Ustav selektivno na snazi: Hoće li Višković i Stevandić ostati na cjedilu?

Milorad Dodik: Ne osjećam se slavodobitno, nego umorno od svega/Damir Deljo
Iz neustavnog u - ustavno. Tako bi se najkraće, u četiri riječi, mogla opisati svojevrsna partijska i medijska histerija u Republici Srpskoj nakon što je predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku Sud BiH ukinuo pritvor.
Kolektivni debakl
Dodik neće u pritvor, ali će svakih 15 dana morati ušetati u policijsku stanicu i reći: “Evo me.” Kratki pozdrav policiji u Laktašima, pa nazad na redovan politički program. Da ne zaboravimo, Dodik se pravosudnim institucijama mjesecima nije odazivao iako su ga tražile centralnom potjernicom.
Sam Dodik je izjavio kako se “ne osjeća slavodobitno, nego umorno od svega”.
- Svi znate da je taj proces bio politički motivisan i znamo da taj Sud i Tužilaštvo nisu predviđeni Ustavom BiH, tako da je moj odlazak tamo bio isključivo politički motivisan, kaže Dodik.
Za medije bliske SNSD-u, a to znači za većinu medija u Republici Srpskoj, i Sud i Tužilaštvo BiH su mjesecima bili - neustavni. Pogotovo nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila set zakona kojima se suspenduje djelovanje ovih institucija na teritoriji manjeg bh. entiteta. Ipak, preko noći su te ustanove ponovo postale ustavne, a Dodikova stranačka mašinerija više ne govori o Sudu i Tužilaštvu BiH kao najvećim neprijateljima države kojima upravljaju stranci i “njemački turista”.
Ne treba zaboraviti, navodi profesor ustavnog prava Milan Blagojević, da je samo koji mjesec ranije upravo Dodik bio spiritus movens donošenje zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske o zabrani djelovanja SIPA, Suda BiH i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, te je javno pozivao i podstrekavao na opstrukcije tih institucija i njihovo napuštanje od zaposlenika koji su iz Republike Srpske.
- Nazivao ih je vanustavnim institucijama, zbog čega su i njegovi mediji morali to isto pisati i govoriti iako je nekoliko godina prije toga sam Dodik i njegov SNSD u Parlamentarnoj skupštini BiH izglasao, u skladu sa Ustavom BiH, formiranje svih tih institucija. Otići nakon svega toga u Tužilaštvo i Sud BiH dokaz je Dodikove prevrtljivosti i spremnosti da zbog sebe na kocku stavi i narod i Republiku Srpsku, ali je i pokazatelj njegovog ličnog i našeg kolektivnog debakla, smatra Blagojević.
Više je pitanja nego odgovora: Da li je Tužilaštvo procijenilo da je korisnije zakočiti nego insistirati? Možda je Dodik procijenio da je pametnije da zakoči? Da li je ovo kapitulacija pravosuđa pred politikom?Je li nagodba zamijenila zakon? Ko je i zašto nagovorio Dodika da se pojavi pred Sudom BiH? Je li mu neko iz vrha međunarodne diplomatije ponudio nešto krupno?!
Postavlja se i pitanje, kaže novinar Vladimir Kovačević za Oslobođenje, da li će se premijer RS-a Radovan Višković i prvi čovjek entitetskog parlamenta Nenad Stevandić dogovoriti sa Tužilaštvom tako lako kako se dogovorio Dodik. Dakle, doći će na Sud kako bi im bio ukinut pritvor u koji nikad nisu ni otišli?! I za njima je raspisana centralna potjernica, jer se nisu odazvali pozivima za saslušanje nakon što su osumnjičeni za napad na ustavni poredak.
- Mislim da će se sada sve kretati ka relaksaciji odnosa. Pretpostavljam da je Dodik dogovorio i neke buduće poteze i konkretne korake kada je i drugostepena presuda u pitanju. Međutim, nije isključeno da Višković i Stevandić budu kolateralna šteta. Ne bi bilo prvi put da Dodik neke od koalicionih partnera, čak i ljude iz sopstvene političke partije, ostavi na cjedilu, kazao je Kovačević.
Denis Džidić iz BIRN-a BiH ne vidi nikakvu varijantu u kojoj se može u slučaju Dodik govoriti o pobjedi države.
- Sva od četiri posebna uslova za određivanje pritvora su prisutna. Dakle, i potencijalno ugrožavanje javnog reda i mira, šokiranost bezbroj građana ove države, Dodik je sam najavljivao da će nastaviti usvajati ovakve zakone, nastavio je jučer iste stvari govoriti, secesionistička politika... Dakle, svaki od tih uslova postoji, ali Sud i Tužilaštvo su odlučili da se stave u poziciju političke pozadine ovog slučaja, kaže Džidić.
Državni ministar pravde Davor Bunoza (HDZBiH) pružio je podršku institucijama BiH, ali i pozvao na odgovornost ukoliko se krši zakon.
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković (NiP) optužuje Dodika za licemjerstvo i političku manipulaciju.
Dogovorena presuda
- Da nema principe i da je spreman pogaziti svoj narod, ljude oko sebe, manji bh. entitet, to znamo. Sve je to uradio dolaskom pred Sud BiH, a i na sebe samog je pljunuo i ponizio se. Znamo da i dalje kontroliše dio pravosuđa, ali ovo nije mogao uraditi sam. Do zadnjeg atoma snage ćemo se boriti da raskrinkamo i saradnike i saveznike, poručio je Konaković, aludirajući na to da su i pojedinci iz bošnjačkog političkog korpusa učestvovali u dogovoru.
- Dodik je na kraju morao priznati da postoje država i pravni sistem, te da mora doći u Sud i Tužilaštvo ukoliko želi normalno živjeti. To pokazuje da i najslabija država s pravnim sistemom pobijedi. Smatram da nije uredu, a to su zasad špekulacije, da je dogovoreno kakva će biti drugostepena presuda, misli premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).