Usamljeni pokušaj odbrane poteza SNSD-a: Dodiku se sužava prostor za manevrisanje

Napredak na putu ka Evropskoj uniji čini se kao nemoguća misija za Bosnu i Hercegovinu u trenucima kada predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik, spašavajući samog sebe, direktno krši Ustav i zakone zemlje. Državni poslanici u pismu upućenom Evropskom parlamentu ukazali su na trenutne političke probleme i sigurnosne izazove sa kojima se suočava BiH.
Reforme na čekanju
“Nažalost, BiH se trenutno nalazi u najozbiljnijoj sigurnosnoj krizi u zadnjih 30 godina, koja je stvorena protivustavnim i nezakonitim djelovanjem vladajuće koalicije u bh. entitetu Republika Srpska sa SNSD-om i prvostepeno osuđenim Miloradom Dodikom na čelu. SNSD i njegovi koalicioni partneri su započeli aktivnosti protivustavnog stavljanja van snage zakona države BiH na prostoru bh. entiteta RS, što uključuje zabranu djelovanja državnih institucija (VSTV-a, Suda BiH, Tužilaštva BiH i policijskih agencija za provođenje zakona) i formiranje paradržavnih institucija bh. entiteta RS”, upozorili su predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH dr. Denis Zvizdić, predsjedavajući/a klubova SDP-a BiH, NiP-a, NS-BHI KF Saša Magazinović, Nihad Omerović, Sabina Ćudić, predsjedavajući Mješovitog kluba Jasmin Emrić, te poslanici Jasmin Imamović, Albin Muslić, Rejhana Dervišević, Ermina Salkičević-Dizdarević, Mia Karamehić-Abazović, Aida Baručija, Predrag Kojović, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.
Očekivano, na pismo je reagovao esenesdeovac Staša Košarac, državni ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Poručio je da pismo “obiluje neistinama i falsifikatima”, te dodao da je riječ o “stavu Sarajeva, a ne usaglašenom stavu Predstavničkog doma”.
- Ili će poštovati RS i njegove stavove ili će još morati da tuguju za BiH, zaprijetio je Košarac.
U međuvremenu, delegacija državnih poslanika i delegata boravila je u trodnevnoj studijskoj posjeti Evropskom parlamentu u Bruxellesu. Delegacija je, osim sa europarlamentarcima, razgovarala i sa predstavnicima Evropske komisije i Vijeća EU. Kao što to redovno biva, članovi Delegacije su iznijeli različita viđenja trenutne situacije u našoj zemlji, a u saopćenju je navedeno da je “ipak, zajednički naglašeno da u BiH postoji konsenzus svih političkih aktera za put BiH ka EU, bez obzira na trenutni zastoj u provođenju reformi”.
U Bruxellesu su boravili i drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda dr. Dragan Čović, državni delegati Zdenko Ćosić, Dženan Đonlagić, Radovan Kovačević, Džemal Smajić, Nenad Vuković i Safet Softić, te državni poslanici Milan Dunović, Šerif Špago, Nenad Grković, Darijana Filipović, te Emrić i Dervišević.
Kovačević je u Bruxellesu nastupao kao megafon SNSD-a. U objavi na X-u naveo je kako je poručio “da je za krizu u BiH isključivi i jedini krivac visoki predstavnik Christian Schmidt”.
- Ovo sam naglasio kao ključnu poruku. Upoznao sam ih sa činjenicom da je Ustav BiH odredio da je jedina institucija nadležna za usvajanje ili izmjenu zakona na nivou BiH, kao i da Ustav BiH ne prepoznaje bilo kakvog visokog predstavnika, istakao je Kovačević.
Izrazio je i nezadovoljstvo ponašanjem oponenata iz Republike Srpske.
- Sa žalošću moram konstatovati da su prisutni predstavnici opozicije iz RS-a Nenad Grković i Nenad Vuković svaku priliku iskoristili isključivo kako bi kritikovali institucije Republike Srpske i njihov odgovor na direktan napad Schmidta i vanustavnog pravosuđa BiH, nudeći se da će omogućiti nesmetan proces donošenja odluka na nivou BiH i prigušivanje odgovora RS-a, istakao je Kovačević.
Vuković je pak ocijenio sastanke u Bruxellesu kao veoma korisne. Naglasio je da i dalje postoji raspoloženje da nam se stave na raspolaganje sredstva iz Plana rasta, ali se i dalje čeka da BiH uradi svoj posao.
- Iznio sam naš stav da put BiH prema EU nema alternativu i da grupacija kojoj pripadam iz Republike Srpske nema nikakve kalkulacije o tom pitanju, za razliku od vlasti koju predvodi SNSD, a koji jasno i javno definiše EU kao propao koncept koji navodno nema perspektivu. Evropa ima svoje probleme, ali to ni slučajno ne znači da treba da iskačemo iz tog voza jer drugi voz neće da naiđe”, rekao je Vuković.
Naglasio je da je aktuelna kriza u BiH proizvela i jednu jako dobru promjenu, a to je da se sada grupiše jasna proevropska parlamentarna većina u PSBiH.
Odgovorio je i na Kovačevićeve optužbe.
- Stavovi nas iz opozicije nikada nisu usmjereni protiv interesa Republike Srpske i takav narativ predstavnika vlasti odbacujemo kao zlonamjeran i politički pokvaren. Upravo je suprotno, na ovakvim međunarodnim skupovima mi spašavamo ugled i status Republike Srpske pred međunarodnim institucijama, pokazujući da postoje politike koje su bez kalkulacije za evropski put, rekao je Vuković.
Dodao je da su Kovačevića, dok je pokušavao da opravda djelovanje Dodika i SNSD-a, u Bruxellesu “svi gledali pomalo sa žaljenjem, jer nije imao apsolutno nijednog sagovornika koji bi podržao aktivnosti vlasti u RS-u”.
Emrić je poručio da se naša zemlja nalazi u složenoj političkoj, ali i vrlo zabrinjavajućoj i rizičnoj sigurnosnoj situaciji, nastaloj nakon što je skupštinska većina SNSD-a s partnerskim strankama u NSRS-u usvojila protuustavne zakone kojima se zabranjuje rad i djelovanje najvišim institucijama BiH na području tog entiteta.
- Objasnio sam da je navedenim protuustavnim zakonima, koje je Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage do donošenja konačne odluke Suda, izvršen napad na ustavni poredak naše države, te je na protivpravan način izvršeno i svrgavanje najviših institucija BiH, poručio je Emrić.
Poznati uslovi
Naglasio je da su sagovornici iz Bruxellesa pokazali visok stepen zainteresiranosti i razumijevanja aktuelne političke i sigurnosne situacije u BiH, te su izrazili nedvojbenu podršku za nastavak evropskog puta ispunjavanjem uvjeta, poduzimanju neophodnih koraka za utvrđivanje pregovaračkog okvira i formalnom početku pregovora organiziranjem prve Međuvladine konferencije.
A Čović je i u Bruxellesu ostao vječiti optimista, potencirajući pitanje jednakosti.
“Nastavljamo raditi na europskoj budućnosti BiH, naglašavajući potrebu za stabilnim političkim dijalogom, provođenjem reformi i jednakošću sva tri konstitutivna naroda”, poručio je Čović na X-u.
Dr. Soeren Keil sa Universität Passau ističe da se vode mnoge rasprave o BiH.
- I američki State Department je reagovao, pozivajući Dodika da prekine secesionističku politiku. EP je raspravljao o sankcijama Dodiku, dok je EUFOR povećao vojno prisustvo. Kada pogledam blogove i komentare, “evropsko bure baruta u Bosni” se još jednom spominje. Ono što je važno u svim ovim debatama, posebno u Bruxellesu, jeste priznanje da Dodik to ne radi samo da bi naštetio BiH već da bi zaštitio lične interese (kako bi izbjegao hapšenje), smatra dr. Keil.
Cijelo izdanje današnjeg O Dnevnika pogledajte u nastavku: