivali su svoje njamilije. Kao vi u Srebrenici, i mi u Hrvatskoj tragamo za 1.744 osobe, a njihova sudbina ostaje otvorena rana našeg društva. Zato s dubokim poštovanjem gledamo u vas koji ste ostali", kazao je Plenković.

Cijelo obraćanje Andreja Plenkovića možete pročitati OVDJE.

andrej plenković, 30. godišnjica genocida u srebrenici/Screenshot

Andrej Plenković/Screenshot

 

12.01 Među prisutnima na obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici je i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

"Dan nam ne mogu pokvariti negatori genocida, ovo je dan u kojem moramo s tugom, bolom i pijetetom da se sjećamo svih žrtava", izjavio je Konaković.

Nejgovu izjavu za medije možete u cijelosti pročitati na ovom LINKU.

Elmedin Konaković/Hazim Aljović/Fena/Hazim Aljović

Elmedin Konaković/Fena

 

11.55 "Neki događaji u istoriji bacaju sjenu koja ostaje prisutna kroz generacije. Tako je i genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope. Naša je dužnost da se sjećamo i sačuvamo istinu, kako bi buduće generacije tačno znale šta se dešavalo, poručila je, između ostalog, Ursula von der Leyen, predsjednica Evrospke komisije.

Njenu cijelu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

Ursula von der Leyen, Samit EU - Zapadni Balkan/Screenshot

Ursula von der Leyen/Screenshot

 

11.50 Hurija Mehmedović izgubila je ono najvrjednije što je imala – sina Nijaza. Danas, na 30. godišnjicu, dok stoji među bijelim nišanima u Potočarima, suze joj ne prestaju teći. Sama je tu u dolini nišana. Govori drhtavim glasom, ali jasno. Kaže mora se čuti riječ žrtava, a majčinska bol ne blijedi.

- On je ukopan ’96. u Živinicama, odmah na izlazu tu je poginuo. Ali smo ga 2018. ekshumirali i ovdje ukopali. Imao je 21 godinu kad smo se rastali u Srebrenici. Samo nam je ostalo da grlimo nišane, ispričala je.

Cijelu ispovijest Hurije Mehmedović možete pročitati na ovom LINKU.

Hurija Mehmedović, majkagenocid, srebrenica, 30. godišnjica genocida/Edin Barimac

Hurija Mehmedović / Edin Barimac

 

11.45 Obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici prisustvovao je i Nermin Nikšić, premijer FBiH.

"Možemo se svađati, ratovati ili tražiti nešto oko čega se možemo dogovoriti da probamo barem dio promijeniti. Srebrenica je rana ne samo Bosne i Hercegovine nego cijele međunarodne zajednice. Što ćemo s onima koji su šutjeli kada se to događalo, koji se danas posipaju pepelom i sjećaju šta je Srebrenica? Hoćemo li i s njima prekinuti? Treba doći u Srebrenicu pokloniti se žrtvama, pomoći preživjelima i tražiti da buduće generacije shvate o čemu se radi, izjavio je Nikšić.

Cijelu Nikšićevu izjavu možete pročitati na ovom LINKU.

Nermin Nikšić/Hazim Aljović/Fena/Hazim Aljović

Nermin Nikšić/Hazim Aljović

 

11.35 Predsjednica Udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa Munira Subašić je održala emotivan i potresan govor na komemoraciji povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

"Trideset godina nosimo bol u našim srcima, gledamo veličanje ratnih zločina, svijet i Evropa to tolerišu. Ubijali su našu djecu samo zato što su imali drugo ime i prezime, ubijali su ih zato što su muslimani, a svijet i Evropa pomagali, pljeskali, mnogi dolazili da pomognu da nas što manje bude na ovim prostorima", poručila je Subašić. 

Cijelo obraćanje Munire Subašić možete pročitati na ovom LINKU.

Munira Subašić/Screenshot

Munira Subašić/Screenshot

Screenshot//

 

11.25 Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić održao je govor na Međunarodnoj konferenciji "Obrazovanje i istraživanje o genocidu", u kojem je govorio o životu preživjelih genocida u ovom gradu.

"Nikada niko nije morao da sabira jedno tijelo iz pet masovnih grobnica kao što su morale naše majke i kao što smo morali mi. Nikada ni od koga nije traženo da rekonstruiše u potpunosti kako je jedan komad tijela, jedna kost, putovala iz Kozluka u Zeleni Jadar. To je 100 kilometara, istakao je Suljagić.

Cijelo predavanje Emira Suljagića možete pročitati na ovom LINKU.

Emir Suljagić u Potočarima/Damir Deljo

Emir Suljagić u Potočarima/Damir Deljo

 

11.20 Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, napisala je na društvenim mrežama da se s dubokim pijetetom prisjećamo svake nevine žrtve, kako bi pouke iz prošlosti bile trajni zalog za mir i zajedničku budućnost.

- Tolerancija, poštovanje i međusobno uvažavanje temeljne su vrijednosti koje zajedno trebamo neprestano ponavljati - i još više živjeti, poručila je Krišto.

Cijelu njenu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, obraćanje nakon sjednice/Fena

Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH/Fena

 

11.16 Na komemoraciji žrtvama ubijenim u genocidu u Srebrenici, koja se održava u Memorijalnom centru Potočari, prisutnima se obratila i Njeno kraljevsko visočanstvo vojvotkinja od Edinburgha Sophie Helen Rhys-Jones, koja je prenijela ličnu poruku Nj. V. kralja Charlesa III.

- Duboko sam počastvovan i zahvalan što imam priliku poslati vam poruku. Ranije sam govorio o strašnim događajima od prije 30 godina, potvrđenim kao genocid. Vrijeme je da priznamo neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi strahote, da uradimo sve u našoj moći da osiguramo da se takvo nešto ne ponovi, poručio je Charles III.

Kakvu je poruku uputio kralj Charles III možete pročitati na ovom LINKU.

vojvotkinja od Edinburgha/Screenshot

vojvotkinja od Edinburgha/Screenshot

Screenshot/

 

11.12 Nulan Kurtulmus, predsjednik Parlamenta Republike Turske, obratio se na današnjoj komemoraciji rekavši da svi živimo i dok smo svi bili živi pred našim očima se dogodio ovaj neželjeni događaj i poslije 30 godina stručnjaci se trude da pronađu kosti ljudi izgubili svoje živote.

- Nadamo se da će u budućnosti Srebrenica biti još veća lekcija za čovječanstvo. Želim se prisjetiti riječi Alije Izetbegovića koji je rekao "nikada nemojte zaboraviti genocid, jer će se zaboravljeni genocid ponoviti". U modernom dobu smo doživjeli tri genocida u bliskom vremenu, jedan je Aušvic, jedan Srebrenica, a jedan je u toku u Gazi.

Cijelu Kurtumlusovu poruku možete pročitati OVDJE.

Nulan Kurtulmus, predsjednik Parlamenta Republike Turske/Screenshot

Nulan Kurtulmus, predsjednik Parlamenta Republike Turske/Screenshot

Screenshot/

 

11.09 Izraze saičešća porodicama žrtava genocida uputila je i predsjednica FBiH Lidija Bradara.

"U mislima sam s preživjelima i na ovu 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, koja će, nadam se, nastaviti biti i svjedokom sve jačeg života, a ne samo sinonim smrti", poručila je Bradara.

Njenu cijelu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

Lidija Bradara, predsjednica Federacije BiH, mandat 2022. 2026./Foto Studio Franjic

Lidija Bradara, predsjednica Federacije BiH/Foto Studio Franjic

 

11.06 Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na društvenoj mreži X napisao da se danas se navršava 30 godina otkako je počinjen "užasan zločin" u Srebrenici, ne želeći da ga nazove pravim imenom - genocid.

"Ne možemo promijeniti prošlost, ali moramo promijeniti budućnost", poručio je Vučić.

Njegovu cijelu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

BEOGRAD, SRBIJA - 23. jun 2025: Srbija želi mir na Bliskom i Srednjem istoku, nama su prijateljske zemlje i Izrael i Iran, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govoreći o posljednjim dešavanjima na Bliskom istoku i sukobu Izraela i Irana (Filip Stevanovic - Anadolu Agency)/

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić/Anadolija

 

11.03 Ministar vanjskih poslova Republike Turske Hakan Fidan, u povodu 30. godišnjice genocida u Srebrenici, poručio je kako je zajednička odgovornost svih ne zaboraviti i ne dopustiti da se zaboravi Srebrenica.

"Ova velika tragedija, čiju bol i dalje osjećamo u našim srcima, ostavila je duboke tragove u savjesti cijelog čovječanstva, poručio je Fidan.

Njegovu cijelu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

Hakan Fidan, novoimenovani ministar vanjskih poslova Turske/

Hakan Fidan, ministar vanjskih poslova Turske/

 

11.00 Gradonačelnik Londona Sadiq Khan poručio je kako se danas sjećamo žrtava genocida počinjenog u Srebrenici.

"Ubijeni su zbog svoje etničke pripadnosti i vjere u jednom od najmračnijih poglavlja bosanskog rata prije 30 godina", poručio je Khan.

Cijelu njegovu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

Sadiq Khan gradonačelnik Londona/

Sadiq Khan gradonačelnik Londona/

 

10.50 Okupljenima na komemoraciji prvodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici obratula se i Rosmary Di Carlo, pomoćnica Generalnog sekretara UN za politička i mirovna pitanja.

"Naslijeđe Srebrenice mora biti svijet koji nikada neće ustukniti pred zločinima", istakla je Di carlo.

Kakve je sve poruke uputila u svom obraćanju možete pročitati na ovom LINKU:

Rosmary Di Carlo, pomoćnica Generalnog sekretara UN za politička i mirovna pitanja // Svreenshot

Rosmary Di Carlo, pomoćnica Generalnog sekretara UN za politička i mirovna pitanja // Screenshot

 

10.43 Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz podsjetio je kako su Bošnjaci u Srebrenici jula 1995. godine pokušali pobjeći kako bi spasili svoje živote.

"U danima koji su slijedili bili su mučeni, zlostavljani, pogubljeni. Bio je to smišljeni zločinački poduhvat koji potresa savjest cijelog svijeta. 30 godina kasnije kako da im odamo počast. Odajemo im počast govoreći istinu ovo je bio genocid. Da bi uništili narod Srebrenice ti nevini  muškarci i dječaci su bili ubijeni, dok je 30 hiljada žena, djevojčica, djece i starijih osoba protjerano iz svojih domova. Ovo nije bio izolovan zločin, nakon više od tri godine etničkog čišćenja donesena je odluka da se uništi Srebrenica, da se uništi ono što je ostalo od bošnjačke muslimanske zajednice. Sudovi, međunarodna zajednica i historija nazivaju ono što se ovdje dogodilo pravim imenom - genocid u Srebrenici, poručio je Brammertz.

Njegovo obraćanje u cijelosti možete pročitati na ovom LINKU.

glavni tužilac mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz/Screenshot

Glavni tužilac mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz/Screenshot

 

10.37 Okupljenima u Tvornici akumulatora, gdje se održava komemoracija žrtvama genocida u Srebrenici obratio se i visoki predstavnik Christian Schmidt.

Istakao je kako negiranje genocida ne smije imati svoje mjesto u BiH.

"Pozivam svoje kolege, predstavnike međunarodne zajednice, da ne dozvolimo da se Dejton zaboravi, već da se borimo protiv onog što je dovelo do genocida", kazao je Schmidt.

Njegovo obraćanje u cijelosti možete pročitati na ovom LINKU.

Christian Schmidt/Screenshot

Christian Schmidt/Screenshot

 

10.31  Zločini počinjeni u Srebrenici ističu se po brutalnosti, metodičnom odvajanju muškaraca i žena, prislinom preseljenju žena i djevočica i hladnokrvnom počinjenju stravičnih zločina, kazala je Graciela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove,

Istakla je kako se genocid i drugi počinjeni zločini i danas negiraju, dok se ratni zločinci veličaju.

Šta je sve izjavila Gotti Santana na komemoraciji u Tvornici akumulatora u Potočarima možete pročitati na ovom LINKU.

Graciela Gatti/Screenshot

Graciela Gatti/Screenshot

 

10.22 Među više od 8.000 ubijenuh u genocidu u Srebrenici bilo je više od 600 maloljetnika, dječaka od 12, 14, ili 16 godina, poručio je predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici Hamdija Fejzić.

"Nije to samo genocid, to je generaicjski zločin, pokušaj je to da nestanemo, ali nestali nismo. Danas, 30 godina poslije, u Srebrenici rastu njihova djeca, odrastaju okruženi mržnjom, negiranjem i nepravdom", naglasio je Fejzić.

Cijelu fejzićevu izjavu možete pročitati na ovom LINKU.

Hamdija Fejzić/Screenshot

Hamdija Fejzić/Screenshot

30. godišnjica genocidagenocid, srebrenica, potočari/Edin Barimac

Mezarje u Potočarima /Edin Barimac

 

10.08 "Istina je, možemo doći do pravde, a bez pravde nema trajnog mira na ovim prostorima. Zato svi trebamo da odamo počast i srebreničkim žrtvama genocida i svim drugim žrtvama bilo kojeg zločina i genocida koji se desio. Čovječanstvo treba da zastane 11. jula i da nikada ne zaboravi ove žrtve", rekao je mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Boris za Oslobođenje.

Cijelu mitropolitopvu poruku možete pročitati na ovom LINKU.

30. godišnjica genocida u srebrenici,mitropolit boris, crna gora, pravoslavna crkva/Edin Barimac

Mitropolit CPC Boris u Potočarima/Edin Barimac

 

9.57 Zejad Avdić danas ukopava svog brata Senajida. Njegov brat je najmlađa žrtva genocida koja će danas biti ukopana.

Ekipa Oslobođeenja prisustvovala je emotivnim trenucima kada je Zejad bio uz tabut svoga brata.

Kako je ova potresna scena izgledala i šta je zejad rekao možete pogledati na ovom LINKU.

Brat najmlađe žrtve genocida koja će biti ukopana danas: Za mene je kao da se to danas dešava/Edin Barimac

Brat najmlađe žrtve genocida koja će biti ukopana danas: Za mene je kao da se to danas dešava/Edin Barimac

 

9.42 Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici u Potočare su danas došle brojni domaći i međunarodni političari, kao i druge javne ličnosti iz BiH, ali i regiona.

Ko je sve stigao u Potočare možete pogledati na fotografijama našeg fotoreportera Damira Delje.

 

9.30 Počela je komemoracija žrtvama povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida počinjenog nad civilnim bošnjačkim stanovništvom Srebrenice. Komemoracija je počela intoniranjem himne.

Svim žrtvama odata je počast minutom šutnje. Nakon toga izvedena je kompozicija Adagio Tomasa Albinionija

Nakon toga se očekuje obraćanje gostiju.

Intoniranje himne BiH na komeoraciji/Screenshot/

Intoniranje himne BiH na komeoraciji/Screenshot/

Komemoracija u Tvronici akumulatora/Screenshot/

Komemoracija u Tvronici akumulatora/Screenshot/

Komemoracija u Tvronici akumulatora/Screenshot/

Komemoracija u Tvronici akumulatora/Screenshot/

Dženaza za sedam žrtava genocida u Srebrenici/Damir delji/

Dženaza za sedam žrtava genocida u Srebrenici/Damir Deljo/

9.12 "Iznova se obvezujemo čuvati istinu o Srebrenici i ne dopustiti da takva bol više ikada zadesi našu domovinu", poručio je na svom profilu na X-u predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

Cijelu Čovićevu poruku povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u srebrenici možete pročitati na ovom LINKU.

Čović se obratio medijima/Damir Deljo

Dragan Čović/Arhiv/Damir Deljo

 

8.57 "Naša je dužnost da se sjećamo. Naša je dužnost da ustanemo i nikada ne skrenemo pogled kada se dovode u pitanje ljudska prava i potkopava dostojanstvo drugih", objavila je komesarka EU za prošurenje Marta Kos na društvenoj mreži X povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Njenu cijelu poruku možete pročitati na ovom LINKU

marta kos.JPG/Sanja Đukić

Marta Kos

 

8.43 "Mjesto gdje je moj narod počinio genocid nad mojim narodom", poručio je potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Njegovu poruku u cijelosti možete pročitati na ovom LINKU.

vojin mijatović/Facebook

Mijatović: Zločin nad mojima narodom/Facebook

 

8.31 Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, danas u 12:00 sati oglasit će se sirene na području Kantona Sarajevo.

Signal će označavati "prestanak opasnosti" i trajat će 60 sekundi, objavio je Kantonalni operativni centar civilne zaštite.

Detaljniju informaciju o oglašavanju sirena u Sarajevu možete pročitati na ovom LINKU.

SArajevo stalo, oglasile se sirene/Senad Gubelić

Sarajevo stalo, oglasile se sirene/Ilustracija/Senad Gubelić

 

8.20 "Bol koju su uzrokovali ovi zločini i dalje odjekuje kroz generacije u srcima majki, očeva, kćeri, sinova, braće, sestara i prijatelja koji još uvijek žale za njima. Na ovaj dan, razmišljam o tome koliko je taj gubitak ogroman", izjavio je otpravnik poslova Ambasade SAD-a u BiH Daniel Koski.

Cijelu izjavu američkog zvaničnika možete pročitati na ovom LINKU.

Daniel Koski, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini/Ambasada Sad U Bih

Daniel Koski, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini/Ambasada SAD u BiH

 

8.15 U ranim jutarnjim satima članice Udruženja pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” u Memorijalnom centru Potočari podjelile su bijele marame majkama, sestrama i gošćama, koji su došli da odaju poštu ili klanjaju dženazu žrtvama genocida u Srebrenici.

U 12 sati zvaničnici će položiti cvijeće na spomen obilježja i na taj način odati počast žrtvama genocida u Srebrenici.

Više o posljednjim pripremama za početak komemoracije i dženaze žrtvama genocida možete prošitati na ovom LINKU.

majke srebrenice podijelile bijele marame u MC Potočari, porodice pored tabuta Fena/Fena

Majke Srebrenice podijelile bijele marame u MC Potočari/Fena

8.10 "Čak i 30 godina nakon završetka rata i genocida u Srebrenici neki ljudi u Bosni i Hercegovini i u drugim državama bivše Jugoslavije još uvijek negiraju strašne zločine" izjavio je zastupnik Bundestaga Adis Ahmetović.
U njemačkom parlamentu će danas biti održana debata povodom Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, koju je inicirao SPD.
Više o najavljenoj debati u Bundestagu možete pročitati na ovom LINKU.
 
Ministar obrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić primit će, u službeni posjet, izvjestitelja za zapadni Balkan u Parlamentu Savezne Republike Njemačke zastupnika Adisa Ahmetovića/Senad Gubelić

Ahmetović: Pojedinci još uvijek negiraju zločin/Senad Gubelić

 
8.05 Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović pridružio se svima koji osuđuju negiranje genocida.
"Zabrinjava neodlučnost naših društava da se tome suprotstave, kao i odsustvo političke volje da se sankcionišu vinovnici, i nespremnost za suočavanje sa prošlošću", izjavio je Đukanović.
Cijelu izjavu bivšeg crnogorskog predsjednika možete pročitati na ovom LINKU.

"Nakon bune protiv Dahija, ovo je osveta Turcima", riječi su koje je osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić izgovorio ulazeći u Srebrenicu 11. jula 1995. godine. Nakon ovih njegovih riječi snage Vojske RS-a počele su pokolj nad civilnim stanovništvom zaštićene zone UN-a, koja je zapravo od tog istog UN-a i cijele međunarodne zajednice ostavljena na milost i nemilost zločincima.

Krvnici počinju odvajati muškarce od žena. Nisu pošteđena ni djeca. Mnogi muškarci, mladići i dječaci, pokušavajući spasiti živu glavu, bježe u šumu, nastojeći se domoći Tuzle, odnosno slobodne teritorije pod kontrolom Armije BiH. Veliki broj njih je uhvaćen. Niko od uhvaćenih nije pošteđen.

Ove godine će biti ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava genocida/Damir Deljo

Ove godine će biti ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava genocida/Damir Deljo

Najmlađa žrtva genocida počinjenog nad Bošnjacima Srebrenice, Fatima Muhić je bila tek rođena. U trenutku kada je ubijena roditelji joj nisu još stigli ni dati ime. Živjela je samo nekoliko sati prije nego što su je zločinci ubili. Ime je dobila tek prilikom ukopa u Potočarima.

8.372 nevine žrtve su ubijene u krvavom piru zlotvora sredinom jula te 1995. godine. Bagerima ih zatrpavaju u masovne grobnice. A potom prebaciju u sekundarne, pa i tercijarne grobnice. Zlo prema žrtvama koje nikada ranije nije zabilježeno u istoriji ljudskog roda. 

I danas se traga za oko 1.000 onih koji su ubijeni, a kojima se ni za grob ne zna. Zlotvori negiraju zločin koji su počinili i kriju informacije gdje su sve ukopane njihove žrtve.